fbpx

Przegląd twórczości reżysera Billy’ego Wildera w Krakowie

Przegląd twórczości reżysera Billyego Wildera w Krakowie
Materiały prasowe

15 czerwca w Krakowie rozpocznie się festiwal poświęcony twórczości wybitnego filmowca, autora m.in. „Pół żartem, pół serio”, Billy’ego Wildera.

Artystan urodzony się 105 lat temu w Suchej Beskidzkiej, przeszedł do historii kina dzięki takim filmom jak „Słomiany wdowiec” z Marylin Monroe, „Bulwar zachodzącego słońca”, „Sabrina” oraz „Garsoniera” i „Pół żartem, pół serio” (w obu wystąpił Jack Lemmon).

Przegląd filmów Wildera, zorganizowany przy współudziale konsulatów wszystkich krajów, w jakich twórca żył i tworzył (Niemiec, Austrii, Francji i Stanów Zjednoczonych), a także władz i instytucji kultury jego rodzinnej Suchej Beskidzkiej, ma na celu zaprezentowanie mniej znanych polskim widzom dzieł wybitnego twórcy kina.

Jako, że Billy Wilder urodził się w Suchej 105 lat temu, dlatego uroczyste zakończenie festiwalu, z odsłonięciem płaskorzeźby i happeningiem „Happy Birthday, Billy Wilder”, krótką konferencją i pokazem najsłynniejszego filmu „Pół żartem pół serio” odbędzie się w dniu urodzin reżysera, 22 czerwca, właśnie w Suchej Beskidzkiej.

Przegląd filmowy „Nieznany Billy Wilder” odbędzie się w dniach 15-22 czerwca.