fbpx

Kultura w czasach prezydencji – wystawa

Wydarzenia prezentowane w ramach „I, CULTURE – Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011” zobaczyło ponad 19 milionów osób na całym świecie. Ponieważ projekty przygotowane przez Instytut Adama Mickiewicza dla zagranicznej publiczności również w Polsce budziły ogromne zainteresowanie, pojawił się pomysł zorganizowania w Zachęcie prezentacji najważniejszych elementów programu „I, CULTURE”.
By widz w pełni zaangażował się w projekt, musi stać się jego aktywnym uczestnikiem. Możliwość takiego uczestnictwa dają warsztaty towarzyszące ekspozycji. Każdy, przychodząc do Zachęty, ma szansę dołączyć do grona twórców – wspominając to, co już się zdarzyło, myślą wybiec w przyszłość.

Zachęta to miejsce symboliczne i dla polityki, i dla kultury. Jest to więc miejsce doskonałe do zadania ważnych pytań o znaczenie prezydencji dla Polski, a nawet więcej – do namysłu nad przyszłością Unii Europejskiej i znaczenia, jakie ma dla niej kultura.

Co zobaczy publiczność?

Widz będzie prowokowany już na progu galerii neonowym dziełem Cókierka (sic!) rzucającym światło na kwestie aktualne i ze wszech miar istotne. W salach galerii będzie można posłuchać wierszy Czesława Miłosza w 10 językach, w tym tak egzotycznych jak japoński i chiński, obejrzeć filmy z tournee I, CULTURE Orchestra, Planety Lem, I, CULTURE Puzzle, Fossils & Gardens czy Exploratory Music from Poland. W sali multimedialnej Zachęty zaprezentowane zostaną filmy z cyklu Przewodnik do Polaków.

Retrospektywie dokonań „kulturalnej prezydencji” będzie towarzyszył cykl warsztatów. I tak do spektaklu Planeta Lem nawiążą lekcje teatralne prowadzone przez aktorów Teatru Biuro Podróży. Warsztaty ruchowe I, CULTURE Puzzle inspiracje poprowadzi Urszula Skośkiewicz – koordynatorka projektu. Najmłodsza publiczność oraz dorośli będą mogli wziąć udział w warsztatach muzycznych Zagraj w I, CULTURE Orchestra oraz Dźwięk bez obaw. Podczas zajęć Polski gadżet młodzi kreatorzy rozważą, co jest symbolem Polski i co lubimy w naszym kraju, a co obcokrajowcom kojarzy się z Polską. Dla wszystkich zainteresowanych dyplomacją kulturalną i kulisami przygotowań do programu I, CULTURE planowane jest spotkanie z zespołem.

Więcej o warsztatach oraz informacje o zapisach:
www.iam.pl, www.culture.pl oraz warsztaty@iam.pl

Wystawa zorganizowana przez Instytut Adama Mickiewicza, można ją oglądać do 19 lutego.