fbpx

Feministyczne książki na lato

Feministyczne książki na lato
fot. IStock/GETTY IMAGES/GALLO IMAGES

Czy wieczna batalia o równe szanse kobiet i mężczyzn będzie miała kiedyś swoje rozstrzygnięcie? W kontekście odwiecznych sporów i kontrowersji, które wciąż wzbudza tematyka równych praw obu płci (pomimo tego że mamy XXI w. i wydawałoby się, że zmiana pokoleniowa w tym aspekcie dokonała się już wiele lat temu), warto przyjrzeć się temu zagadnieniu, zwłaszcza że w wielu miejscach na świecie wciąż dominuje pogląd, zgodnie z którym kobiety są płcią słabszą, mniej wartościową i podległą mężczyźnie. Przedstawiamy wam książki, które przybliżą wam osiągnięcia feminizmu, ale również wyzwania, przed którymi kobiety wciąż muszą stawać, i które nie zmieniły się od stuleci. Oto najciekawsze książki o tematyce feministycznej, które otwierają ogromne pole do dyskusji i rozważań.

„Mężczyźni objaśniają mi świat”, Rebecca Solnit

Rebeccę Solnit śmiało można nazwać autorką niebojącą się mówić wprost, jak jest: pozornie niewinne, „zwykłe”, lecz protekcjonalne uwagi w stronę kobiet, to jedna z dróg poprzedzających różnego rodzaju agresje w stosunku do nich. Autorka podaje tu statystyki i przywołuje konkretne zdarzenia, które zbulwersowały opinię publiczną (np. sprawę Dominique’a Strauss-Kahna), jednak wciąż nie przyniosły realnych i oczekiwanych zmian. Solnit od prostych i na pozór nieszkodliwych zachowań ze strony mężczyzn – uciszania, objaśniania kobietom rzeczy, o których rzekomo nie mają pojęcia, arogancji i poczucia własnej wyższości, przechodzi do przypadków brutalnych gwałtów i stawia tezę: „przemoc zaczyna się od przyjęcia założenia, które brzmi: mam prawo cię kontrolować”. Bardzo mocna, refleksyjna książka, która stawia pytanie – jak wiele i przede wszystkim co musi się zmienić, aby kobiety w pełni uzyskały prawa człowieka?

Feministyczne książki na lato
Rebecca Solnit, Mężczyźni objaśniają mi świat, Wydawnictwo Karakter

„Mistyka kobiecości”, Betty Friedan

Choć ta, nazywana Biblią feminizmu, księga licząca blisko 500 stron, to raczej lektura na dwutygodniowy urlop, nie sposób pominąć jej w zestawieniu książek, które każda kobieta powinna przeczytać. „Mistyka kobiecości” to już książka-legenda, a jej autorka, pobudziła kolejne pokolenia kobiet do walki o swoje prawa i możliwość posiadania w życiu czegoś więcej niż męża, dwójki dzieci i domku z ogródkiem. „Friedan dowodzi, że kobiety to przede wszystkim jednostki, które nie mniej niż mężczyźni mają prawo dążyć do samorealizacji w sferze publicznej. Masowe zamknięcie kobiet w domach to gotowy przepis na frustrację i nerwicę, a przy tym absurdalne marnotrawstwo ludzkiego potencjału” – pisała o książce Małgorzata Fuszara. Choć opisuje ona amerykańskie kobiety lat 60. ubiegłego wieku, jej przesłanie wciąż pozostaje aktualne – wykluczenie kobiet z wielu aspektów życia często ma charakter symboliczny i wręcz niezauważalny na co dzień.

Feministyczne książki na lato
Betty Friedan, Mistyka kobiecości, Wydawnictwo Czarna Owca

„Druga płeć”, Simone de Beauvoir

Kolejna klasyka, którą trzeba przeczytać. Legendarna „Druga płeć”, wyzwoliła dyskusję na wielu polach wskazując, że płeć dalej pozostaje tą cechą, która nie umożliwia pełnego uczestnictwa w życiu i czerpania z niego wszelkich benefitów. Beauvoir analizuje tu kolejne sfery życia i dochodzi do ostatecznej refleksji, że kobieta zawsze traktowana była jako „inny”, „obcy”, „nie-człowiek”. Opisanie przez nią przedmiotowego i przemocowego traktowania kobiet, jawi się jako przyczyna także tego, z czym zmagamy się po dziś dzień – ogromnej opresji kobiet, traktowania ich wyłącznie w sferze cielesności i seksualności oraz utożsamiania z wiecznymi ofiarami. To właśnie z „Drugiej płci” pochodzą historyczne już cytaty – „Nie rodzimy się kobietami, stajemy się nimi” i wiele innych, które dały impuls do powstania drugiej fali feminizmu.

Feministyczne książki na lato
Simone de Beauvoir, Druga płeć, Wydawnictwo Czarna Owca

„Feminist Fight Club”, Jessica Bennett

Nieco luźniejsza opowieść o tym, jak radzić sobie z przejawami nierówności między kobietami i mężczyznami w miejscu pracy, seksizmem, głupimi kawałami. Autorka wymienia różnego rodzaju typy zachowań oraz proste przykłady, jak z nimi walczyć na poziomie indywidualnym. Oczywiście nie jest to takie proste i przyjemne, jednak Bennett wierzy w kobiety i ich siłę. Przywołują różnego rodzaju anegdoty i przykłady zachowań, pomaga – czasami pół-żartem, pół-serio, przetrwać i poradzić sobie ze stereotypami dotyczącymi kobiet.

Feministyczne książki na lato
Jessica Bennet, Feminist Fight Club, Wydawnictwo Buchmann

„Brakująca połowa dziejów. Krótka historia kobiet na polskich ziemiach”, Anna Kowalczyk

Odkrywanie historii w zupełnie inny, często przemilczany dotychczas sposób. Autorka wskazuje tu, że nawet, jeśli kobiety pojawiają się na kartach historii to rzadko w sposób poważny, wyczerpujący, z należytym szacunkiem i miejscem, bez większego znaczenia dla ogólnego przekazu. Kowalczyk zastanawia się, dlaczego o tak wielu wielkich i wspaniałych kobietach nic nie wiemy – nie uczymy się o nich, nie wspominamy, nie czcimy? Jest ich mnóstwo, a większość z nas nie zna nawet ich imienia. Dlaczego losy i historia naszych prababek różnią się i mają mniejsze znaczenie of losów naszych pradziadków? Poruszająca, wciągająca i dająca do myślenia historia kobiet, bez których nie byłoby dzisiejszego świata.

Feministyczne książki na lato
Anna Kowalczyk, Brakująca połowa dziejów. Krotka historia kobiet na ziemiach polskich, Wydawnictwo WAB

„Gorsza płeć. Kobieta w dziejach Europy od antyku po wiek XXI”, Maria Bogucka

Dla tych, które wolą do tematu podejść praktycznie – przegląd historii kobiet – od czasów starożytnych po dzisiejszą sytuację kobiet w państwach niezachodnich i Europie. Autorka świetnie, z niezwykłą wnikliwością i szczegółami przedstawia nam sylwetki wielkich kobiet oraz tego, jak przez wieki kobiety były traktowane. Dotyczy to ich miejsca w religii, społeczeństwach, kulturze, sztuce – ukazuje przeszłość z szerokiej perspektywy, wzbogaca historię świata i ludzkości o czynnik kobiecy i podaje jasne przykłady wskazujące na to, że w wielu przypadkach państw na świecie, kobieta dalej pozostaje dyskryminowana, wykluczana i często traktowana wyjątkowo opresyjnie.

Feministyczne książki na lato
Maria Bogucka, Gorsza płeć, Wydawnictwo Trio

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze