fbpx

Audioprzewodnik dla całej rodziny – nowość w Muzeum Polin

Audioprzewodnik dla całej rodziny – nowość w Muzeum POLIN
Audioprzewodnik w Muzeum POLIN (Fot. materiały prasowe)

Nowość w Muzeum Polin – wraz z ponownym otwarciem wystawy stałej „1000 lat historii Żydów polskich” placówka wprowadza specjalny audioprzewodnik z wytyczoną ścieżką zwiedzania, przeznaczoną dla dzieci i ich opiekunów. Zwiedzać będą mogły całe rodziny. Wystawa startuje w sobotę 8 lutego.

„Wypożyczacie w kasach nieduże urządzenia, zakładacie na głowę słuchawki – i ruszacie na wspólną przygodę prowadzeni głosem Wojciecha Malajkata. Po drodze czeka Was wiele niespodzianek i zadań!” – zapowiada Muzeum.

Dzieci i dorośli odkryją, jak w kolejnych wiekach zmieniał się świat. Dowiedzą się o żydowskich świętach, obyczajach, religii i kulturze. Po drodze usłyszą opowieści z dworskich komnat, warsztatów rzemieślniczych, rozmowy toczące się na ulicach dawnych miast i miasteczek. Na zwiedzających czekają także liczne zadania i aktywności na wystawie.

Audioprzewodnik dla całej rodziny – nowość w Muzeum POLIN
Audioprzewodnik w Muzeum POLIN (Fot. materiały prasowe)

„Wędrując przez sześć galerii wystawy stałej, zwiedzający przeniosą się o tysiąc lat wstecz do czasów, gdy pierwsi Żydzi przybyli na polskie ziemie. Dotrą aż do dwudziestolecia międzywojennego, gdy Polska odzyskała niepodległość. Zajrzą do żydowskiego domu i synagogi, sprawdzą, co jadało się w szabat. Poznają dawne zawody, a nawet zaprojektują własną monetę i wydrukują stronę dawnej księgi na prawdziwej prasie drukarskiej. Dzieci i dorośli prowadzeni przez narratora będą mogli odkryć, jak w kolejnych wiekach zmieniał się świat. Po drodze usłyszą opowieści z dworskich komat, warsztatów rzemieślniczych, rozmowy toczące na ulicach dawnych miast i miasteczek. Poznają historie o wspólnej pracy, przyjaźni, rodzinie, żydowskich świętach i obyczajach. Przewodnikiem po wystawie stałej jest towarzyszący nam narrator – aktor, któremu głos użyczył Wojciech Malajkat. Opowieść uzupełniona została barwnymi scenkami odegranymi przez aktorów, które przenoszą słuchaczy w czasie i pozwalają wczuć się w klimat dawnych epok” – mówi Jolanta Gumula, dyrektorka ds programowych Muzeum POLIN.

„Proponujemy rodzinom z dziećmi spędzenie czasu na naszej wystawie z bohaterami, opowieściami, historią i tradycjami, a także z zadaniami, które już wiemy, że zainteresowały i spełniły oczekiwania najmłodszych Widzów. Spotkaliśmy się z grupą dzieci wraz z opiekunami, która nie znała wcześniej wystawy. W ten sposób pozyskaliśmy najlepszych ekspertów i najsurowszych recenzentów naszych działań. Zebraliśmy ich opinie, a także uwagi rodziców, aby dzisiaj zaprezentować Państwu i Zwiedzającym atrakcyjną i mądrą zabawę połączoną z edukacją”dodaje Anna Czerwińska, Kierowniczka Sekcji Edukacji Szkolnej i Rodzinnej Muzeum POLIN.

Audioprzewodnik dla całej rodziny – nowość w Muzeum POLIN
Audioprzewodnik w Muzeum POLIN (Fot. materiały prasowe)

Audioprzewodnik w Muzeum POLIN – co warto o nim wiedzieć?

 • Audioprzewodnik został przygotowany dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat i ich dorosłych opiekunów, ale z powodzeniem skorzystają z niego także młodsi zwiedzający.
 • Jak nową metodę zwiedzania oceniają pierwsi użytkownicy testujący audioprzewodnik? „Moja córka zadała mi pytanie: Mamo, czemu to już koniec?” – mówi Katarzyna, mama Wandy i Ignacego. „Moja zapytała, czy możemy jeszcze raz przejść” – opowiadała po zwiedzaniu Beata, mama Weroniki. „Urządzenie nie przysparza dzieciom żadnych trudności. „Dziecko nawet nie pytało, obsługiwało intuicyjnie” – dodała. „Obsługa sprzętu była banalnie prosta!” – powiedział Krystian, tata Antoniego.
 • Zwiedzanie z rodzinnym audioprzewodnikiem trwa około 1,5 godziny (wraz z przerwami i aktywnościami). To zupełnie nowe, rodzinne doświadczenie – świetny sposób na poznanie dziedzictwa polskich Żydów i na pierwszy kontakt z wystawą Muzeum POLIN.
 • Audioprzewodniki dla rodzin dostępne są w języku polskim i angielskim, można je wypożyczyć w kasach muzeum (opłata: 10 zł). Trasa audioprzewodnika nie obejmuje galerii „Zagłada” i „Powojnie”.

Dodatkowe informacje:

 • Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Fundacji Koret oraz The Louis and Anne Abrons Foundation. Współorganizatorem projektu jest Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.
 • Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN korzysta z programu Ministerstwa Kultury
  i Dziedzictwa Narodowego „Muzeum za 1 zł”. W ramach tego programu dzieci i młodzież ucząca się między 7 a 26 rokiem życia, płacą za wstęp do Muzeum 1 zł. Dotyczy posiadaczy legitymacji polskich szkół i uczelni. Program jest realizowany w ramach projektu Muzeum dostępne.
 • Dzieci do 7 roku życia wchodzą do muzeum bezpłatnie.
 • W Muzeum obowiązują zniżki dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny, Karty Warszawiaka i Młodego Warszawiaka.
 • Muzeum POLIN bierze udział w programie „Klasa w Warszawie. Warszawa z klasą” – to projekt zakładający dofinansowanie przez UM w szkołach zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych kwotą w wysokości 100 zł w skali rocznej na każdego ucznia zamieszkałego na terenie m.st. Warszawy. W projekcie mogą wziąć udział tylko szkoły, dla których organem prowadzącym jest m.st. Warszawa.