fbpx

Karolina Breguła: „Ekspektatywa”

Karolina Breguła: "Ekspektatywa"

Ledwo zawiał pierwszy zimny jesienny wiatr, do razu się przeziębiłam. Dzięki temu mogę bezkarnie leżeć pod kołdrą, popijając herbatę z miodem i grzebać w stosie lektur, na które nigdy nie ma czasu.
Zaczęłam od książek najświeższych, które dostałam zaledwie kilka dni temu. To kilka pozycji z cyklu „Ekspektatywa” wydawnictwa Fundacji Bęc Zmiana.

Jak mówi podana na okładce książek definicja, zaczerpnięty ze słownika Michała Arcta z 1921 r., termin „ekspektatywa” oznacza „oczekiwanie, wyczekiwanie, ubieganie się, nadzieję”.

Fundacja Bęc Zmiana nazwała tak cykl działań, które są wynikiem współpracy artystów z naukowcami. Ekspektatywa to wykłady, spotkania i dyskusje, wystawy oraz cykl książek dokumentujących wszystkie te działania.

W ramach Ekspektatywy powstał niezwykły projekt „Słuchawy” Kasi Krakowiak i współpracującego z nią eksperta od akustyki Andrzeja Kłosaka. Razem badali oni, co dzieje się z dźwiękami, które przestaliśmy słyszeć. W ramach projektu powstały prace teoretyczne oraz sprzęt, który umożliwić miał odsłuchanie dźwięków z przeszłości.

Inną ciekawą odsłoną Ekspektatywy jest publikacja „Zmaganie się umysłu ze światem. Gry losowe”. Można w niej przyjrzeć się podejmowanym przez Janka Simona próbom stworzenia zasady, która umożliwiałaby przewidzenie wyników losowań totolotka oraz poznać wyniki badań i rozważań Francisa Galtona na temat skuteczności modlitwy. Autorzy publikacji we wzruszający niemal sposób buntują się przeciw magii i nieprzewidywalności losu, próbując rozwiązać zagadki, które rozwiązania nie mają.

Jeśli wszystko pójdzie jak należy, kolejną publikacją w cyklu Ekspektatywa będzie zbiór artykułów naukowców biorących udział w organizowanej przeze mnie konferencji naukowej w Galerii El Elblągu. Wszyscy oni będą w swoich tekstach mówić o elbląskich Formach Przestrzennych, które w tej chwili są przez nich poddawane najróżniejszym próbom i analizom.

Już za moment zacznie się intensywna praca nad przygotowaniami do konferencji. Tymczasem jednak oddaję się błogiemu chorowaniu i radosnej ekspektatywie.

Karolina Breguła
Fot. Karolina Breguła

 

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze