fbpx

Amerykańska poetka Louise Glück z Literacką Nagrodą Nobla 2020

Amerykańska poetka Louise Glück z literacką nagrodą Nobla 2020
Literacka nagroda Nobla 2020 trafiła do amerykańskiej poetki Louise Glück. (Fot. screen Instagram @apeksha.news)

W tym roku Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury otrzymała amerykańska poetka Louise Glück. Akademia Szwedzka wyróżniła ją za „niemożliwy do pomylenia poetycki głos, którego surowe piękno przekształca indywidualną egzystencję w uniwersalne doświadczenie”. 

Louise Glück to amerykańska poetka i eseistka. Jest laureatką wielu najważniejszych nagród literackich w Stanach Zjednoczonych, m.in.: National Humanities Medal, Pulitzer Prize, National Book Award, National Book Critics Circle Award i Bollingen Prize. Dziś do jej kolekcji dołączyła ta najważniejsza – Literacka Nagroda Nobla.

BREAKING NEWSThe 2020 Nobel Prize in Literature is awarded to the American poet Louise Glück “for her unmistakable…

Opublikowany przez Nobel Prize Czwartek, 8 października 2020

Louise Glück urodziła się w Nowym Jorku, obecnie mieszka w Cambridge w stanie Massachusetts. Oprócz pisania, jest adiunktem na Uniwersytecie Yale w New Haven w Connecticut. Literacko debiutowała w 1968 roku tomem „Firstborn” i wkrótce została uznana za jedną z najwybitniejszych poetek amerykańskiej literatury współczesnej. W Polsce jej wiersze ukazały się w antologii „Dzikie brzoskwinie” (2003, Wydawnictwo Sic!), pierwszej w naszym kraju antologii poezji amerykańskiej pisanej przez kobiety.

77-letnia amerykańska poetka opublikowała dotąd dwanaście zbiorów poezji i kilka tomów esejów o poezji. W swojej twórczości podnosi ważne tematy związane z wsłuchiwaniem się w samego siebie, wpływem dzieciństwa na dorosłe życie, życiem rodzinnym, samoakceptacją. Inspiracje czerpie z mitów i motywów klasycznych. Jej poezja jest szczera, bezkompromisowa, bez zbędnego koloryzowania rzeczywistości, a „komizm łączy z kąśliwym dowcipem”. Louise Glück odbierze nagrodę Nobla jako 16 kobieta oraz druga, po nagrodzonej w 1993 roku Toni Morrison, amerykanka.

W ubiegłym roku literacką nagrodę Nobla dzieliło dwoje laureatów. Za 2018 rok otrzymała ją Olga Tokarczuk za „narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją ujawnia przekraczanie granic jako formę życia”. Natomiast za rok 2019 uhonorowano Austriaka Petera Handke „za wpływową pracę, która z językową pomysłowością badała peryferie i specyfikę ludzkiego doświadczenia”.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze