fbpx

Przyszłość cenzury – konferencja w Zachęcie

W najbliższy weekend warto wpaść do Zachęty na konferencję towarzysząca wystawie „Goshka Macuga. Bez tytułu”, pt. „Przyszłość cenzury”.

Konferencja jest próbą przyjrzenia się funkcjonowaniu cenzury w sztuce współczesnej, jak również zastanowienia się, na czym w dzisiejszych czasach polega zjawisko cenzury. Organizatorzy chcą odejść od problemów związanych z cenzurowaniem treści w kontekście światopogladowo-religijnym, a zająć się bardziej problemami, które współcześnie często mogą okazywać się podstawą do cenzury.

Sesja podzielona będzie na dwie części: w pierwszej poruszone zostaną m.in. zagadnienia związane z teoriami cenzury, jej uwarunkowaniami prawno-instytucjonalnymi, działaniami wobec cenzury oraz problem strategii cenzury w sztuce najnowszej. Część druga będzie zmierzać do podsumowania i wyciągnięcia wniosków z wybranych doświadczeń kontaktu z cenzurą – wezmą w niej udział teoretycy sztuki, ale również artyści.

Sesja przygotowywana przez Zachętę Narodową Galerię Sztuki we współpracy z dr Ewą Majewską (Instytut Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego).

Galeria Narodowa Zachęta, 17–18 lutego 2012 (piątek–sobota)
17 lutego (piątek), godz. 18
Teorie i praktyki
Część teoretyczna

moderatorka Ewa Majewska
uczestnicy: Edwin Bendyk, Katarzyna Bojarska, Agata Czarnacka, Maciej Gdula, Maciej Kropiwnicki, Jarosław Kuisz, Janek Sowa, Jakub Szreder

18 lutego (sobota), godz. 13
Między rynkiem a dogmatem
Część poświęcona neoliberalizmowi i cenzurze, podziałowi sceny artystycznej na lewicę i prawicę, pytaniu o wolność dla przeciwników wolności, a także kwestiom wykluczeń pojawiających się w języku.

moderatorka Iza Kowalczyk
uczestnicy: Jakub Dąbrowski, Anna Dryjańska, Rafał Jakubowicz, Roman Kurkiewicz, Ewa Majewska

Cenzura w sieci, godz. 16
Część poświęcona cenzurze w internecie

moderatorka Milada Jędrysik
uczestnicy: Julia Koszewska, Aleksandra Polisiewicz, Katarzyna Szymielewicz, Piotr Waglowski

Patronat nad konferencją objęła: