fbpx

W listopadzie ruszy American Film Festival

W listopadzie ruszy American Film Festival
materiały prasowe

3. edycja American Film Festival odbędzie się w kinie Helios Nowe Horyzonty we Wrocławiu w dniach 13-18 listopada.
Dzieła niezależne, ale głośne, często w gwiazdorskiej obsadzie – to sekcja Highlights, która budzi największe emocje. Jedną z najważniejszych premier festiwalu będzie pokaz najnowszego filmu enfant terrible amerykańskiego kina, Abla Ferrary „4:44 Last Day on Earth”. Autor kultowego „Złego porucznika” przedstawia kameralną wizję końca świata z Willemem Dafoe i Shanyn Leigh w rolach głównych.

Spectrum to panorama kina amerykańskiego ostatnie­go roku, odkrywająca nowych twórców, nowe talenty i zjawiska. We Wrocławiu zobaczymy w tej sekcji 15 filmów. „Now, Forager: A Film About Love and Fungi” to kameralny dramat dla miłośników Slow Foodu, osadzony w środowisku nowojorskich restauratorów i zbieraczy grzybów. W szalonej komedii „Freaky Deaky” w reżyserii Charlesa Matthau (syna popularnego aktora Waltera) zobaczymy Christiana Slatera i Crispina Glovera. „Jack and Diane” Bradleya Rusta Graya to niezwykły miks melodramatu, teen movie i horroru, opowieść o dwóch nastoletnich lesbijkach z Juno Temple, Riley Keough i Kylie Minogue w rolach głównych oraz z …surrealistycznymi animacjami samych braci Quay. W programie także „Sun Don’t Shine” – połączenie kryminału i kina drogi w reżyserii Amy Seimetz – popularnej aktorki filmów niezależnych, studentki bohatera zeszłorocznej edycji festiwalu Todda Solondza. Nie można przegapić również gorzkiego portretu brooklyńskich hipsterów , jakim jest pokazywane na festiwalu Sundance „The Comedy” Ricka Alversona.

American Docs to produkcje dokumentalne se­zonu, ukazujące oblicze Ameryki XXI wieku. W sekcji zobaczymy między innymi „Me@theZoo” – portret popularnego videobloggera Chrisa Crockera. Zobaczymy również kolejny film Jonathana Demme’a (autora dokumentów muzycznych, takich jak „Stop Making Sense”, i fabuł takich jak „Milczenie owiec”) o słynnym piosenkarzu Neilu Youngu.

Ponadto na program festiwalu złożą się pokazy filmów eksperymentalnych prezentowanych w sekcji On the Edge, pokazy specjalne i retrospektywy.