fbpx

Top 6 książek, które warto przeczytać we wrześniu

Top 6 książek, które warto przeczytać we wrześniu
fot. iStock

Choć wakacje za nami i prawdopodobnie najbliższy urlop dopiero za kilka miesięcy, zbliżająca się jesień też nie musi być monotonna. To podobno najlepszy czas dla miłośników książek, którzy ze spokojem mogą zanurzyć się w domowym zaciszu i swobodnie oddać ulubionej lekturze. Co warto przeczytać i na jakie nowości szczególnie zwrócić uwagę? Oto kilka pozycji, które z pewnością was zaciekawią, zrelaksują, rozweselą bądź mocno wzruszą.

1. „Serce i pazur. Opowieści o uczuciach zwierząt” Simona Kossak, Wydawnictwo Marginesy – czyli życie emocjonalne naszych braci mniejszych w pigułce. Autorką jest kobieta niezwykła – Simona Kossak, urodzona w rodzinie „tych” Kossaków, jedna z najbardziej cenionych biologów, leśników w Polsce, która całe swoje życie poświęciła na obserwacji, badaniu i pomocy zwierzętom. W swojej książce „Serce i pazur…” opisuje życie i zachowanie zwierząt i porównuje je do ludzkich. Mówi o życiu w grupie i w samotności, łączeniu się w pary na całe życie, zawiązywaniu serdecznych więzi i przyjaźni czy niesieniu pomocy dzieciom, nie tylko przez własnych rodziców, ale także pozostałych członków grupy czy stada. Rozczula swoimi opowiadaniami o wierności psów, altruizmie małp, narażaniu własnego życia kosztem ratowania innych przez wieloryby i przebiegłości owadów. Dla wszystkich, którym los i uczucia zwierząt nie są obce, a także dla tych, którzy dalej nie chcą dać się przekonać, że „człowiek nie różni się tak bardzo od innych zwierząt”.

Simona Kossak „Serce i pazur. Opowieści o uczuciach zwierząt”, Wydawnictwo Marginesy

2. „Ogniem i dymem. Niebanalne przepisy. Nie tylko z warzyw” Martin Nordin, Wydawnictwo Zwierciadło – jeśli chcesz dowiedzieć się, jak przyrządzić burgera z bakłażana w marynacie z harissy z baba ganoush i dukkah, pimientos de padrón z grilla ze śmietaną crème fraîche i tartym kombu albo gruszki w soli z burratą i grillowanym jarmużem, ta książka jest strzałem w dziesiątkę. W świecie pełnym coraz nowszych diet, przepisów i jedzeniowych restrykcji, warto sięgnąć po książkę, która pomoże przygotować naprawdę oryginalne i niepowtarzalne dania dla wegetarian. A nawet jeśli chcesz przyrządzić zwykłą kukurydzę z grilla lub pora na cztery sposoby, też dowiesz się, jak zrobić to dobrze i smacznie. Przepiękne zdjęcia potraw dodają smaczku!

Książkę możesz kupić TUTAJ

Martin Nordin „Ogniem i dymem. Niebanalne przepisy. Nie tylko z warzyw”, Wydawnictwo Zwierciadło

3. „Iwan Konwicki, z domu Iwaszkiewicz. Biografia” Tadeusz Konwicki, ilustracje Danuta Konwicka”, Wydawnictwo Znak – wybitny polski prozaik, scenarzysta i reżyser Tadeusz Konwicki i jego kot Iwan, który przez lata był „pełnoprawnym członkiem rodziny Konwickich”. Maria Konwicka wspominała niegdyś, że „Iwan był sercem domu i gwiazdą literacką”. Kultowe teksty Tadeusza Konwickiego i ilustracje Danuty Konwickiej układają się w zupełnie nową książkę, ukrytą przez Tadeusza Konwickiego w jego najsłynniejszych powieściach.

Tadeusz Konwicki „Iwan Konwicki, z domu Iwaszkiewicz. Biografia”, Wydawnictwo Znak

4. „Feminist Fight Club. Jak przetrwać w seksistowskim miejscu pracy” Jessica Bennett, Grupa Wydawnicza Foksal – jeszcze jeden głos w sprawie dyskryminacji kobiet i walki o ich prawa. O podwójnych standardach w miejscu pracy, czyli rzadszych awansach i mniejszych podwyżkach, a także o tym, na czym dokładnie polega seksizm w skali mikro opowiada Jessica Bennett amerykańska dziennikarka, która kilka lat temu objęła pierwsze w historii stanowisko redaktorki ds. równouprawnienia w „New York Times”. W książce, Bennett zachęca kobiety do tego, by każda miała swój własny klub wsparcia – w miejscu pracy, w szkole, w kręgu znajomych, dzięki któremu będzie czuła siłę i wsparcie. Choć to niełatwe, podkreśla że każda z nas może zrobić nawet najmniejszy krok w kierunku równouprawnienia i zminimalizowania dyskryminacji ze względu na płeć – w małych gestach, słowach, upomnieniach. Warto, by jeszcze raz przekonać się, że nie należy poddawać się w walce o równość.

Jessica Bennett „Feminist Fight Club. Jak przetrwać w seksistowskim miejscu pracy”, Grupa Wydawnicza Foksal

5. „Sztuka życia razem” Daphne de Marneffee, Wydawnictwo Marginesy – psycholożka, która od lat zajmuje się terapią par postanowiła zebrać swoje całe doświadczenie i lata praktyki w książkę, która ma pomóc przezwyciężyć ciężkie momenty w relacji i lepiej poznać siebie. Autorka porusza problemy związane z obarczaniem partnera odpowiedzialnością za swoje niezadowolenie, kryzysem wieku średniego, brakiem poczucia bliskości w miłości i w seksie. Stawia pytania: „Zostawić czy odejść”, a także posiłkując się wieloletnimi badaniami i rozmowami z pacjentami, odpowiada, że z każdego konfliktu, z każdego problemu można znaleźć rozwiązanie. Książka napisana dość specjalistycznym językiem, bez banałów i „mydlenia oczu”, pozwala rozprawić się ze sobą i swoją relacją.

„Sztuka życia razem” Daphne de Marneffe, Wydawnictwo Marginesy

6. „Życie jest fajne” Katarzyna Miller, Małgorzata Szcześniak, Wydawnictwo Zwierciadło – Katarzyna Miller od lat wspiera kobiety i przekonuje, jak dobrze jest być sobą, walczyć o siebie i po prostu cieszyć się życiem. W jednej z książek z całego, obszernego cyklu opowiada lekko i z humorem o pracy, narzeczeństwie, małżeństwie, posiadaniu dzieci. Zawsze trzymając stronę kobiet. Odpowiada na wiele nurtujących kobiety pytań i przekonuje je, by w życiu robić sobie więcej przyjemności i nie zadręczać się rzeczami, na które nie mamy wpływu.

Życie jest fajne