fbpx

Znamy już wszystkich nominowanych do Paszportów Polityki 2011

Redakcja tygodnika „Polityka” ogłosiła nominacje do nagrody „Paszport Polityki 2011” przyznawanej artystom w sześciu dziedzinach: film, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna, literatura.
Paszporty są symbolicznym dokumentem tożsamości, zwracającym uwagę na twórców utalentowanych, poszukujących, odważnych, przekraczających granice w sztuce, trafiających nie tylko do krajowego odbiorcy.

W kategorii FILM nominowani zostali:

Rafael Lewandowski – za reżyserię filmu „Kret”

Adrian Panek – za reżyserię filmu „Daas”

Greg Zgliński – za reżyserię filmu „Wymyk”

W kategorii TEATR:

– Krzysztof Garbaczewski – za „Życie seksualne dzikich”. „Za próbę przestawienia polskiego teatru na zupełnie nowe tory, poza publicystyką i poza klasyką”;

– Sebastian Majewski – za „Znamy, znamy” i „Znamy, znamy do kwadratu” – unikalny w skali krajowej wyrazisty i przekonujący pomysł na teatr;

– Paweł Passini – „za konsekwentnie i twórczo realizowany pomysł sondowania w teatrze osobowości wielkich wizjonerów sztuki”

W kategorii SZTUKI WIZUALNE:

Nicolas (Mikołaj) Grospierre – „to jeden z nielicznych artystów, którzy łączą dwie cnoty: wyobraźnię wizualną i umiejętność jej obrazowania z chirurgiczną precyzją”.

Artur Malewski – „za przedstawienie lęków i marzeń towarzyszących współczesnemu człowiekowi, podsycanych między innymi przez kulturę popularną”.

Honza Zamojski – „za wniesienie nowej jakości do sztuki projektowania książek; za lekkość i dowcip w mówieniu o rzeczach ważnych”.

W kategorii MUZYKA POWAŻNA:

– Agnieszka Budzińska-Bennett – „Nominacja za odważną decyzję realizowania swoich ambicji artystycznych w trudnym obszarze średniowiecznej muzyki wokalnej”.

– Aleksandra Kuls – „Kuls pokazuje swą grą, jak ważne są w muzyce emocje. A to dziś bardzo rzadkie”.

– Meccorre String Quartet (Wojciech Koprowski – skrzypce, Aleksandra Tomasińska – skrzypce, Michał Bryła – altówka, Karol Marianowski – wiolonczela) – „Smyczkowcy Meccorre String Quartet śmiało łamią konwenanse i stereotypy”.

W kategorii MUZYKA POPULARNA:

– Ballady i Romanse (Zuzanna Wrońska – i Barbara Wrońska ) – za „swobodę, z jaką obracają się w świecie muzyki. Nie boją się niedoskonałości, błędu czy fałszu”

– Julia Marcell – za to, że „od początku podąża własną drogą, odporna na wpływ zewnętrznej rzeczywistości”

– Maciej Szajkowski – który „zaskoczył albumem 'Gore – Pieśni buntu i niedoli XV-XX w.', gdzie folkowa supergrupa i legendarni weterani punk rocka nadają nowe życie dobytym z etnograficznych archiwów ludowym pieśniom buntu”

W kategorii LITERATURA:

– Szczepan Kopyt – „za umiejętność wchodzenia w szkodę wszystkim dyskursom i wszczynania rebelii lingwistycznej na każdym polu językowym”;

– Mikołaj Łoziński – „za niezwykle interesującą i wieloznaczną książkę pod tytułem 'Książka'. Rzecz została zainspirowana historią rodziny pisarza”;

– Zygmunt Miłoszewski – „Miłoszewski potwierdził po raz kolejny, że powieść kryminalna przestaje być gatunkiem li tylko rozrywkowym”.