1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Filharmonia dla Dzieci - tegoroczna edycja w Bristolu

Rozkochujemy dzieci w estetyce najwyższej klasy dlatego tegoroczna edycja Filharmonii dla Dzieci odbędzie się w Bristolu. (Fot. materiały prasowe) 
Rozkochujemy dzieci w estetyce najwyższej klasy dlatego tegoroczna edycja Filharmonii dla Dzieci odbędzie się w Bristolu. (Fot. materiały prasowe) 
Zobacz galerię 4 zdjęcia
Filharmonia dla Dzieci to inicjatywa, której celem jest otwieranie najmłodszych na kulturę wysoką oraz kształtowanie ich gustów - nie tylko muzycznych.

Naukowcy są zgodni - muzyka sprzyja prawidłowemu rozwojowi mózgu. Teorie mówiące o tym, by włączać muzykę noworodkom nie są pozbawione sensu. Dźwięki modelują mózg -  dzięki nim możliwy jest prawidłowy przebieg połączeń neuronów między ośrodkami odpowiedzialnymi za przetwarzanie usłyszanych dźwięków i rozumienie ich znaczenia. Znane są również badania, z których wynika, że czas poświęcony na naukę muzyki jest dodatnio skorelowany z ilorazem inteligencji i zdolnościami w nauce w różnych dziedzinach wśród dzieci w wieku 6-11 lat. (Journal of Educational Psychology, maj 2006).

Na łamach American Psychological Association, pojawiła się publikacja dowodząca, że nauka śpiewu lub gry na instrumencie poprawia u dzieci koncentrację, pamięć, oraz zdolności językowe. Dzieci regularnie biorące udział w zajęciach muzycznych miały wytrenowaną zdolność wychwytywania i odróżniania dźwięków oraz ich odtwarzania. A to zbiór kluczowych umiejętność przy nauce języków obcych.

 Im częściej dziecko ma styczność z werbalnymi i dźwiękowymi bodźcami, tym łatwiej będzie się uczyło m.in. języków obcych. (Fot. materiały prasowe) Im częściej dziecko ma styczność z werbalnymi i dźwiękowymi bodźcami, tym łatwiej będzie się uczyło m.in. języków obcych. (Fot. materiały prasowe)

Muzyka jest ważnym elementem rozwoju dzieci. Może być źródłem radości, zabawy, ale też refleksji. Każdy przejaw umuzykalniania ma sens. Wspólne słuchanie, śpiewnie, granie, czy nielubiana przez niektóre przedszkolaki rytmika, pobudzająca u najmłodszych kreatywność i pozwalająca lepiej radzić sobie z emocjami. Filharmonia dla Dzieci to projekt, którego celem jest kształtowanie gustów młodych ludzi i przygotowywanie ich do swobodnego poruszania się po świecie sztuki - a to ważnym elementem dobrego wykształcenia.

 

Idea sztuk połączonych

Wizją Anny Szarek - pomysłodawczyni Filharmonii dla Dzieci jest oswajania maluchów z różnymi dziedzinami – nie tylko muzyką. To rodzaj edukacji artystycznej, w starym oświeceniowym stylu. – Dawniej dobre wykształcenie obejmowało: znajomość kilku języków, ekonomii, matematyki i nauk społeczno-politycznych, czyli posiadanie świadomości, co się dzieje w świecie oraz doskonałe rozeznanie w sztuce - mówi Anna Szarek. Z największą starannością dobieram miejsca na koncerty dla dzieci. Chcę, żeby najmłodsi oswajali się z pięknymi wnętrzami. Dlatego tegoroczna edycja odbędzie się w warszawskim Hotelu Bristol. Krakowskie Przedmieście to wspaniała architektura, obecność znakomitej sztuki  i szansa na najpiękniejszy warszawski spacer po koncercie.

 Każdy koncert ma przemyślany scenariusz, powtarzamy dla oswojenia dzieci z językiem sztuki kilka wybranych nowych wyrazów podczas koncertów, by stawały się częścią ich języka. Każdy koncert ma przemyślany scenariusz, powtarzamy dla oswojenia dzieci z językiem sztuki kilka wybranych nowych wyrazów podczas koncertów, by stawały się częścią ich języka.

Popisy na perkusji

Październikowy koncert zacznie się od perkusyjnych popisów. - W programie mamy przedstawienie wielu instrumentów trudno dostępnych, bądź w ogóle nieznanych szerokiej widowni. Do moich ukochanych należą marimba, której drewniane sztabki brzmią jak wspomnienie wyprawy do Afryki, oraz wibrafon - jego dźwięk brzmi jakby był muzycznym obrazem kosmosu i niekończącej się przestrzeni. Dzieci poznają też ogromne instrumenty orkiestrowe, ważne i niezwykle efektowne, a jednak - przez swój rozmiar - ustawiane zawsze za orkiestrą. Zobaczymy gran cassę (czyli wielki bęben, w którym zmieściłoby się czworo dzieci), kotły (czyli wielkie strojone bębny, bez których nie istniałyby najlepsze dzieła symfoniczne świata), talerze, ksylofon, dzwony rurowe, zestaw perkusyjny, cajon oraz przeszkadzajki i ...mnóstwo różnorodnych pałeczek, od których też dużo zależy. Do wszystkich instrumentów można będzie po koncercie podejść i zobaczyć jak to jest  samemu stworzyć wielki  dudniący dźwięk, który brzmi jak burza... Wrażenie uderzenia w gran cassę jest spektakularne.

Pierwsze koncerty tegorocznej edycji się 27.10.2019 r. (godziny: 11, 13, 15) Rezerwacje:  bilety@FilharmoniaDlaDzieci.pl

 

Anna Szarek – twórczyni i dyrektor Filharmonii dla Dzieci.  Jedyna na świecie dwukrotna zwyciężczyni Międzynarodowego Konkursu im. Krzysztofa Pendereckiego, finalistka Międzynarodowego Konkursu Indywidualności Muzycznych im. Tansmana, półfinalistka Międzynarodowego Konkursu Gaudeamus w Rotterdamie, zdobywczyni Pomorskiej Nagrody Artystycznej „Gryf” za Debiut Roku. Wyróżniona odznaczeniami: Zasłużony dla Kultury Polskiej, Medalem Honorowym Pro Mazovia, Statuetką Kryształowa Kobyłka, Certyfikatem Dobroczynności Fundacji Dzieciom Zdążyć z Pomocą.

 

 

 

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze