1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Morowe Panny na rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego/fot. Tomasz Sikora
Muzeum Powstania Warszawskiego/fot. Tomasz Sikora
Zobacz galerię 22 Zdjęcia
Tegoroczne obchody, 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, skupiają się wokół idei „Morowych Panien” – dzielnych kobiet, żyjących zarówno w czasie wojny, jak też współcześnie.

W Warszawie „Morowe Panny” można spotkać na „Skwerze” i w Śródmieściu, a już 28 lipca pojawią się w Parku Wolności, gdzie odbędzie się wielki koncert z udziałem znanych polskich wokalistek, m.in. Haliny Mlynkovej, Katarzyny Groniec, Anity Lipnickiej czy Pauliny Przybysz.

Od 30 czerwca do 31 lipca na Skwerze (ul. Krakowskie Przedmieście 60A) zobaczyć można wystawę prac Tomasza Sikory, bazującą na portretach różnorodnych kobiet, uchwyconych w kadrach z codziennego życia. Do projektu zaproszonych zostało dwadzieścia „Morowych Panien” w różnym wieku, o różnorodnych zawodach i pasjach.

- Chodziło o to, żeby zaprezentować Morowe Panny w miejscach, w których czują się bezpiecznie, dlatego większość zdjęć wykonana została w domach. Nie jest to reportaż fotograficzny, ale symboliczne obrazy prezentujące różne oblicza ich twarzy, różnorodność charakterów - mówi autor zdjęć, Tomasz Sikora.

</a>

Od 28 czerwca do 5 września na ulicach warszawskiego Śródmieścia, można zobaczyć nietypowe grafiki Mariusza Libla. Artysta za ich pomocą zaznaczył obecność „Morowych Panien” w przestrzeni miejskiej.

Jego projekt bazuje ona na 11 grafikach, utworzonych z liter, które składają się na  nazwy stołecznych ulic, nawiązujące do cech Morowych Panien. Prace pojawiły się w kilkunastu miejscach Warszawy, znaleźć je można m.in. ulicy Miłej, Dzielnej, Ciepłej, Dobrej czy Żelaznej.

A już 28 lipca w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się koncert z cyklu Pamiętamy 44’, w którym udział wezmą polskie wokalistki: Anita Lipnicka, Paulina Przybysz, Katarzyna Groniec, Halina Mlynkova, Jadwiga Basińska, Anna Brachaczek, Lilu, Marika, Mona, oraz duet Paresłów.

Artystki zainspirowane historiami powstańczymi z Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego zaśpiewają swoje autorskie teksty. Utwory zostały przygotowane w oparciu o kompozycje Dariusza Malejonka, lidera zespołu Maleo Reggae Rockers. Płytę z ich nagraniami pt. "Morowe panny" będzie można kupić już pod koniec lipca.

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze