fbpx

„Pisanie” – rozmowy z mistrzem na 5 rocznicę śmierci

Dokładnie pięć lat temu świat opłakiwał śmierć najsłynniejszego polskiego reportażysty, poety i fotografa, zwanego „cesarzem reportażu”.
Ryszard Kapuściński, najczęściej obok Stanisława Lema tłumaczony autor polski, nadal pozostaje źródłem inspiracji i jednym z najbardziej uznanych polskich pisarzy na świecie. Jego postać, poglądy i historię życia przypomina – z okazji piątej rocznicy śmierci – wydawnictwo „Czytelnik”, z którym pisarz współpracował wiele lat. Z rozmów przeprowadzonych przez Marka Mellera wyłania się Kapuściński opowiadający o swoim rozumieniu sztuki, historii religii. Ciekawa i mądra lektura na wyjątkową choć smutną okazję.
***
Ryszard Kapuściński urodził się w 1932 roku w Pińsku. Już w wieku 17 lat debiutował jako poeta, w tygodniku „Dziś i jutro”. Pierwsza nagroda przyszła do niego w 1956 roku, za reportaż „To jest prawda o Nowej Hucie”. Od 1962 roku pracował dla Polskiej Agencji Prasowej jako stały korespondent w Afryce, Ameryce Łacińskiej i Azji. Współpracował m.in. z „Polityką”, wydawnictwem „Czytelnik” i „Znakiem”. Napisał ponad 20 książek i setki reportaży. Spoczywa na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze