1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Artystyczny Zdrój: Wakacje z kulturą

Zobacz galerię 5 Zdjęć
11 sierpnia rozpoczyna się kontynuacja festiwalu Artystyczny Zdrój. Zapraszamy do Horyńca-Zdroju wszystkich tych, którzy chcą odpocząć na łonie natury, a jednocześnie wziąć udział w wydarzeniach kulturalnych. Zobaczymy Artura Barcisia, Szymona Majewskiego, Joannę Bator i wiele innych artystów.

Lubię wypoczywać na łonie natury, ale nie potrafię leżeć bezczynnie pod drzewem. Chciałem tym, którzy tak jak ja lubią obcować z naturą zapewnić jednocześnie rozrywkę kulturalną – mówi Tomasz Brzozowski, pomysłodawca Artystycznego Zdroju, wydawca i założyciel księgarnio-kawiarni „Czuły Barbarzyńca”, którą dziś można odwiedzić w Nowym Teatrze w Warszawie lub przyjechać do Horyńca-Zdroju na festiwal.

Co zobaczymy?

SOBOTA, 11. sierpnia

O godz. 15:30 w Café Sanacja Wojciech Chmielarz – autor cyklu kryminalnych książek o komisarzu Mortce – opowie o swoim nowym thrillerze pt. „Żmijowisko”.

O godz. 20:00 w Teatrze Ponińskich Artur Barciś wystąpi w one man show „Artur Barciś Show”, pełnym piosenek oraz anegdot zza kulis teatru i planu filmowego.

PONIEDZIAŁEK, 13. sierpnia

O godz. 10:00
w Café Sanacja dzieci posłuchają książki „Banda Michałka”, czytanej przez autorkę Ewę Karwan-Jastrzębską oraz Artura Barcisia. Spotkanie zapoczątkuje cykl „Czułe Czytanki”.

O 15:30
odbędzie się pokaz z cyklu „Teatroteka”, prezentujący ekranizację spektaklu teatralnego. Zobaczymy dramaturgiczny debiut pisarki Ingi Iwasiów. „Dziecko” to opowieść o młodym małżeństwie rozpoczynającym procedurę adopcyjną.

O 19:30 w Teatrze Ponińskich odbędzie się pokaz filmu „Braciszek” z udziałem Artura Barcisia, odtwórcy głównej roli.

WTOREK, 14. sierpnia

We wtorek
wszystkie wydarzenia mają miejsce w Café Sanacja:

o 10:00
Jarosław Mikołajewski poczyta dzieciom swoją książkę „Wędrówka Nabu”.

o 12:00
znów „Teatroteka” – tym razem ekranizacja sztuki sióstr, Moniki i Gabrieli Muskały, pt. „Cicha noc”. Historia wielopokoleniowej rodziny z Ukrainy, spotykającej się dzień przed Wigilią Bożego Narodzenia, co wywołuje tylko bolesne wspomnienia z przeszłości.

O godz. 15:30
w kawiarni rozpocznie się spotkanie z dziennikarką Beatą Pawłowicz i miłośnikiem ekologicznego stylu życia Robertem Krzyśków. Prezentowane będą książki z nurtu „naturopisania” (m.in. „Roślinny kabaret” Richarda Mabeya, „Shinrin-yoku. Sztuka i teoria kąpieli leśnych” dra Qing-Li czy „Shinrin Yoku. Japońska sztuka czerpania mocy z przyrody” Héctora Garcíi i Francesca Mirallesa) oraz literatura o ekologicznym stylu życia i eko-architekturze („Porąb i spal” Larsa Myttinga, „Cabin Porn. Podróż przez marzenia – lasy i chaty na krańcach świata” Klaina Zacha i Leckarta Stevena oraz „Sztuka ognia. Z miłości do iskry i płomienia” Daniela Hume’a). Tematem spotkania będzie także projekt wytyczania tras rowerowych (pod roboczą nazwą „Literatura zamiast kompasu”). Podczas festiwalu ma odbyć się inauguracyjna wycieczka nowo wytyczoną trasą.

O 19:30
na scenę wejdzie Andrzej Kotański i opowie o swoim nowym tomiku „Wiersze o moim psychiatrze”. Podczas spotkania zaśpiewa lokalna artystka Oliwia Czubocha.

ŚRODA, 15. sierpnia

Joanna Bator opowie o najnowszej powieści „Purezento”, której bohaterka wyrusza do kraju kwitnących wiśni.

CZWARTEK, 16. sierpnia

Adam Zagajewski przedstawi swoją „Poezję dla początkujących”, gdzie zastanawia się, jak czytać poezję i dlaczego warto mieć z nią kontakt.

SOBOTA, 18. sierpnia

Będzie można obejrzeć spektakl „One Mąż Show” w reżyserii i wykonaniu Szymona Majewskiego.

SOBOTA, 25. sierpnia

Wysłuchamy recital Magdy Smalary pt. „Kobieta do zjedzenia”.

NIEDZIELA, 26. sierpnia ZAKOŃCZENIE

W ostatni dzień festiwalu wystąpi Ewa Dałkowska w przedstawieniu „Herbert”. A w międzyczasie zaplanowane są spotkania z ludźmi kultury, ekranizacje sztuk współczesnych i pokazy filmowe, często z obecnością reżysera czy aktora.

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny, jednak na część z nich należy zapisać się telefonicznie. Podczas Artystycznego Zdroju prawie codziennie będzie można wziąć udział w spotkaniach lub pokazach, a dodatkowo w weekendy w Café Sanacja kupić książkę, o której się wcześniej słuchało – w przerwach między punktami programu otwierana będzie tam księgarnia „Czuły Barbarzyńca”.

Miejsce festiwalu

Horyniec-Zdrój to miejscowość uzdrowiskowa położona na południowo-wschodniej granicy Polski, prawie 350 km od Warszawy. Leży z dala od większych miast i popularnych szlaków turystycznych, w Południoworoztoczańskim Parku Krajobrazowym. Horyniec słynie z „Czarnego złota”, czyli borowiny, z której okłady i kąpiele pomagają na reumatyzm, oraz ze źródła wód mineralnych. Uzdrowisko założono tu już w XIX w. i odbudowano po II wojnie światowej.

Z uzdrawiających wód miał korzystać sam Jan III Sobieski, polujący w okolicy. W Pałacu Ponińskich, czyli przebudowanym XVII-wiecznym dworze szlacheckim, znajduje się drugie sanatorium. Atrakcją w Horyńcu jest też klasztor franciszkanów, postawiony na początku XVIII wieku,  greckokatolickie drewniane cerkwie z XVI wieku czy zabytkowe cmentarze oraz schrony bojowe Linii Mołotowa z II wojny światowej czy Świątynia Słońca – tzw. „roztoczański Stonehenge”. Leśne szlaki, wzgórza, jaskinie, jary i wąwozy tworzą dużo możliwości dla spragnionych kontaktu z naturą. Artystyczny Zdrój serwuje więc atrakcje dla intelektu, a okolica spokój, ciszę i dziką przyrodę.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze