1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Komeda. Penderecki i Chopin po cygańsku w ramach 11. Festiwalu Ogrody Muzyczne

Krzysztof Komeda, Krzysztof Penderecki, Trojanie Hectora Berlioza, kawa z Piną Bausch i Chopin po cygańsku – to największe atrakcje nadchodzącego, trzeciego tygodnia 11. Festiwalu Ogrody Muzyczne.

2 sierpnia zapraszamy na dokument o wybitnym polskim kompozytorze i pianiście jazzowym – Krzysztofie Komedzie. Film Komeda: Muzyczne ścieżki w reż. Claudii Buthenhoff-Duffy to wielowymiarowa opowieść o wybitnym jazzmanie, którego poznajemy przez pryzmat tworzonej przez niego muzyki, wypowiedzi innych twórców, takich jak Tomasz Stańko, Andrzej Wajda, Jerzy Skolimowski, Roman Polański, czy też osób z jego najbliższego otoczenia, jak Zofia Komeda, żona. Dokument zdobył Nagrodę Specjalną „Fipa d'argent” w kategorii „Performing Arts” na Międzynarodowym Festiwalu Programów Audiowizualnych FIPA w Biarritz, a na XVIII Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej „Prowincjonalia” we Wrześni w 2011 został także uznany za najlepszy dokument.

Gościem wieczoru będzie Dionizy Piątkowski – Dyrektor cyklu koncertowego Era Jazzu, autor książki "Czas Komedy" (1993).

3 sierpnia zaprezentujemy wielkiego kompozytora – Krzysztofa Pendereckiego. Odbędą się projekcie dwóch filmów związanych z kompozytorem. Pierwszy, Rozmowy istotne: Krzysztof Penderecki zrealizowany przez Violettę Rotter-Kozerę to wywiad z artystą, przeplatany fragmentami dokumentu Krzysztofa Zanussiego Penderecki i materiałami archiwalnymi TVP. Drugi to niezwykła prezentacja oratorium Krzysztofa Pendereckiego Siedem bram Jerozolimy, skomponowanego z okazji jubileuszu 3000 lat istnienia miasta. Film muzyczny w reżyserii Jarosława Minkowicza pt. Siedem Bram Jerozolimy wyprodukowany przez TVP w 2008 r. to dzieło wyjątkowe, stanowiące połączenie koncertu Siedem bram Jerozolimy Krzysztofa Pendereckiego wykonanego w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, z animacjami komputerowymi autorstwa Tomasza Bagińskiego. Zamierzeniem artystów Krzysztofa Pendereckiego i Tomasza Bagińskiego było, by poprzez ciekawą i nowoczesną oprawę graficzną i animację dotrzeć do jak najszerszej grupy odbiorców, którzy na co dzień w ogóle nie obcują z muzyką poważną. Film zdobył nagrodę festiwalu Złota Praga w 2009 roku.

Gościem wieczoru będzie Jarosław Minkowicz.

4 sierpnia przybliżymy sylwetkę twórcy polskiego teatru pantomimy – Henryka Tomaszewskiego. Odbędzie się projekcja dokumentu Henryk Tomaszewski. W poszukiwaniu Eurydyki w reż. Tadeusza Żukowskiego. Henryk Tomaszewski był aktorem, tancerzem, mimem, choreografem i reżyserem. Poszukiwał nowych możliwości wyrazu, jakich nie znajdował ani w tańcu ani w teatrze słowa. Efektem jego poszukiwań stał się teatr ruchu – pantomima i powołany przez niego do życia, w 1958 r., Wrocławski Teatr Pantomimy, który z sukcesem funkcjonuje od ponad 50 lat. O dokonaniach Wrocławskiego Teatru Pantomimy mówią w dokumencie  Jerzy Koenig, Tadeusz Różewicz, Krystian Lupa, a także sam twórca i dyrektor słynnej placówki – Henryk Tomaszewski (1919–2001).

Gościem wieczoru będzie Elżbieta Pastecka – wykładowca, pedagog, krytyk i recenzent pantomimy i tańca.

5 i 6 sierpnia, przez dwa wieczory w Ogrodach Muzycznych pokazywana będzie rejestracja opery Hectora Berlioza Trojanie. Publiczność festiwalowa zobaczy efekt pracy katalońskiej kompanii teatralnej La Fura dels Baus, z Carlusem Padrissą na czele, która stworzyła inscenizację nawiązującą do Gwiezdnych wojen George'a Lucasa, połączyła galaktyczny konflikt zbrojny z wyobrażeń przyszłości rodem z lat osiemdziesiątych z największą i najsłynniejszą wojną starożytności. Wyzwaniem estetycznym dla realizatorów było umieszczenie akcji monumentalnej opery w świecie gry komputerowej – efektem stało się nowoczesne i dynamiczne widowisko, które docenili zarówno krytycy, jak i publiczność

Gościem wieczoru 5 sierpnia będzie Waldemar Dąbrowski – Dyrektor Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.

7 sierpnia bohaterką wieczoru będzie zmarła w 2009 r. Pina Bausch. Wyświetlony zostanie film dokumentalny Kawa z Piną w reż. Lee Yanor z 2006 r. To wywiad z wielką tancerką i jednym z najwybitniejszych choreografów tańca XX w., a także film o niej, prezentujący fakty biograficzne, wspomnienia i doświadczenia choreografki. To portret kobiety pięknej, silnej, pełnej radości życia, której sztuka była przepełniona emocjami. Artystka o swojej pracy zwykła mówić "…interesuje mnie nie tyle, jak ludzie się poruszają, lecz raczej, co nimi porusza". Twórczość Piny Bausch zachwycała i inspirowała wielu twórców, m. in. w 2002 Pedro Almodovar zaprosił artystkę do stworzenia choreografii do filmu Porozmawiaj z nią.

Gościem wieczoru będzie Aleksandra Rembowska – autorka książki "Teatr tańca Piny Bausch".

8 sierpnia w Ogrodach Muzycznych zagości muzyka na żywo. Wystąpi Chopin’s Gipsy Orchestra w skład której wchodzą muzycy: Nils Henrik Asheimuznany norweski kompozytor i pianista oraz Gjertrud’s Gipsy Orchestra – zespół specjalizujący się w wykonywaniu muzyki folkowej w stylu gipsy, zapożyczając motywy z tradycji rosyjskiej, rumuńskiej, a przede wszystkim węgierskiej. Muzycy zaprezentują program „Mazurka – remaking Chopin” składający się z mazurków Fryderyka Chopina wykonanych w oryginalnych, cygańskich aranżacjach. Artyści na co dzień występujący jako Nils Henryk Asheim i Gjertrud’s Gipsy Orchestra – specjalnie dla Festiwalu Ogrody Muzyczne zgodzili się wystąpić pod nazwą Chopin’s Gipsy Orchestra.

Szczegółowy program Festiwalu znajduje się na

11. Festiwal Ogrody Muzyczne trwa od 15 lipca do 14 sierpnia. Wszystkie wydarzenia festiwalowe odbywają się na Dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie, o godz. 19.00.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze