1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. V Edycja Festiwalu Era Schaeffera

V Edycja Festiwalu Era Schaeffera

materiały prasowe
materiały prasowe
Tegoroczna edycja zbiega się w czasie z obchodami 65-lecia pracy twórczej profesora Bogusława Schaeffera. Dlatego w tym roku organizatorzy rozszerzyli festiwal o imprezy towarzyszące.

V edycja Festiwalu Era Schaeffera organizowanego przez Fundację Przyjaciół Sztuk Aurea Porta odbędzie się w dniach 20-21 listopada 2013 roku w Centralnym Basenie Artystycznym w Warszawie. Poza spektaklem multimedialnym towarzyszyć jej będzie wystawa grafik Schaeffera w Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej i panel dyskusyjny. Festiwal wejdzie też do przestrzeni kinowej. Warszawska publiczność zostanie zaproszona do Kina Iluzjon na projekcję filmu niemego z 1917 roku, pt. „Tajemnica pokoju 100” w reżyserii Aleksandra Hertz’a z akompaniamentem na żywo w wykonaniu Michała Urbaniaka do muzyki Schaeffera. Finałem tradycyjnie będzie energetyczne widowisko multimedialne „Era Schaeffera” z elementami performance przygotowane przez Macieja Sobocińskiego, reżysera telewizyjnego i teatralnego.

W festiwalu rokrocznie biorą udział uzdolnieni artyści, obdarzeni niezwykłą wrażliwością i talentem. Za każdym razem trzon wydarzenia stanowią aktorzy: Marek Frąckowiak, Waldemar Obłoza, Lidia Bogacz-Popiel, Valentina Pennino, Agnieszka Wielgosz, Sean Palmer oraz tancerz Witold Jurewicz, którym towarzyszy plejada wykonawców – muzyków, aktorów, tancerzy, zaproszonych przez organizatorów z Fundacji Aurea Porta. W tym roku gościem specjalnym festiwalu będzie Michał Urbaniak oraz znany z popularnego telewizyjnego talent show Marcin Wyrostek z zespołem Tango Corazon, a także L.U.C (Łukasz Rostkowski), Ghatam Giridhar Udupa (muzyk, Indie), Jamal Souissi (gość specjalny z Maroka), Jorgos Skolias (wokalista) i Orkiestra Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal. - Era Schaeffera to gala improwizacji, spotkania twórców muzyki, teatru, plastyki, tańca, wpisane w zastosowaną w widowisku technikę collage. - mówi Maciej Sobociński, reżyser Ery Schaeffera.

Bogusław Schaeffer, urodzony w 1929, roku to najchętniej wystawiany polski autor spośród żyjących pisarzy, kompozytor, grafik, teoretyk, krytyk, twórca ponad 17 książek, 400 kompozycji muzycznych, 40 dramatów, w tym głośnego „Scenariusza dla trzech aktorów”, jeden z czołowych i najoryginalniejszych twórców w dziejach kultury. Człowiek orkiestra i człowiek orkiestry, współczesny Leonardo Da Vinci, który zwykł mawiać o sobie: „Wbrew temu, co się o mnie sądzi, nie mam intencji elitarnych. I żałuję, że tak mało eksperymentuję, choć oczywiście zdarzało mi się napisać stuminutowy utwór na skrzypce solo”. Twórczość Schaeffera jest szczególnie szanowana zagranicą, a dzięki kolejnym edycjom festiwalu coraz częściej trafia także do szerokiego grona odbiorców w kraju.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze