fbpx

Nowa płyta Tori Amos „Gold Dust’

Nowa płyta Tori Amos Gold Dust
Please Add Photos <br> to your Gallery
Zobacz galerię Zdjęć
fot. materiały prasowe http://toriamos.com

premiera płyty już 2 października.

 

Trzynasty studyjny album Tori Amos Gold Dust pojawi się już jesienią tego roku. Artystka wraz z wieloletnim współpracownikiem, producentem Johnem Philipem Shenale, przygotowała swoje utwory w całkiem nowych aranżacjach – na orkiestrę symfoniczną. Artystce towarzyszy Metropole Orchestra pod dyrekcją Julesa Buckleya.

Gold Dust to drugi album artystki nagrany dla Deutsche Grammophon, po niezwykle udanym debiucie, jakim okazała się wydana w ubiegłym roku płyta Night of Hunters. Premierze płyty towarzyszyć będzie trasa koncertowa po Europie i Stanach Zjednoczonych. Otworzą ją koncerty w Rotterdamie, Brukseli i Warszawie.

Jak lepiej można świętować jubileusz dwudziestolecia kariery artystycznej: 12 milionów sprzedanych płyt, zdobycie wielu prestiżowych nagród i ukształtowanie gustów milionów fanów, jeśli nie wydaniem albumu podsumowującego dotychczasowe osiągnięcia? Dla uczczenia okrągłego jubileuszu Tori Amos sięgnęła po utwory już istniejące, aby pokazać, jak „mnóstwo wydarzyło się przez te dwadzieścia lat. Mnóstwo zdarzeń, mnóstwo rozmów – wszystko to stało się ważną inspiracją dla tej płyty. Pokazuje jak wpłynęły na moje utwory i nadały im dzisiejszy kształt”.

Gold Dust jest kolejnym dowodem na ponadczasowość twórczości Tori Amos. Wielkie hity, jak Silent All These Years, Precious Things czy Flavor pojawią się w niespotykanej dotąd szacie brzmieniowej, w aranżacji na orkiestrę symfoniczną. Wszystkie piosenki odzwierciedlają biografię artystki, tworzą chronologicznie ułożony muzyczny pamiętnik: Jackie’s Strenght opowiada o relacji wokalistki z matką, Winter traktuje o ojcu i dziadku, a Snow Cherries from France odnosi się z kolei do postaci męża Amos. „Mój stosunek do tych utworów zmienił się na przestrzeni lat, a one same zmieniły też moje życie. Nie chodziło tu tylko o proste sięgnięcie po stare i dobrze znane przeboje, ale raczej o uzmysłowienie i sobie i moim fanom, że po dziesięciu czy dwudziestu latach ten sam tekst może mówić o czymś zupełnie innym niż wtedy, kiedy powstawał”.

Pomysł na Gold Dust zrodził się w 2010 roku, kiedy Tori Amos otrzymała zaproszenie do wspólnego występu z holenderską Metropole Orchestra. Po wysłuchaniu efektu, jak zabrzmiały aranżacje jej piosenek na ten zespół, artystka zdecydowała się nagrać z orkiestrą całą płytę.
Od debiutanckiego albumu Little Earthquake wydanego przez Amos w 1992 roku artystka niezmiennie ma rzesze fanów i zyskuje nowych miłośników swojej twórczości, oryginalnej stylistyki swoich piosenek i ich charakterystycznego brzmienia.

Tori Amos należy do najbardziej znaczących i oryginalnych artystów swojego pokolenia. Oprócz niebywałej swobody, z jaką porusza się pomiędzy gatunkami i stylami, jako pierwsza w historii artystka wypuściła singiel do ściągnięcia z Internetu. Jest też autorką oryginalnych wideoklipów do swoich utworów. Poza sceną Tori Amos działa także jako współzałożycielka organizacji RAINN (Rape, Abuse and Incest National Network) przeciwdziałającej przemocy na tle seksualnym.

Trasa koncertowa 2012:

1 października, Rotterdam, De Doelen Metropole Orkest, Jules Buckley/dyrygent

2 października, Bruksela, Bozar Metropole Orkest, Jules Buckley/dyrygent

13 października, Warszawa, Sala Kongresowa