1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Startuje Festiwal WATCH DOCS 2019. Prawa człowieka w filmie

Startuje Festiwal WATCH DOCS 2019. Prawa człowieka w filmie

Jednym z najważniejszych wydarzeń tegorocznego festiwalu WATCH DOCS będzie pokaz filmu “Zatoka cieni”, wyprodukowanego przez Leonarda DiCaprio. (Fot. materiały prasowe)
Jednym z najważniejszych wydarzeń tegorocznego festiwalu WATCH DOCS będzie pokaz filmu “Zatoka cieni”, wyprodukowanego przez Leonarda DiCaprio. (Fot. materiały prasowe)
Zobacz galerię 3 zdjęcia
Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS to jeden z największych na świecie festiwali filmowych poświęconych podstawowym prawom jednostki. Tegoroczna edycja pod hasłem "Prawa człowieka w filmie" rusza już 5 grudnia. 

Oprócz stałych sekcji, podczas festiwalu nie zabraknie nowych filmów polskich oraz krótkich metraży. Poza tym przygotowano sekcje, które poruszają najważniejsze współczesne tematy oraz cały wachlarz wydarzeń specjalnych: dyskusji, debat, spotkań z naszymi gośćmi oraz spektakl Teatru.doc z Moskwy.

Pokazy odbywają się w CSW Zamek Ujazdowski, kinie Muranów oraz Kinotece. Bilety na wszystkie pokazy są darmowe, ale trzeba je wcześniej odebrać w kasach kin.
Wyjątkowym wydarzeniem będzie wieczór otwarcia festiwalu 5 grudnia, na którym zaprezentujemy premierowo film Wojtka Jankowskiego „Punkt zapalny”. To filmowa opowieść o tęczy, niezapomnianej instalacji artystycznej na Placu Zbawiciela w Warszawie autorska Julity Wójcik. Jednoznacznie skojarzona z ruchem LGBT tęcza w Warszawie płonęła siedem razy. Tym bardziej pokochali ją ci, którzy nie chcieli godzić się z symboliczną przemocą.

Jednym z wydarzeń tegorocznego festiwalu będzie pokaz filmu “Zatoka cieni”, wyprodukowanego przez Leonarda DiCaprio i nagrodzonego przez publiczność festiwalu Sundance. To dokumentalny thriller – dramatyczne świadectwo nierównej walki o ocalenie ostatnich przedstawicieli najmniejszego delfina na świecie – morświna kalifornijskiego. W swoim spektakularnym filmie Richard Ladkani śledzi wysiłki grupy wybitnych naukowców, ekologów i aktywistów, którzy w obliczu indolencji i przypadków korupcji ze strony władz muszą przeciwstawić się meksykańskim kartelom kontrolującym rynek nielegalnych połowów w Zatoce Kalifornijskiej. Udział słynących z okrucieństwa przestępców w tym procederze nie jest przypadkowy. Główny cel kłusowników to pęcherze pławne totoaby – podobnie jak morświn kalifornijski gatunku krytycznie zagrożonego. Nazywane morską kokainą na czarnym rynku osiągają cenę nawet stu tysięcy dolarów za sztukę. Po pokazie filmu 6 grudnia porozmawiamy z Rafałem Jankowskim z WWF Polska, koordynatorem Błękitnego Patrolu WWF, zajmującym się tematami bałtyckich fok i morświnów.

 \ "Zatoka cieni" (Fot. materiały prasowe)

Kolejnym pokazem specjalnym połączonym z dyskusją będzie projekcja filmu „Wyzwolenie”. To opowieść o weteranach amerykańskiej armii, którzy nie mogą poradzić sobie z syndromem stresu pourazowego. Wybawieniem okazują się dla nich ceremonie ajałaski, czyli napoju pochodzącego z Ameryki Południowej, który ma właściwości psychoaktywne. Do Warszawy na festiwal WATCH DOCS przyjadą producenci i jeden z bohaterów filmu, naszym gościem będzie też Katarzyna Malinowska-Sempruch Dyrektor Międzynarodowego Programu Polityki Narkotykowej.

Po raz pierwszy w historii nagrodę Marka Nowickiego otrzyma cały kolektyw twórców: amerykańska grupa Field of Vision, założona przez dokumentalistkę, laureatkę Oscara i nagrody Pulitzera Laurę Poitras. Field of Vision zajmuje się produkcją krótko i długometrażowych filmów dokumentalnych, które poruszają najważniejsze tematy współczesnego świata: od łamania praw człowieka, przez ekologię po migracje. Reżyserzy i filmy wyprodukowane przez kolektyw zdobywają najważniejsze nagrody na festiwalach filmowych na całym świecie. Jednym z najsłynniejszych tytułów zrealizowanych przez Poitras jest „Citizenfour”, który odkrył przed światem tajemnice Edwarda Snowdena. Field of Vision to też platforma dla twórców, która pozwala im na spotkanie i wspólną pracę, łączy m.in. dziennikarzy z filmowcami. Podczas festiwalu WATCH DOCS zostanie zaprezentowania retrospektywa filmów kolektywu.

Czym jest ekstremizm, skąd się bierze i dokąd prowadzi? Dokumentaliści zajmujący się prawami człowieka już od jakiegoś czasu z uwagą obserwują nasilanie się postaw rasistowskich i nacjonalistycznych w społeczeństwie. W tym roku przyglądamy się temu zjawisku nieco dokładniej. W programie retrospektywy „Zwyczajny ekstremizm” znalazły się głośne filmy:

  • Władca smartfonów” - reż. Pablo Ben Yakov. Film w zeszłym roku otrzymał nagrodę dla najlepszego niemieckiego pełnometrażowego filmu dokumentalnego na prestiżowym festiwalu DOK Leipzig. Twórcy towarzyszą z kamerą grupie przyjaciół z Drezna, znanej setkom tysięcy internautów ze swojego kanału na YouTube. Młodzi ludzie nagrywają krótkie filmiki, poświęcone głównie piciu alkoholu i niewybrednym żartom, nie szczędząc przy tym rasistowskich aluzji, obelg i przekleństw. Autorzy filmu otwierają dyskusję na temat patostreamingu i jego wpływu na współczesną młodzież. Reżyser Pablo Ben Yakov i operator André Krummel będą gośćmi WATCH DOCS.
  • „Szwajcar. Historia najemnika” - reż. Anja Kofmel. Obsypany nagrodami film, który miał swoją premierę na zeszłorocznym festiwalu w Cannes, nareszcie trafia do warszawskiej widowni. Anja Kofmel opowiada osobistą historię kuzyna -szwajcarskiego dziennikarza, który w 1992 roku wstąpił do oddziału skrajnie prawicowych najemników w byłej Jugosławii. Poruszająca historia opowiedziana jest w ciekawy formalnie sposób, łączący unikalne archiwalia i animację.
  • „EXIT” - reż. Karen Winther. Niezwykle szczera opowieść byłych członków grup ekstremistycznych, którzy rozliczają się z własną przeszłością. Reżyserka, która sama należała do takiego środowiska, łączy osobistą historię z doświadczeniami innych: co skłoniło ich do wstąpienia w szeregi ekstremistów i dlaczego później zdecydowali się je porzucić?
 \ "Władca smartfonów" (Fot. materiały prasowe)

Podczas tegorocznej edycji festiwalu WATCH DOCS zapraszamy widzów również do teatru. Wydarzeniem specjalnym będzie spektakl „Obrońcy Praw Człowieka” przygotowany przez Teatr.doc. To jedna z najsłynniejszych scen niezależnych w Moskwie. Teatr.doc zawsze podejmuje ważne tematy, nie boi się mocnych spektakli politycznych. Tym razem artyści opowiadają o sytuacji obrońców praw człowieka w Rosji, którzy mimo prześladowań ze strony władz podejmują się pracy nad ekstremalnie trudnymi sprawami.

Festiwal WATCH DOCS będzie trwał od 5 do 12 grudnia 2019 roku. 

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze