1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Festiwal Gorzkie Żale - spotkania teatralne wokół 7 grzechów głównych

materiały prasowe
materiały prasowe
Zobacz galerię 4 Zdjęcia
6. edycja Festiwalu Gorzkie Żale startuje 29 marca i potrwa do 13 kwietnia.

</a>

W tym czasie zapraszamy na koncerty, m.in. Ewy Bem, która 6 kwietnia o godz. 19:00 w Studio Fotograficznym Cukry, ul. Ogrodowa 31/35 wykona jazzowe interpretacje pieśni pasyjnych, oraz koncert Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II, który zaśpiewa podróżnym na dworcu centralnym. W programie również spotkania i debaty, w tym Wielkopostne Spotkanie Kulinarne podczas, którego znane osoby ze środowiska kulinarnego przygotują przekąski oraz zaproszą wszystkich gości do wspólnego stołu. Sztuka inspirowana Drogą Krzyżową wyjdzie na ulice, aby „zaczepić” również przypadkowego przechodnia. W przygotowanie instalacji przy ul. Ksiażęcej zaangażowany jest Mariusz Libel, współzałożyciel grupy Twożywo. Dzieci natomiast zainteresujemy zajęciami plastycznymi, muzycznymi i architektonicznymi. Naszym głównym punktem programu są jak zawsze spektakle teatralne. W tym roku pod okiem Dyrektora Artystycznego – Redbada Klijnstry – specjalnie dla Festiwalu Gorzkie Żale powstaną SPEKTAKLE EKSPERYMENTY koncentrujące się na temacie 7 Grzechów Głównych. Zostaną wystawione TYLKO podczas festiwalu w dniach 6-12 kwietnia.

7 GRZECHÓW GŁÓWNYCH – 7 SPOTKAŃ TEATRALNYCH

Podczas postu wyruszamy na własną pustynię, zostawiamy nasze doczesne dobra, a ich brak zwiększa naszą podatność na kuszenie. Naszą obroną w tym czasie jest modlitwa i refleksja na temat naszego życia w kontekście grzechu. Tegoroczna edycja Festiwalu Gorzkie Żale zadaje pytanie: czy żyjąc w mieście, w ciągłym ruchu jesteśmy w stanie rozpoznać grzech? Bo czasem gniew ma słuszny wydźwięk, a zazdrość i chciwość w kontekście dzisiejszej ekonomii są jak najbardziej na miejscu.

Często żyjemy w grzechu nie rozpoznając go, bo dzisiejszy świat już go przewartościował.

</a>

Do zbadania i skonfrontowania się w naszym imieniu z Grzechami Głównymi zaprosiliśmy czternastu artystów – pisarzy i aktorów, wśród których są takie nazwiska jak: Stanisława Celińska, Katarzyna Herman, Ewa Dałkowska, Ernest Bryll, Antoni Libera – którzy dobiorą się w robocze pary, a następnie poprosimy, aby każda para wybrała po jednym grzechu, z którym chcą się zmierzyć, lepiej go rozpoznać dla nas. Każda para twórców, podejmując to szczególne wyzwanie, zamierza uzyskać formę, w której może skutecznie przedstawić objawy danego grzechu, wykorzystując do tego swoje doświadczenia oraz istniejące już formy sztuki i historie, które dotykają jego istoty. Nie będą to klasyczne przedstawienia teatralne. Będą to bardziej teatralne spotkania z publicznością, za każdym razem w innym, nietypowym miejscu naszego miasta.

Chcemy sprowokować odbiorców do refleksji, m.in. na temat tego, jak mówić o słabościach, które wiernie towarzyszą nam przez całe życie? Jak przegryźć się przez zasieki wewnętrzne, które często nie pozwalają nam myśleć o tym, co w nas złe; jak rozpoznać grzech w nas, żeby móc się z niego wyzwolić? Pycha, chciwość, zazdrość, zatracenie się we własnej fizjologii, fałsz w miłości, hipokryzja… Jak się z nich wydobyć? Pytanie o zło bezpośrednio łączy się z pytaniem o dobro, które też jest w człowieku. Opowiedzieć o tym w teatrze w siedmiu monodramach, to zadanie jednocześnie karkołomne i fascynujące.

Poznajcie 7 par artystów gotowych żeby zmierzyć się ze sobą, kulturą i tradycją w jakiej żyjemy oraz widownią:

6 kwietnia – Grzech Gniewu – Maciej Kowalik niesie w sobie Gniew: „Gniew to jest kiedy nie ma zgody. Mojej zgody. Na krzywdę, na niesprawiedliwą krzywdę, na zachłanność i na zachłanną obłudę. Kiedy nie ma pamięci i wyczucia na bliźniego, kiedy niesłuszne decyzje idą rzędami, tworząc mur zaprzeczeń, nakręcając spiralę nieszczęścia”. Odpowiedzi chce szukać na Ukrainie.

7 kwietnia – Grzech Pychy – Pisarz Marek Kochan zaprosi nas na spotkanie z Celebrytą, który podzieli się z nami tym, czego nie znajdziemy w żadnym tabloidzie.

8 kwietnia – Grzech Lenistwa lub znużenia duchowego – Ewa Dałkowska zaprosiła Ernesta Brylla do kawiarni, by na podstawie jego twórczości i życia naszkicować aktualny Portret Polaków jako narodu. Punktem wyjścia będzie Pielgrzymka.

9 kwietnia – Grzech Nieczystości – Tomasz Man, naznaczony nazwiskiem, podjął się zgłębienia mroków otaczających ten grzech. Wraz ze Zdzisławem Wardejnem zaproszą nas na spotkanie z człowiekiem, który właśnie za chwilę opuści wieloletnie więzienie i nie znalazł w sobie powodów do zmian.

10 kwietnia – Grzech Zazdrości – Antoni Libera zaprosi nas na próbę stolikową, by z perspektywy Antyku spojrzeć na nasze grzechy. Również poprosi Katarzynę Herman, aby w jego obecności użyczyła swojej kobiecości postaci Fedry w jego tłumaczeniu. Czy zazdrość można zamknąć w jedenastozgłoskowcu?

</a>

11 kwietnia – Grzech Nieumiarkowania w jedzeniu i piciu – Stanisława Celińska i Redbad Klijnstra znają się od lat. Stanisława zaprosiła swojego kolegę z teatru na spotkanie z grzechem. Redbad spytał: „A dlaczego?" Stasia: „Bo chcę być z Tobą szczera.”. Redbad: „Tak, przy ludziach?”. Stasia: „Nie bój się, nie będziemy się rozbierać. No chyba, że na czynniki pierwsze".

12 kwietnia – Grzech Chciwości – Magdalena Kuta i Wojciech Tomczyk zaproszą nas na sesję terapeutyczną, abyśmy na własnej skórze mogli sprawdzić, czy na pewno znamy swoje grzechy?

Informacje o cenach biletów, godzinach oraz miejscach spotkań teatralnych podamy już niebawem na naszej stronie:

Festiwal „Gorzkie Żale” odbywa się od 2008 r. w Warszawie. Jego współautorami byli Piotr Duda oraz Marek Pasieczny. Do tej pory w ramach festiwalu gościliśmy m.in.: Teatr DEREVO, Serge’a Merlin, Marcela Peresa oraz znakomite polskie teatry m.in.: Teatr im. S. I. Witkiewicza z Zakopanego, Teatr STU z Krakowa, Scenę Plastyczną KUL Leszka Mądzika. W program „Gorzkich Żali” angażowani się co roku również polscy artyści, m.in.: Piotr Machalica, Agata Buzek, Mari Pakulnis oraz Maja Komorowska. Od początku organizatorem festiwalu było Centrum Myśli Jana Pawła II, które teraz kontynuuje oraz rozwija zainicjowany przez Piotra Dudę oraz Marka Pasiecznego projekt.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze