1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Wystawa fotograficzna: "Warszawa / Żywoty / Ruiny"

Zobacz galerię 8 zdjęć
Fundacja Archeologia Fotografii zaprasza na wystawę: Krzysztof Pijarski / Tomasz Szerszeń Warszawa / Żywoty / Ruiny.

"Warszawa / Żywoty / Ruiny" to dwie opowieści o Warszawie, wizualne wykopaliska miasta. Dziś fakt, że zostało odbudowane po wojnie jako obietnica społecznej utopii jest praktycznie niewidoczny. Jego powojenne korzenie stały się hieroglifem.

Krzysztof Pijarski i Tomasz Szerszeń postanowili odczytać skrytą gramatykę miasta, język, którym cicho przemawia. "Warszawa / Żywoty / Ruiny" to owoc wspólnej fascynacji Warszawą jako mirażem – tym, co w niej skryte, potencjalne, wyobrażone. Na wystawę składają się dwa projekty: "Starożytności warszawskie" i "Żywoty nieświętych".

"Starożytności warszawskie" Tomasza Szerszenia są próbą odpowiedzi na pytanie: czy Warszawa ma swoje „starożytności”? Pytanie to można z pewnością odnieść do utopii, czyli warszawskiego socrealizmu – architektury, która nosi dziś zarówno ślady dawnej świetności, jak i postępującego od lat rozpadu. Czy to pismo zachowało jeszcze swój utopijny potencjał? Założeniem projektu jest nadanie tej architekturze nowego, nieoczywistego kontekstu, którym są atlasy i typologie Giambattisty Piranesiego i Aby Warburga. Jeśli Warszawa ma swoje „starożytności” – na kształt starożytnego Rzymu – to być może najlepiej zacząć ich poszukiwanie od socrealizmu.

"Żywoty nieświętych" Krzysztofa Pijarskiego są próbą przyjrzenia się kwestii burzenia pomników w okresie transformacji. Artystę interesował przede wszystkim problem ich widzialności/niewidzialności – niektóre zostały całkowicie zniszczone, a inne, choć trwają, są symbolicznie niewidoczne. Projekt nie wynika więc z fascynacji estetyką ruin, lecz przede wszystkim działającymi w przestrzeni publicznej mechanizmami pamiętania i wymazywania. Jego przedmiotem są zarówno warszawskie pomniki i rzeźby, które zajęły miejsce pomników dawnych, jak i miejsca, które po nich pozostały, a także same strącone wizerunki jako swoiste ruiny reprezentacji. Żywoty nie są spojrzeniem nostalgicznym, lecz refleksyjnym, krytycznym.

Wernisaż: niedziela, 14 października, 15.00-18.00 ul. Jagiellońska 54 – róg pl. Hallera i ul. Skoczylasa (lokal po antykwariacie). Wystawa czynna: 14 - 28 października 2012 w weekend w godzinach 12.00 – 17.00, w tygodniu na telefon: 508 143 923

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze