fbpx

Co czytać w najbliższych miesiącach? Polecamy najciekawsze pozycje

Co czytać w najbliższych miesiącach? Najciekawsze pozycje, które polecamy
Co czytać w najbliższych miesiącach? Oto lista, którą trzeba poznać. ( fot. Imaxtree)

Co będziemy czytać w nadchodzących miesiącach? Oto propozycje, które warto poznać.

„Dziewczyna, kobieta, inna” B. Evaristo

„Siostrom, sistas, sistahs, siostrzeństwu, kobietom, womxn, wimmin, womyn, braterstwu, braciom, bredrin, bruvs, naszym mężczyznom i facetom, a także wszystkim osobom LGBTQI w wielkiej ludzkiej rodzinie” – taką dedykacją zaczyna swoją oszłałamiającą opowieść o dwunastu różnych kobietach B. Evaristo, za którą została nagrodzona m.in. Nagrodą Bookera w 2019 r. Od niedawna możemy przeczytać ją także po polsku w tłumaczeniu Agi Zano, która wykonała mistrzowską robotę w przełożeniu tego żywego języka (unikającego znaków interpunkcyjnych jak ognia). „Dziewczyna, kobieta, inna” to historie dwunastu kobiet i ich życiowej podróży, w której pojawia się wiele wątków – miłość, zdrada, niezrozumienie, poszukiwanie własnej tożsamości i wyobcowanie. Wszystkie łączy to, że są czarnoskóre, o czym kobiety mówią często nie wprost, nie dosłownie, czasem dając jedynie przykład rasistowskiej odzywki czy zachowania, z którymi musiały borykać się przez całe życie. To wyjątkowa pozycja dla wszystkich fanek dobrej i mądrej lektury – nie tylko tych, które interesuje feminizm, zwłaszcza że Evaristo maluje jego różne oblicza, nie zawsze skłaniające się ku tezie, że „feminizm to suma doświadczeń wszystkich kobiet”. To pozycja obowiązkowa.

Co czytać w najbliższych miesiącach? Najciekawsze pozycje, które polecamy
„Dziewczyna, kobieta, inna” Bernardine Evaristo, Wydawnictwo Poznańskie

 

„Proszę bardzo” A. Rottenberg

Autobiografia znanej polskiej historyczki sztuki, krytyczki i publicystki, a także wieloletniej dyrektorki Galerii Sztuki „Zachęta”. W wydanej ponownie opowieści o swoim życiu Rottenberg szczerze i bez tajemnic mówi m.in. o wątku zaginionego syna, dziejach rodziny, szukaniu korzeni i własnej drogi. Jest tu też mowa o depresji, samotności i wielu innych ciężkich momentach w życiu, a także łączących autorkę więziach z najbliższymi – ojcem, matką, synem. Historię Rottenberg czyta się z ogromnym zaciekawieniem, nie tylko dlatego, że opowiadając historię własnej rodziny, autorka niejako tworzy historyczny obraz XX w., ale także ze względu na to, że stworzył ją osoba całe życie obcująca ze sztuką, kulturą, której wpływ czuć tu na każdej stronie. Urozmaicona ilustracjami i anegdotami opowieść o odkrywaniu siebie, otwieraniu nie do końca zabliźnionych ran, przepracowywaniu własnej traumy to książka, po którą naprawdę warto sięgnąć.

Co czytać w najbliższych miesiącach? Najciekawsze pozycje, które polecamy
„Proszę bardzo” Anda Rottenberg, Wydawnictwo Marginesy

„Czarownice. Niezwyciężona siła kobiet” M. Chollet

Świetnie opisana przez dziennikarkę Monę Chollet historia polowań na czarownice, która wbrew pozorom miała ogromny wpływ na mizoginiczne poglądy o kobietach funkcjonujące dalej we współczesnym świecie. Użycie przez nią figury czarownicy stara się uświadomić nam, jak – wbrew pozorom – wiele i niewiele zmieniło się od czasów, gdy za bycie kobietą – zwłaszcza taką, którą swoją postawą jakkolwiek wykraczała poza przyjęte schematy i granice – można było zostać spalonym żywcem. Chollet bezbłędnie nakreśla też, jak sposób, w jaki wychowywane są wciąż młode dziewczęta nie sprzyja ich rozwojowi, wierze w ich możliwości, własne siły, bycie niezależnymi i posiadającymi własne zdanie. Inny aspekt, który analizuje dziennikarka to stereotyp kobiety bezdzietnej, która w społeczeństwie wciąż często postrzegana jest jako osoba, która utraciła coś na zawsze, traktowana jako „niespełniona”, nieszczęśliwa. Pasjonujący esej, w którym autorka pokazuje, jak wielowieczna dyskryminacja kobiet i ich wykluczenie wpłynęły na dalszy rozwój zachodniego świata.

Co czytać w najbliższych miesiącach? Najciekawsze pozycje, które polecamy
„Czarownice. Niezwyciężona siła kobiet” M. Chollet, Wydawnictwo Karakter

„Świat bez kobiet” A. Graff

Kolejne wydanie „Świata bez kobiet” autorstwa Agnieszki Graff – znanej polskiej kulturoznawczyni, tłumaczki i publicystki, w którym ukazuje najnowszą historię Polski z perspektywy feministycznej. Choć wydawać by się mogło, że współczesny feminizm nie ma już tak „mocnych” haseł i stał się zjawiskiem masowym, który nie budzi kontrowersji, Graff wskazuje nam, jak bardzo wciąż narażony jest na kontrdziałania i nienawiść. Autorka śledzi to, jak bardzo współczesna kobieta jest wciąż nieobecna w życiu publicznym i dalej chce się decydować za nią w każdym aspekcie. Przejawia się to w każdej dziedzinie – od polityki, przez kulturę, religię, zwyczaje.

Co czytać w najbliższych miesiącach? Najciekawsze pozycje, które polecamy
„Świat bez kobiet. Płeć w polskim życiu publicznym” Agnieszka Graff, Wydawnictwo Marginesy

„Jak zdobyć i pielęgnować przyjaźń w dorosłym życiu. Porady i ćwiczenia” H. Kelaher

Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka prosta. Przyjaźń to jedno z najważniejszych uczuć w życiu każdego człowieka – mówi się, że ludzie pozbawieni przyjaciół są samotni i sfrustrowani. Ale jak pozyskać przyjaciół prawdziwych? Takich, którzy będą oddani, lojalni i godni zaufania? I przede wszystkim – jak zrobić to w późniejszym czasie, kiedy wiele osób ma już swoje towarzystwa i niechętnie nawiązuje nowe, zwłaszcza silne relacje. Poradnik w ciekawy i przystępny sposób pomaga dowiedzieć się, jak rozmawiać, by wyjść poza „small talk”, jak zbudować i pielęgnować krąg własnych znajomych oraz jak rozróżniać zdrowe i toksyczne relacje.

Co czytać w najbliższych miesiącach? Najciekawsze pozycje, które polecamy
„Jak zdobyć i pielęgnować przyjaźń w dorosłym życiu. Porady i ćwiczenia” Hope Kelaher, Wydawnictwo Zwierciadło

„Zemsta. Zapomniane powstania w obozach zagłady” M. Wójcik

Michał Wójcik w książce „Zemsta…” poruszył mało znane, bądź rzadko wspominane fakty dotyczące żydowskiego oporu stawianego w obozach koncentracyjnych. Autor rozprawia się tu z mitem ofiar jako osób, które nie stawiały oporu i nie sprzeciwiały wobec dramatycznego losu. We wszystkich obozach – Auschwitz-Birkenau, Treblince, czy Sobiborze istniała konspiracja, która doprowadzała do zbrojnych wystąpień i buntów. „Dzięki heroicznej postawie więźniów, walczących z minimalną ilością broni, często na noże i gołe pięści, dwa z nich uwieńczone zostały spektakularnym sukcesem. Również za sprawą kobiet – żydowskich bohaterek”. O tym trzeba wiedzieć i trzeba pamiętać.

Co czytać w najbliższych miesiącach? Najciekawsze pozycje, które polecamy
„Zemsta. Zapomniane powstania w obozach zagłady” Michał Wójcik, Wydawnictwo Poznańskie

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze