fbpx

Miłość pod bramą Stoczni Gdańskiej – na deskach teatralnych

Miłość pod bramą Stoczni Gdańskiej - na deskach teatralnych
fot. materiały prasowe

,,Nie ma Solidarności bez miłości” to widowisko muzyczne opowiadające o miłości dwojga ludzi, która zrodziła się w czasie ogromnej kumulacji pozytywnych emocji w Stoczni Gdańskiej w latach 80-tych.
Spektakl wyreżyserowany przez Macieja Wojtyszkę i Adama Wojtyszkę opowiada o najbardziej uniwersalnym uczuciu – miłości między dwojgiem młodych ludzi. Traf chciał, że to uczucie pojawia się w czasie wielkiego karnawału Solidarności i wpisuje się niejako w historię dojrzewania polskiego społeczeństwa do wolności i demokracji. Celem twórców musicalu jest przypomnienie, że miłość to uczucie obecne podczas największych niebezpieczeństw, rewolucji i zmian. Tym samym miłość jest obecna przy najtragiczniejszych chwilach ludzkości, a tym bardziej przy tych najbardziej wzniosłych i pięknych.

Tam gdzie są ludzie, tam również są emocje. Miłość to uczucie najważniejsze i wszechobecne. Chcemy pokazać i uzmysłowić naszym widzom, że cokolwiek by się nie działo – miłość przetrwa i rozwinie się nawet w najtrudniejszych warunkach – mówi Piotr Pręgowski, współproducent musicalu. – Tak trudne warunki panowały w latach 80-tych u bram Stoczni Gdańskiej. Ale te emocje, które tam się wtedy pojawiły były niejako katalizatorem tego wielkiego uczucia, które pojawiło się w sercach tych młodych ludzi – dodaje Pręgowski.

Producenci zaprosili do współpracy przy widowisku wiele wybitnych osobistości polskiego teatru. Są to m.in.: Maciej Wojtyszko, Adam Wojtyszko, Andrzej Ozga, Krzesimir Dębski, Agustin Egurrola, Jerzy Janiszewski i Wojciech Stefaniak. Dla wszystkich twórców niezwykle ważnym elementem widowiska od początku prac była muzyka, rytm sztuki i słowa, które w tym musicalu są wyjątkowe. W obsadzie oprócz doświadczonych aktorów takich jak Katarzyna Groniec, Ewa Kuryło, Agnieszka Matysiak, Cezary Żak i Piotr Pręgowski również osoby wybrane podczas castingów do ról ,,młodych” wśród nich: Olga Szomańska, Olga Sarzyńska, Natalia Rybicka, Julia Kołakowska, Zuzanna Czerniejewska, Kamil Dominiak i Wojciech Michalak. Na scenie pojawi się prawie 30 wykonawców.

Teatr mówi zawsze językiem emocji, a tych nie będzie brakować w naszym musicalu. Kierujemy tą sztukę do wszystkich, dla których miłość jest uczuciem nadrzędnym. Nie brakuje w nim jednak wielu dramatów i trudnych decyzji, które często towarzyszą uczuciu w prawdziwym życiu codziennym – opowiada Andrzej Ozga, autor libretta i tekstów piosenek

Spektakl, którego premiera odbędzie się 21 stycznia będzie wystawiany w teatrze Palladium. Bilety są już w sprzedaży „on line” i w kasie teatru.