1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

"Dług według Margaret Atwood" na PLANETE+ DOC

fot. materiały prasowe PLANETE+ DOC
fot. materiały prasowe PLANETE+ DOC
Zobacz galerię 3 Zdjęcia
Dług wobec drugiego człowieka, wobec państwa, wobec społeczeństwa i wreszcie wobec natury. Film pokazywany w ramach festiwalu PLANETE+ DOC nie pozostawia złudzeń - wszyscy jesteśmy dłużnikami.

Ten eseistyczny dokument autorstwa Jennifer Baichwal, choć luźno oparty na książce Margaret Atwood - "Dług. Rozrachunek z ciemną strona bogactwa", to podobnie jak kanadyjska pisarka, podejmuje wątki, o których na co dzień staramy się nie pamiętać: winy, sumienia, długu.

Mamy tu kilka przeplatających się wątków: od byłych więźniów, poprzez konflikt klanowy w albańskiej wiosce aż do katastrofy ekologicznej spowodowanej wyciekiem z ropy z platformy naftowej firmy BP w Zatoce Meksykańskiej w 2010 roku, wreszcie skandal związany z wyzyskiem imigrantów na plantacji pomidorów na Florydzie. To różne ujęcia zbrodni, różne ciężkości winy i rekompensaty. Ale wszystkie te wątki łączy jedno słowo: dług zaciągnięty wobec jednostki, społeczności lub wreszcie przyrody.

W swoim dokumencie reżyserka przełożyła filozoficzne i literackie rozważania Margaret Atwood na konkretne przykłady, z jakimi stykamy się w naszym życiu. Oto były więzień żałujący za swoje grzechy, gdy okazało się, że na narkotykowym głodzie obrabował kobietę ocaloną z Holocaustu. Za chwilę poznamy rodzinę w albańskiej wiosce, która nie może wyjść z domu od kilku lat, bo naruszyła 300-letni honorowy kodeks klanowy. Jeśli ktoś z członków jej rodziny opuści swój teren, może czekać go śmierć z rąk członka sąsiedniego klanu. Poznajemy imigrantów pracujących w niewolniczych warunkach na plantacji pomidorów, którzy - mając dość wyzysku i naruszania podstawowych praw człowieka przez właścicieli ziemskich, postanawiają publicznie te prawa i należny szacunek wywalczyć. Wreszcie historia, która zmroziła serce wszystkich użytkowników - i nie tylko - aut: oto na platformie naftowej znanej na całym świecie BP doszło do gigantycznego wycieku. Koncern BP prawdopodobnie zwolnił potencjalnych winnych całej sprawy a teraz walczy o odzyskanie wizerunku, ale nie cofnie to nieodwracalnego.

Atwood w swojej książce "Dług. Rozrachunek z ciemną stroną bogactwa" zajmuje się pochodzeniem terminu "dług" i różnym jego rozumieniem na przestrzeni wieków: od pojęcia i wyobrażenia sprawiedliwości w starożytnym Egipcie, po XIX-wieczne bogacenie się w zalążkach kapitalizmu, które symbolizuje figura Ebenezera Scrooge'a według Dickensa, aż do dzisiejszego rozumienia winy i długu w świecie, gdzie ekologia ciągle jest słowem pomijanym w biznesowych decyzjach i projektach.

Co ciekawe, zarówno w dokumencie Jennifer Baichwal, jak i w książce Margaret Atwood, sprawcami zła, dłużnikami są mężczyźni. To ich chciwość, zapalczywość i bezmyślność wywołuje konsekwencje odczuwane przez ich rodziny, ofiary i przyrodę. Dokument Baichwal kończy się ostatnimi zdaniami z książki Atwood, która podsumowuje swój wywód, że wszyscy jesteśmy w jakiś sposób dłużnikami, pytanie, w jaki sposób mamy spłacić swój dług i od czego zacząć. No właśnie, od czego?

18 maja o godz. 19.00 w Kinotece zostanie pokazany Po nim odbędzie się telekonferencja z udziałem kanadyjskiej pisarki. Serdecznie zapraszamy!

Portal Zwierciadlo.pl jest patronem medialnym festiwalu PLANETE + DOC.

[iframe src="https://www.youtube.com/embed/98149OmYhJs" frameborder="0" allowfullscreen" width="100%" height="315-->

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze