fbpx

Banksy w londyńskim metrze

Banksy wraca - graffiti w londyńskim metrze
(Fot. Kadr z filmu. Banksy. Instagram)

Banksy swoim nowym dziełem promuje noszenie masek w miejscach publicznych, ale hasłem „Jeśli nie masz maski (nie maskujesz), nie dostajesz” celuje również w politykę. To bardzo trafne hasło. I jakże aktualne.

Banksy na swoim Instagramie opublikował film ”London Underground – undergoes deep clean” (Metro w Londynie – przechodzi głębokie czyszczenie). Pojawia się w nim tajemniczy mężczyzna w profesjonalnym kombinezonie sprzątacza, który wchodzi do wagonu metra, by tam zrobić swoje – namalować szczury. Jeden unosi się na maseczce, inny kicha, a kolejny gryzoń rozpyla płynu do dezynfekcji.

Na końcu filmu, na stacji  przed drzwiami pociągu pojawią się frazy „I get locdown” a potem „but I get up again” (Mam blokadę, ale wstaję ponownie), które nawiązują do hitu z 1997 r. „Tubthumping” zespołu Chumbawamba.

Graffiti zniknie z londyńskiego metra z powodów przepisów sanitarnych i bezpieczeństwa związanych z transportem publicznym. Zarząd metra chciałaby zaproponować Banksy’emu współpracę – woleliby, żeby dzieła powstały w „bardziej odpowiednim miejscu”. 

View this post on Instagram

. . If you don’t mask – you don’t get.

A post shared by Banksy (@banksy) on

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze