fbpx

’Wystawa malarstwa’ w Cosmopolitan na Twardej

Artist-In-Residence
'Wystawa Malarstwa,

Wystawa Malarstwa na placu budowy’ / II faza projektu. Wernisaż 25 kwietnia o 19.00 w COSMOPOLITAN Twarda 2/4
Wystawa oryginalnych obrazów z projektu w przestrzeni publicznej ‚Wystawa Malarstwa’. Projekt Beaty Konarskiej i Pawła Konarskiego ‚Wystawa Malarstwa’ trafia z przestrzeni publicznej na plac budowy wieżowca mieszkalnego Cosmopolitan na ulicy Twardej 2/4 w Warszawie, do nieistniejących jeszcze mieszkań lub przestrzeni wspólnej przyszłych mieszkańców. Na pierwszym piętrze tak zwanego podium Cosmopolitan, w niezabudowanym jeszcze ścianami działowymi open space będzie wyeksponowanych około 30 oryginalnych obrazów uczestniczących w projekcie w przestrzeni publicznej ‚Wystawa Malarstwa’.

Artyści chcą zaprezentować malarstwo w przestrzeni surowego placu budowy, na nieistniejących ścianach, gdzie w przyszłości prawdopodobnie zawisną obrazy bądź będą funkcjonowały inne elementy wyposażenia wnętrz. Mieszkanie jest naturalną dla obrazów przestrzenią; niewybudowane jeszcze – pozwala zaistnieć obrazom w całej okazałości, bez dodatkowych elementów, które zakłócają odbiór lub powodują, że obraz zaczyna mieć charakter dekoracyjny.

Dodatkowo wielkie przeszklone powierzchnie elewacji wpisują obrazy w nową jeszcze nikomu nieznaną perspektywę Warszawy. Miasto znów staje się ich naturalnym tłem i znów tworzy nowe konteksty odbioru.

1. Projekt w przestrzeni publicznej ‚Wystawa Malarstwa’ 2009-2013 (projekt w toku)

2. Wystawa oryginalnych obrazów w wieżowcu mieszkalnym Cosmopolitan

tytuł wystawy: ’Wystawa malarstwa’ na placu budowy

wernisaż: 25 kwietnia / od godz. 19.00

miejsce: 1 piętro podium COSMOPOLITAN Twarda 2/4

czas trwania wystawy: 26-28 kwietnia / godz. 11-19

3. Artist-In-Residence – rezydencja na placu budowy

tytuł: ‚Uwaga! Teren budowy – nieupoważnionym wstęp wzbroniony’

tworzenie filmu dokumentującego budowę w kontekście wystawianego malarstwa

termin: przełom maj-czerwiec (około miesiąc)

miejsce: cały plac budowy COSMOPOLITAN Twarda 2/4

4. Finisaż rezydencji ‚Uwaga! Teren budowy – nieupoważnionym wstęp wzbroniony’

projekcja filmu + ekspozycja wybranych obrazów w przestrzeni 8 piętra

termin: 2 połowa czerwca

miejsce: 8 piętro budynku, COSMOPOLITAN Twarda 2/4

projekt prowadzą: Beata Konarska, Paweł Konarski; malarstwo: Beata Konarska

1. Projekt w przestrzeni publicznej ‚Wystawa Malarstwa’ / I faza projektu

‘WYSTAWA MALARSTWA’ jest nieograniczoną przestrzennie-czasowo-formalnie ingerencją w przestrzeń miejską. Artysta pełni tu jednocześnie rolę malarza, kuratora, galerzysty operującego nieograniczonymi możliwościami wystawienniczymi. “Uciekając od sterylnej i zamkniętej struktury instytucji artystycznych, szukając własnej przestrzeni dialogu, wystawiamy obraz na próbę miejsca i czasu. W dobie coraz szybciej zmieniającej się i coraz bardziej przeładowanej ikonosfery miejskiej, wchodzimy w nią, znajdujemy fragment jeszcze wolnej przestrzeni i wystawiamy tam obraz. Skala ingerencji zależy od konkretnego miejsca. Wybór miejsca wynika z impulsu, chęci wpisania w konkretną przestrzeń konkretnego obrazu. Jak długo pojedyncza ekspozycja przetrwa zależy tylko od tego, kiedy zostanie połknięta przez miasto.

2. ‚Wystawa Malarstwa na placu budowy’ / II faza projektu

Wystawa oryginalnych obrazów z projektu w przestrzeni publicznej ‚Wystawa Malarstwa’ Projekt Beaty Konarskiej i Pawła Konarskiego ‚Wystawa Malarstwa’ trafia z przestrzeni publicznej na plac budowy wieżowca mieszkalnego Cosmopolitan na ulicy Twardej 2/4 w Warszawie, do nieistniejących jeszcze mieszkań lub przestrzeni wspólnej przyszłych mieszkańców. Na pierwszym piętrze tak zwanego podium Cosmopolitana, w niezabudowanym jeszcze ścianami działowymi open space będzie wyeksponowanych około 30 oryginalnych obrazów uczestniczących w projekcie w przestrzeni publicznej ‚Wystawa Malarstwa’. Artyści chcą zaprezentować malarstwo w przestrzeni surowego placu budowy, na nieistniejących ścianach, gdzie w przyszłości prawdopodobnie zawisną obrazy bądź będą funkcjonowały inne elementy wyposażenia wnętrz. Mieszkanie jest naturalną dla obrazów przestrzenią; niewybudowane jeszcze – pozwala zaistnieć obrazom w całej okazałości, bez dodatkowych elementów, które zakłócają odbiór lub powodują, że obraz zaczyna mieć charakter dekoracyjny. Dodatkowo wielkie przeszklone powierzchnie elewacji wpisują obrazy w nową jeszcze nikomu nieznaną perspektywę Warszawy. Miasto znów staje się ich naturalnym tłem i znów tworzy nowe konteksty odbioru.

3. ‚Uwaga! Teren budowy – nieupoważnionym wstęp wzbroniony’ / III faza projektu: Artist-In-Residence.

Podczas rezydencji na placu budowy Cosmopolitan będziemy przez około miesiąc realizować projekt artystyczny równolegle z pracą robotników na budowie. Powstanie film dokumentujący budowę w kontekście obrazów i ludzi tam pracujących.

Cosmopolitan Twarda 2/4 to wyjątkowy wieżowiec mieszkalny zlokalizowany w ścisłym centrum Warszawy, przy Placu Grzybowskim, którego inwestorem jest Tacit Development Polska S.A. Projektantem budynku jest Helmut Jahn, jeden z najsłynniejszych architektów XXI wieku, który zaprojektował m.in. siedzibę Unii Europejskiej w Brukseli, Sony Center w Berlinie, port lotniczy w Monachium. Projekt Cosmopolitan Twarda 2/4 to jego pierwsze dzieło w Polsce.

Wynikiem wizji architekta jest wykorzystanie w konstrukcji budynku mieszkalnego technologii stosowanej przy budowie mostów wiszących. Jest to unikatowe w skali światowej rozwiązanie. Budynek ma 160 m wysokości, 44 piętra, 252 wykończone i wyposażone mieszkania. Oddanie gotowych mieszkań zaplanowane jest na pierwszy kwartał 2014 r.

KONARSKA-KONARSKI (info) Kolektyw artystyczno-kuratorski Beaty i Pawła Konarskich działający od 2003 roku. Twórcy różnego rodzaju działań artystycznych w przestrzeni miejskiej łączących elementy malarstwa, dizajnu oraz architektury. Autorzy instalacji tworzonych na zamówienie instytucji publicznych (m.in ‚Pegazy’ na Placu Krasińskich), projektów site specific (m. in. ‚Koguty’ w Ambasadzie Francji, ‚Dom na Drzewie’ w Bibliotece Uniwersyteckiej), oraz działań anarchistycznych, które najlepiej oddają charakter twórczości kolektywu. Od 2011 roku prowadzą ‚Wystawę Malarstwa‘ – projekt w przestrzeni miejskiej związany z malarstwem Beaty Konarskiej.