fbpx

W weekend Chińczycy obchodzili Nowy Rok

10 lutego Chińczycy na całym świecie obchodzili Chiński Nowy Rok. 2013 jest rokiem Węża.
W sobotę Chińczycy pożegnali Rok Smoka i rozpoczęli całonocne świętowanie Nowego Roku – Roku Węża. Nowy rok jest nazywany także Świętem Wiosny. Dla Chińczyków to czas przejścia między starym a nowym, zimą, a wiosną. Do wigilii Nowego Roku przygotowują się zatem, sprzątając gruntownie domy, strzygąc włosy, zmieniając garderobę; cały dzień ten szykują potrawy na całonocne ucztowanie i świętowanie nadejścia nowego.

Uroczysta kolacja, jedzona zawsze w gronie rodzinnym w wigilię Nowego Roku to najważniejszy posiłek w trakcie dwutygodniowego Święta Wiosny, które kończy „Święto Latarni”.

Jak podaje chiński horoskop rok Węża może być pechowy dla osób urodzonych w tym właśnie znaku. Za to okaże się pomyślny dla tych, którzy w życiu kierują się rozsądkiem a nie emocjami, a także dużo pracują, cierpliwie czekając na efekty swojego trudu. Podobno kolorem, którego nie powinno się nadużywać w tym roku jest czerwony. Choć uważa się, że ten kolor przynosi szczęście, jednocześnie kojarzy się właśnie z emocjami, a tymi w roku Węża nie powinniśmy się kierować.