1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Boléro Maurice'a Ravela w czasach koronawirusa - artyści NOSPR nagrali je z domów

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
Flet gra w kuchni, skrzypce tuż obok niemowlęcego łóżeczka, a werbel w ogrodzie. Muzycy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia zagrali w swoich domach Boléro Maurice`a Ravela, nagrali je i udostępnili swoim fanom. Film robi furorę wśród melomanów.

 „W tym trudnym czasie daliście nam odrobinę normalności” „Wspaniała opowieść o pasji, wspólnocie i intymności!” „Budujące i pełne optymizmu wykonanie” „Piękna opowieść o naszym aktualnym życiu”
To tylko kilka z prawie 200 komentarzy pod filmem, który w święta opublikowała w internecie Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia.

Grupa muzyków przygotowała wyjątkowe wykonanie jednego z najpopularniejszych i najbardziej lubianych utworów muzyki klasycznej – Boléra Maurice`a Ravela. - To nie tylko jeden z najbardziej znanych utworów w historii muzyki, ale również taki, którego tempo się nie zmienia. Od początku do końca pozostaje takie samo. Właśnie dlatego Boléro to idealny utwór do zagrania na odległość, czyli w jedyny dostępny teraz dla nas sposób – mówi Tomasz Hajda, puzonista NOSPR i inicjator przedsięwzięcia.

Tylko jak zorganizować taki koncert, gdy dzieci domagają się uwagi, pies gdzieś uciekł, a trzeba jeszcze wyprasować pranie, zadbać o kondycję fizyczną i napić się herbaty? Wszyscy, którzy ostatnie tygodnie spędzili na pracy zdalnej doskonale wiedzą, w czym problem.

- Czy to było trudne zadanie? Jesteśmy jedną z najlepszych orkiestr w Polsce. Nie wypada nam mówić, że coś jest dla nas trudne – śmieją się muzycy.

Ich „zmagania” z domowymi warunkami stały jednak się ważnym elementem filmu. Muzycy NOSPR postawili na autentyczność. Zwykle podobne realizacje wspomagane są playbackiem lub półplaybackiem, ale oni podczas nagrywania wykorzystali tylko swoje telefony.

- Zdajemy sobie sprawę, że jakość dźwięku nie jest idealna, ale to miał być zapis sytuacji, w której wszyscy jesteśmy tu i teraz – mówi Hajda.

Jednym z najlepszych dowodów na aktualność nagrania jest partia werbla, kluczowa w utworze Ravela. Piotr Połaniecki, perkusista NOSPR, zagrał ją m.in. na ogrodowej taczce.

Kiedy zadzwonił Tomek byłem akurat w ogrodzie. Pomyślałem, że warto nawiązać do tej sytuacji. Jak to się stało, że taczka brzmi jak werbel? No cóż… odrobinę ją zmodyfikowałem. To teraz dość mocno technologicznie zaawansowana taczka wyposażona w elektroniczny czujnik – opowiada Połaniecki.

Film zaprezentowano premierowo w wielkanocną niedzielę na stronie internetowej NOSPR, do tej pory film zobaczyło ponad 51 tys. osób, udostępniono go ponad 500 razy.

Film to element rozpoczętej w połowie marca akcji #NOSPRwtwoimdomu, która jest odpowiedzią na ogłoszony na terenie kraju stan epidemii. Ponieważ orkiestra nie może prowadzić działalności koncertowej w swojej siedzibie, przeniosła działania do internetu. Na stronie www.nospr.org.pl oraz na stronach instytucji w mediach społecznościowych publikowane są krótkie „domowe” filmy, w których muzycy opowiadają o swoich instrumentach, ćwiczą i wymyślają muzyczne zabawy razem ze swoimi dziećmi. W akcję zaangażowany jest też dział edukacji NOSPR, który również przeniósł swoje działania do sieci. W internetowej działalności NOSPR wspiera także Program II Polskiego Radia. W ramach wspólnej akcji „Dwójka w NOSPR, NOSPR w Dwójce” na stronie internetowej polskieradio.pl/dwojka i nospr.org.pl udostępniane są archiwalne koncerty NOSPR.

Transmisje koncertów odbywają się codziennie, dwa razy w ciągu dnia o godz. 12 i o godz. 21.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze