fbpx

Nowa wystawa Doroty Nieznalskiej w Gdańsku

Nowa wystawa Doroty Nieznalskiej w Gdańsku
Fot. Janusz Rydzewski, Pacyfikacja Stoczni Gdanskiej, tryptyk-1,16XII 1981- fragment, (fot.dzięki uprzejmości autora)

W dniach 26 sierpnia – 30 września w Gdańsku odbędzie się wystawa Doroty Nieznalskiej
Projekt zatytułowany „Miasto zdarzenie re-konstrukcja przemocy” to najnowsza realizacja artystki i tytuł jej pierwszej od dziesięciu lat oficjalnej wystawy w Gdańsku. Ekspozycja stanowi pokłosie zorganizowanego w 2010 roku przez Galerię Miejską Gdańskiego Biennale Sztuki, zatytułowanego „Tożsamość miejsca”. Wygrała je Dorota Nieznalska pracą „Królowa Polski”. Nagrodą jest właśnie indywidualna wystawa w filii Gdańskiej Galerii Miejskiej oraz publikacja katalogu wystawy.

„Miasto zdarzenie re-konstrukcja przemocy” w całości odnosi się do Gdańska. Głównym tematem jest przemoc i różne jej oblicza – rasizm, ksenofobia, nietolerancja, oraz wybrane wątki z historii miasta. Wiele z nowych obiektów, instalacji czy fotografii prezentowanych w przestrzeni galerii ma walory pracy badawczej ujawniającej historyczne zdarzenia. Wystawa obejmuje instalacje, obiekty, fotografie i wideo z ostatnich dwóch lat.

Dorota Nieznalska (ur. 1973 w Gdańsku) zasłynęła w 2000 roku jako autorka instalacji „Pasja”. Zestawienie krzyża ze zdjęciami męskich genitaliów zaprowadziło ją na sądową wokandę i dało miano „naczelnej skandalistki polskiej sztuki”. W 2010 roku artystka została prawomocnie uniewinniona od zarzutu obrażania uczuć religijnych.

Kuratorka: Iwona Bigos.

Otwarcie: 26 sierpnia 2011, godz. 19:30. Wystawa czynna do 30 września 2011.

Miejsce: Gdańska Galeria Miejska 2 ul. Powroźnicza 13/15,16/17