fbpx

Zmarł reżyser Ken Russell

Zmarł reżyser Ken Russell

Wczoraj, 27 listopada 2011, w wieku 84 lat zmarł Ken Russell.
Ken Russell w trakcie trwania swojej kariery reżyserskeij nakręcił ponad 70 filmów. Na koncie miał filmy fabularne, dokumentalne, krótkometrażowe, seriale telewizyjne, najbardziej kojarzony jest z filmami biograficznymi.

Do najbardziej znanych filmów jego autorstwa należą m.in. rock opery „Lisztomania” – biografia XIX-wiecznego kompozytora Franciszka Liszta i „Tommy” na podstawie płyty pod tym samym tytułem i z muzyką zespołu The Who.

Nakręcił także film biograficzny „Kochankowie muzyki” opisujący losy Piotra Czajkowskiego. Innym filmem jest „Krwawy Mesjasz” – historia związku francuskiego malarza Henri Gaudiera i polskiej pisarki Zofii Brzeskiej. Russel nakręcił również filmy o: Mahlerze, Debussym, Rudolfie Valentino, tancerce Isadorze Duncan.

Russell czerpał z ekspresjonizmu i surrealizmu, jak również z estetyki wideoklipu. W jego dziełach często powracał motyw szaleństwa, podświadomości („Odmienne stany świadomości”). Innym znanym dziełem są „Diabły” (według opowiadania Aldousa Huxleya”Diabły z Loudun”) – historia opętania zakonnic w Loudun.