fbpx

Komiks z okazji polskiej prezydencji w UE

Komiks z okazji polskiej prezydencji w UE

Prezentujemy komiks „Tymczasem” autorstwa Przemysława Truścińskiego ze scenariuszem Grzegorza Janusza
Komiks jest zaproszeniem do podróży po kulturach państw członkowskich Unii Europejskiej, a polska prezydencja w Radzie UE stanowi jedynie tło przedstawionych zdarzeń.

Fabuła koncentruje się wokół dziwnego zdarzenia. Z europejskich bibliotek znikają manuskrypty, a wraz z nimi znika pamięć o autorach i ich twórczości. Dziedzictwo europejskiej kultury jest zagrożone. We Wrocławiu zbiera się Europejski Kongres Kultury, aby rozwiązać zagadkę kradzieży. Z tej samej przyczyny zostaje zwołana nieformalna Rada Ministrów ds. kultury państw członkowskich.

Oba wydarzenia faktycznie odbyły się w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE. Najwybitniejsi przedstawiciele świata kultury na zaproszenie prof. Zygmunta Baumana przyjechali do naszego kraju, aby debatować między innymi na temat związków kultury masowej i elitarnej. Komiks prezydencji jest głosem popkultury w tej debacie.

Scenografię tworzą obiekty istotne dla dziedzictwa europejskiego a w tle głównych wątków narracji odnajdujemy odniesienia do priorytetów polskiej prezydencji.

Komiks do przeczytania on-line pod tym adresem

Twórcy:
Przemysław Truściński
– urodzony w 1970 r., jeden z najsłynniejszych polskich twórców komiksu i niestrudzony promotor tej formy sztuki. Opiekun artystyczny m.in. konkursu na komiks organizowanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

Grzegorz Janusz – urodzony w 1970 r., debiutował w 1991 r., autor wielu opowiadań i scenariuszy (głównie komiksowych), a także jednej powieści, wielki miłośnik książek.