1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Czas ze sztuką i dla sztuki - Warsaw Gallery Weekend

Mikołaj Sobczak, New Kingdom Orgy, 2019 (Fot. materiały prasowe)
Mikołaj Sobczak, New Kingdom Orgy, 2019 (Fot. materiały prasowe)
Zobacz galerię 8 Zdjęć
Jest Noc Muzeów, kiedy ludzie zamiast spać, tylko chodzą po muzeach i jest Warsaw Gallery Weekend, kiedy zamiast siedzieć w domu wyruszają na spotkanie ze sztuką w warszawskich galeriach. W tym roku już po raz dziewiąty.

W czasie tegorocznego weekendowego festiwalu sztuki będzie można obejrzeć 30 wystaw ponad 50 artystów w 27 galeriach. Specjalnie na Warsaw Gallery Weekend galerie z Warszawy oraz z Gliwic, Katowic i Poznania przygotowały premierowe wystawy polskich i zagranicznych artystów, prezentując to, co na polskiej scenie artystycznej najciekawsze.

 Maria Anto, Małpa, 1994, olej na płótnie, 113x112 cm, dzięki uprzejmości osoby prywatnej Maria Anto, Małpa, 1994, olej na płótnie, 113x112 cm, dzięki uprzejmości osoby prywatnej

Więcej niż wystawy

Program Warsaw Gallery Weekend jest bardzo bogaty. Aby się w nim nie pogubić i wybrać coś, co nas interesuje ( raczej trudno odwiedzić wszystkie galerie i wziąć udział we wszystkich imprezach towarzyszących, nawet jeśli jest się najbardziej zagorzałym fanem sztuki), warto zajrzeć na fanpage Warsaw Gallery Weekend na facebooku, gdzie organizatorzy w bardzo przystępny sposób proponują różne ścieżki zwiedzania - są propozycje tematyczne dla miłośników malarstwa, sztuki współczesnej czy fanów fotografii.

Bardzo ciekawym punktem programu jest Środkowoeuropejska Platforma Sztuki Współczesnej – spotkanie artystów i kolekcjonerów z regionu Europy Środkowo-Wschodniej. W jej ramach odbędą się panel dyskusyjny i pokazy performansów, które odbędą się w Zachęcie. Specjalnym gościem będzie Grażyna Kulczyk, która zaprezentuje ufundowane przez siebie Muzeum Susch.

Warsaw Gallery Weekend - nasz wybór

Z bogatego programu tegorocznej edycji Warsaw Gallery Weekend wybraliśmy pięć wystaw, na które naszym zdaniem warto się wybrać.
  • Intrygujący temat  - "Jeszcze chwila i trafi mnie szlag", Lokal 30, ul. Wilcza 29A/12
Wystawa, której tematem jest relacja córki i matki w całej swojej złożoności i różnorodności. Kuratorki wystawy postanowiły zwrócić uwagę na ewolucję, która zaszła w tej relacji pod wpływem zmiany postrzegania roli kobiety oraz jej związków z partnerami, a także wzorców życia rodzinnego i społecznego. Poza macierzyństwem chcą pokazać również rzadziej eksponowaną stronę tej relacji, jaką jest córkostwo – termin, który wszedł do języka polskiego za sprawą Joanny Mizielińskiej, tłumaczki książki Adrienne Rich Zrodzone z kobiety.

W ramach wystawy zostaną zaprezentowane prace takich artystek jak Maria Anto, Zuzanna Janin, Elka Krajewska, Małgorzata Markiewicz, Kraj M, Małgorzata Malwina Niespodziewana, Anna Orbaczewska, Maria Toboła dotyczące macierzyństwa i córkostwa, a także przykłady tych związków funkcjonujące w świecie sztuki.

Tytuł wystawy Jeszcze chwila i trafi mnie szlag  jest cytatem z piosenki Katarzyny Nosowskiej Mówiła mi matka.

 Małgorzata Markiewicz \ Małgorzata Markiewicz "Niech pan mnie weźmie ze sobą do domu", 2018, kolaż

 

  • Ważne nazwiskaWilhelm Sasnal, Artur Żmijewski, Fundacja Galerii Foksal, Górskiego 1A
Dwie wystawy indywidualne – Wilhelma Sasnala i Artura Żmijewskiego - jednych z najważniejszych współczesnych polskich artystów, a już z pewnością najbardziej znanych. Na wystawie będzie można zobaczyć nowe obrazy Wilhelma Sasnala, które odwołują się do XIX wiecznych reprezentacji pracy fizycznej w twórczości francuskich realistów oraz fotografie i filmy Artura Żmijewskiego stanowiące współczesne studium gestów nienawiści. A oto, co mówią o wystawie sami artyści:

Wilhelm Sasnal, malarstwo „Te obrazy mają związek z komiksem, nad którym teraz pracuję. Chciałem się dowiedzieć czegoś o życiu moich przodków i odkryłem, że stroje ludowe kobiet malowane były farbą olejną. Pomyślałem, że odniosę się do tego, malując obrazy na płótnie o tematyce wiejskiej. Pierwszym obrazem byli Kamieniarze Courbeta. Courbet był dla mnie ważny przez jego gęste malarstwo, malarstwo zwyczajnego życia, naturalizm, przyrodę. Dlatego namalowałem ten obraz, stąd wzięły się motywy wiejskie, motywy chłopskie. Istotne jest, że obraz jest zapożyczeniem, czarno-białe malarstwo na podstawie czarno-białych zdjęć kojarzy mi się z przeszłością, wykonuję jakby dwa kroki, które przenoszą nas w czasie, w taką przeszłość przeszłości”.

Artur Żmijewski, Gesty, film i fotografia „Gesty pochodzą z codzienności – z codziennej wściekłości i niechęci jednych do drugich. I do innych, i do każdego. Przemoc przenika codzienność. Każdego dnia ktoś komuś grozi spojrzeniem, słowem, gestem. Od polityków poczynając, na zwykłych ludziach kończąc. Zauważyłem, że chronofotografia dobrze chwyta zagrane gesty niechęci, nienawiści, przemocy. Choć w tym zatrzymanym »filmie« nie ma dźwięku, to i tak dobrze słychać podłe pokrzykiwania. Z niewiadomych powodów wdzięcznie się to wszystko fotografuje”.

 Warsaw Gallery Weekend, Fundacja Galerii Foksal, wystawa Sasnal, Żmijewski (Fot. materiały prasowe) Warsaw Gallery Weekend, Fundacja Galerii Foksal, wystawa Sasnal, Żmijewski (Fot. materiały prasowe)

 

  • Galeria z klimatem, "Ornamenty" Irminy Staś, LeGuern, Katowicka 25
Galeria sztuki współczesnej, która mieści się na parterze willi na Saskiej Kępie. Miejsce z wyjątkowym klimatem - ciche kameralne wnętrza i piękny ogród są miejscem jakby stworzonym do kontemplacji sztuki. Jeśli jeszcze nigdy tam nie byliście - na pewno warto je poznać. Warsaw Gallery Weekend to idealny moment, bo wystawa "Ornamenty" Irminy Staś, która będzie tam w tym czasie prezentowana, wydaje się bardzo ciekawa. Wśród pokazywanych prac będą obrazy akwarelowe na papierze i olejne na płótnie skomponowane z motywów pojedynczego fragmentu ciała, zwielokrotnionych tak, że całość kompozycji przypomina wzór charakterystyczny dla tapet czy tekstyliów. Artystkę interesuje znaczenie ornamentu, który od najdawniejszych czasów nie tylko podnosił walory estetyczne architektury i rzemiosła artystycznego, ale również niósł w sobie symboliczne treści.

 Irminy Staś \ Irminy Staś "Ornamenty", Le Guern, (Fot. materiały promocyjne)

 

  • Zaskakująca forma - Paweł Susid, Wizytująca, Grzybowska 88
Język sztuki jest różny, często zaskakujący tak jak w twórczości Pawła Susida. Artysta nanosi za pomocą szablonów teksty, które stanowią trafny komentarz do rzeczywistości. Są lapidarne, przez co niezwykle trafne. Tworzą konsekwenty i spójny przekaz artystyczny, a co więcej dają do myślenia.

 Paweł Suskid, Wizytująca Galeria (Fot. materiały promocyjne) Paweł Suskid, Wizytująca Galeria (Fot. materiały promocyjne)

 

  • Fotografia od A do Z, Andrzej Tobis, Jednostka, Andersa 13
Wystawa prac Andrzeja Tobisa to jedna z propozycji dla fanów fotografii. Prace z projektu A-Z (Gabloty edukacyjne) można będzie zobaczyć w galerii Jednostka.  W 2018 roku minęła 12. rocznica rozpoczęcia przez Andrzeja Tobisa prac nad tym ciekawym projektem fotograficznym, w którym artysta realizuje fotograficzną reedycję niemiecko-polskiego słownika ilustrowanego wydanego w 1954 roku w NRD. W ramach konceptualnego programu fotografowane sceny muszą być odnalezione w Polsce. Dotychczas odnalezionych zostało ponad 1000 haseł.

Sam artysta o wystawie mówi tak:

„12 gablot edukacyjnych pokazanych na wystawie w Galerii Jednostka mogłoby być wyborem z 12 lat pracy. Nie chciałem jednak wskazywać początku ani końca całości. Pokazuję bieżącą relację – 12 gablot jako reprezentację 12 miesięcy minionego roku. 2018 był ze wszystkich dotychczasowych lat rokiem najbardziej owocnym. Udało mi się odnaleźć wizualne odpowiedniki ponad 180 haseł. Może to progres, może rutyna. Ta wystawa tego nie rozstrzyga. To nie jest podsumowanie, to jest sprawozdanie roczne. Dlatego, oprócz 12 gablot, w drugim »roboczym« pomieszczeniu zobaczyć można wszystkie A-Z-znaleziska z 2018 r. Jest też mapa i blok tekstowy ze wszystkimi hasłami z oryginalnego słownika ukazujące, co i gdzie zostało odnalezione.

Trzy lata temu postanowiłem intensywniej popracować nad A-Z. Głównym powodem był fakt ponownego pojawienia się w Polsce procesów związanych z transformacją ustrojową. Coraz wyraźniej widać, że transformacja jest stanem permanentnym, zmieniają się tylko jej wektory i dynamika. Stało się też jasne, że ewentualny koniec historii nie będzie miał charakteru sennej nirwany”.

 Andrzej Tobis, Okienko kabiny, z cyklu A-Z (Gabloty edukacyjne), 2018, fotografia, dzięki uprzejmości artysty i Galerii Jednostka Andrzej Tobis, Okienko kabiny, z cyklu A-Z (Gabloty edukacyjne), 2018, fotografia, dzięki uprzejmości artysty i Galerii Jednostka

Galerie uczestniczące w Warsaw Gallery Weekend:
  • ASYMETRIA / WOLSKIE CENTRUM KULTURY
  • BWA WARSZAWA
  • DAWID RADZISZEWSKI
  • ESTA
  • FUNDACJA GALERII FOKSAL
  • FUNDACJA PROFILE
  • GALERIA M 2
  • HIGH
  • INSTYTUT FOTOGRAFII FORT
  • JEDNOSTKA
  • LE GUERN
  • LETO
  • LOKAL_30
  • MONOPOL
  • OLSZEWSKI GALLERY
  • PIKTOGRAM
  • POLA MAGNETYCZNE
  • POLANA INSTITUTE
  • PROPAGANDA
  • RASTER
  • RODRIGUEZ GALLERY
  • SERCE CZŁOWIEKA
  • STEREO
  • SZARA
  • SZYDŁOWSKI
  • WIZYTUJĄCA
  • WSCHÓD

Warsaw Gallery Weekend 2019 rozpoczyna się od wernisaży wystaw w piątek 20 września od wernisaży, które odbędą się równolegle we wszystkich galeriach od godz. 17 do 21. W sobotę i niedzielę czynne będą w godz. 12-19. Wstęp na wszystkie wystawy i spotkania jest bezpłatny.

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze