1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Rozpoczął się festiwal "Warszawa w budowie"

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Osią festiwalu jest wystawa zatytułowana "Powrót do miasta", zajmująca spektakularną przestrzeń Auli Spadochronowej Szkoły Głównej Handlowej. Gmach główny SGH wraz z aulą, zaprojektowany w 1924 roku przez wybitnego architekta Jana Witkiewicza Koszczyca, a ukończony tuż po wojnie, jest jedną z najlepszych przestrzeni architektonicznych w Warszawie i niedoścignionym wzorem budynku użyteczności publicznej.

Pierwszy wielki temat to mieszkalnictwo. Jakie są możliwości budowania tańszych mieszkań? Co robić, by nie zadłużać się na całe życie? Jak urządzić się w małym mieszkaniu - jedynym, na które stać ludzi młodych? Podczas festiwalu "Warszawa w budowie" mieszkalnictwo będzie tematem wielu warsztatów i wycieczek po mieście - architekci uczyć będą, jak projektować własne M, specjaliści od spraw mieszkaniowych pokażą, jak z grupą znajomych założyć własną spółdzielnię.

Kolejna wieża to kolejny ważny temat festiwalu: planowanie przestrzenne. To przez jego brak powstają osiedla "daleko od szosy", bez dróg, bez chodników, bez usług. Czy miasteczko Wilanów to luksusowa pustynia? Czy grodzone osiedla to więzienia? Wystawa pokaże nie tylko, jak źle jest w tej chwili, ale i co zrobić, by było lepiej.

Trzecia wieża to temat uczestnictwa - czy mieszkańcy powinni brać aktywny udział w decydowaniu o mieście i swojej dzielnicy? A może nie? Osobnym tematem wystawy jest architektura postmodernistyczna, powstająca w Polsce po 1989 roku. Autorzy ekspozycji wskazują, jaką rolę odegrało w jej powstaniu doświadczenie wyniesione przez polskich architektów i budowniczych z kontraktów w postkolonialnych krajach Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu.

Większość sesji i wykładów odbywa się w Audytorium Festiwalowym w Sali im. Stefana Kisielewskiego w Pałacu Kultury. Tymczasem popularne w poprzednich dwóch edycjach "Warszawy w budowie" sesje Departamentu Propozycji, podczas których każdy chętny ma 10 minut na przedstawienie własnego pomysłu, w tym roku ruszają "w miasto": na Białołękę, na Pragę Północ, na Żoliborz i na Ursynów. W każdej sesji uczestniczyć będą burmistrzowie dzielnic i podlegający im urzędnicy.

Festiwal "Warszawa w budowie" trwa od 1 do 30 października 2011.

Więcej informacji oraz szczegółowy program festiwalu na stronach 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze