1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

„Carte blanche” z Andrzejem Chyrą

Andrzej Chyra zagrał postać tracącego wzrok Kacpra,  „Carte blanche”, fot. Kino Świat
Andrzej Chyra zagrał postać tracącego wzrok Kacpra, „Carte blanche”, fot. Kino Świat
Zobacz galerię 5 Zdjęć

23 stycznia do kin trafia głośny już przed premierą film „Carte blanche” z Andrzejem Chyrą. Scenariusz jest inspirowany autentyczną historią nauczyciela z liceum, który z trosce o swoich uczniów i z lęku przed utratą pracy ukrywa, że stopniowo traci wzrok. Obraz będzie wyświetlany w specjalnej wersji dla niewidomych i niedowidzących.

[embed]https://youtu.be/HZaJr-KGqeQ[/embed]

Kacper (Andrzej Chyra) – uwielbiany przez uczniów nauczyciel historii z liceum zaczyna stopniowo tracić wzrok. Diagnoza lekarska nie pozostawia złudzeń. Z powodu wady genetycznej mężczyźnie grozi trwała ślepota. Początkowo załamany, ostatecznie postanawia ukryć przed światem zewnętrznym swój problem, aby zachować pracę i doprowadzić uczniów do matury. Jedynym powiernikiem tajemnicy nauczyciela zostaje jego najlepszy przyjaciel, Wiktor (Arkadiusz Jakubik).

„Seans Carte Blanche to doskonała okazja, aby przyjrzeć się bliżej problemom ludzi z dysfunkcjami, których – my ‚zdrowi’ – się obawiamy. Chcieliśmy pokazać normalność takiego człowieka, z całą jego skomplikowaną sytuacją życiową i walką, jaką musi stoczyć o tę swoją normalność. Czy to osoba sparaliżowana, głucha, czy ślepa – każdy chce być uważany za normalnego, nie chce być kimś szczególnym, chce zwyczajnie funkcjonować. Ten film ma na celu oswojenie naszych lęków związanych z osobami niepełnosprawnymi, ma przełamać tę strefę strachu, która nas od nich oddala. I tak jak ubiegłoroczne Chce się żyć, Carte blanche nie jest filmem, z którego wychodzi się zdołowanym, a raczej zbudowanym. To film, który dodaje skrzydeł” – mówi Andrzej Chyra.

Obraz pokazywany będzie w wybranych obiektach kinowych w wersji z audiodeskrypcją. Technika ta umożliwia odbiór wizualnej twórczości artystycznej osobom niewidomym. Zwięzłe opisy scen filmowych, zawierających takie informacje jak: język ciała, wyraz twarzy, przebieg akcji, sceneria, kostiumy, pozwalają podążać za rozwijającym się wątkiem historii oraz usłyszeć i zrozumieć, co dzieje się na scenie, ekranie, obrazie.

mat.pras.Kino Świat

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze