fbpx

Haruki Murakami czy Amos Oz – kto zostanie tegorocznym noblistą?

Choć Szwedzka Akademia Noblowska nazwisko laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury poda dopiero w październiku, bukmacherzy już spekulują.
Największe szanse według słynnej bukmacherskiej agencji Ladbrokes ma japoński pisarz Haruki Murakami, znany z takich tytułów, jak „Kronika ptaka nakręcacza”, „Przygoda z owcą”, czy „O czym myślę, kiedy myślę o bieganiu”.

Tuż za nim plasuje się Mo Yan, najbardziej zakazany chiński pisarz, autor wydanych przez wydawnictwo W.A.B.”Krainy wódki” i „Obfite piersi, pełne biodra”.

Na pozycji trzeciej według Ladbrokes znalazł się holenderski pisarz Cees Nooteboom, twórca znanych w Polsce „Dróg do Santiago”, „Utraconego raju” i „Hotelu nomadów”.

Na kolejnych miejscach znaleźli się: Ismail Kadare („Krew za krew”), arabski pisarz i poeta Ali Ahmad Sa’id Isbir, pseud. Adonis (przetłumaczone przez Literaturę na Świecie jego tomiki: „Rycerz dziwnych słów”, „Pieśni gniewu i miłości”), koreański pisarz Ko Un („Manifest rezygnacji”), włoska autorka bajek, wierszy i powieści Dacia Maraini („Długie życie Marianny Ucria”, „Listy do Mariny”), amerykański pisarz Philip Roth (słynny „Kompleks Portnoya”), jeden z najważniejszych pisarzy amerykańskich, z tzw. wielkiej czwórki (Thomas Pynchon, Don De Lillo, Philip Roth) – Cormac McCarthy („Krwawy południk”, „Droga”) i izraelski pisarz i eseista Amos Oz („Dotknij wiatru, dotknij wody”, „Sceny z życia wiejskiego”).

Na zdecydowanie dalszych pozycjach są takie nazwiska jak Umberto Eco, Milan Kundera, Salman Rushdie. Ale w tym roku po raz pierwszy w pierwszej setce wytypowanych pojawiła się kanadyjska pisarka Alice Munro, wyprzedzając swoją rodaczkę, Margaret Atwood.