fbpx

W kwietniu rusza Festiwal Wiosna Filmów

"Pieta"
mat. prasowe

Już 7. kwietnia w warszawskim kinie Praha (ul. Jagiellońska 26) startuje 19. Festiwal Wiosna Filmów.
Festiwal otworzy zwycięzca ubiegłorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji – film „Pieta” w reżyserii Kim Ki-Duka. Na Festiwalu Wiosna Filmów „Pieta” zostanie zaprezentowana premierowo – będzie to pierwsza publiczna projekcja w Polsce filmu zdobywcy weneckiego Złotego Lwa. W trakcie festiwalu zostanie pokazanych ponad 70 najlepszych produkcji filmowych, które wcześniej można było oglądać na festiwalach w Wenecji, Cannes, Berlinie, Rotterdamie oraz Sundance. Festiwal zakończy się 14 kwietnia.

„Pieta” – osiemnasty obraz w reżyserskim dorobku Ki-duk Kima – zdobyła Złotego Lwa dla najlepszego filmu na ubiegłorocznym MFF w Wenecji. Reżyser powraca nim po kilkuletniej przerwie, w czasie której walczył z ciężką depresją. Powraca w wielkim stylu, znów budząc kontrowersje i zachwycając. „Na ten film nie można nie zareagować” – powiedziała członkini weneckiego jury, Marina Abramović.

Wiosna Filmów to festiwal, który chce być jak najbliżej widza, dlatego organizatorzy zaproponowali atrakcyjną cenę biletu za jeden seans – tylko 7 złotych.

Widzowie zobaczą filmy pogrupowane w specjalne festiwalowe sekcje. Najwięcej emocji na pewno wywołają sekcje Zwycięzcy Międzynarodowych Festiwali i Najlepsi Reżyserzy Międzynarodowych Festiwali. Niektóre z tytułów, które znalazły się w tej grupie będzie miało swoją polską premierę festiwalową. Inne sekcje również brzmią zachęcająco: Nagrody FIPRESCI, Faworyci Publiczności, Wybitne Kreacje Aktorskie, Festiwalowe Odkrycia.

Na festiwalu nie zabraknie kina polskiego, ale organizatorzy zamierzają pokazać tylko te filmy, które rozsławiły polską kinematografię na międzynarodowych festiwalach. Po projekcjach uczestnicy festiwalu będą mieli okazję wziąć udział w spotkaniach z realizatorami i aktorami.

Festiwal Wiosna Filmów to kontynuacja Festiwalu Filmowego i Artystycznego Lato Filmów. Podobnie, jak w ubiegłym roku, w trakcie festiwalu Wiosna Filmów odbędzie się Strefa Scenarzysty, czyli impreza szkoleniowa, mająca na celu promowanie wiedzy i umiejętności warsztatowych w zakresie scenariopisarstwa. Pierwsza część warsztatów, organizowana we współpracy z Filmoteką Szkolną (programem edukacyjnym PISF), przeznaczona jest dla uczniów liceów oraz nauczycieli. Daje szansę poznania podstaw wiedzy na temat scenariusza w różnych gatunkach filmowych. W ubiegłym roku wykłady dotyczyły filmu fabularnego, dokumentu i serialu, w tym roku wśród tematów znalazła się m.in. rola scenariusza w filmie animowanym. W Strefie Scenarzysty znajdzie się również miejsce dla profesjonalistów, którzy będą mogli wziąć udział w debacie o adaptacjach literatury dla dzieci i młodzieży oraz wykład na temat kina familijnego. Trzecim, najbardziej emocjonującym punktem programu Strefy Scenarzysty, będzie konkurs „Krótkie i dobre” na najlepszy scenariusz filmu krótkometrażowego.

Szczegółowy program projekcji oraz innych wydarzeń towarzyszących Festiwalowi WIOSNA FILMÓW będzie dostępny na www.kinopraha.pl. Pełny program projekcji i filmów zostanie ogłoszony na tydzień przed festiwalem Wiosna Filmów. Sprzedaż biletów w kinie Praha ruszy 2 kwietnia 2013 roku.