fbpx

Festiwal Filmów Koreańskich we Wrocławiu

Festiwal Filmów Koreańskich we Wrocławiu
materiały prasowe

We wrocławskim kinie Helios Nowe Horyzonty w dniach 19-25 października odbędzie się Festiwal Filmów Koreańskich.
To pierwsze coroczne wydarzenie kulturalne w Polsce, specjalizujące się w promowaniu kina koreańskiego i wyjątkowa okazja do spotkania z kulturą i rzeczywistością Korei Południowej, gdzie harmonizują ze sobą nowoczesność i tradycja.

W programie festiwalu znajdą się najnowsze produkcje oraz przegląd filmów mistrza kina południowokoreańskiego Kim Ki-duka, nagrodzonego na zakończonym kilka dni temu festiwalu w Wenecji Złotym Lwem za film „Pieta”.

Wśród nowych filmów zobaczymy między innymi „In Another Country” cenionego reżysera Honga Sang-soo. Pokazywane w głównym konkursie tegorocznego festiwalu w Cannes dzieło pokazuje w żartobliwy sposób, w jaki sposób obcokrajowca może zaskoczyć koreańska prowincja. Na ten autotematyczny film składają się trzy historie, których akcja rozgrywa się w tym samym miejscu, ale mające innych bohaterów (granych jednak przez tych samych aktorów). Isabelle Huppert w każdej z nowelek gra Francuzkę wkraczającą w nieznane koreańskie otoczenie.

Wydarzeniem festiwalu będzie polska premiera filmu „Barbie” w reżyserii Lee Sang-woo, nazywanego następcą Kim Ki-duka. To historia amerykańskiego lekarza, który wraz z jedną ze swoich córek przyjeżdża do Korei, by zaadoptować pochodzącą z biednej rodziny, zdrową koreańską dziewczynkę. 13-letnia Soon-young, opiekująca się młodszą siostrą i niepełnosprawnym ojcem, zostaje sprzedana Amerykaninowi przez żądnego zysku wuja. Nie może pogodzić się z rozstaniem i postanawia wysłać zagranicę zakochaną w Ameryce, chorowitą siostrę.

„Poetry” Lee Chang-Donga to jeden z najlepszych filmów koreańskich, które powstały w ciągu ostatnich kilku lat. Został nagrodzony za scenariusz na festiwalu w Cannes w 2010 roku. To piękne i wstrząsające zderzenie poezji i brutalności – esencja kina południowokoreańskiego.

„O kurze, która opuściła podwórze” Oh Sung-yoona to najpopularniejsza animacja w historii kina koreańskiego oparta na bardzo popularnej książce Hwanga Sun-mi, znanej i nagradzanej również w Polsce. To film animowany nie tylko dla dzieci, poruszający problematykę tolerancji i inności w społeczeństwie.

W programie festiwalu również przegląd filmów Kim Ki-duka. W kinie Helios Nowe Horyzonty będzie można zobaczyć najsłynniejsze dzieła reżysera, m.in. „Pusty dom” (nagroda FIPRESCI w Wenecji), „Samarytankę” (Srebrny Niedźwiedź na Berlinale) i „Łuk”, a także mniej znane „Oddech czy Czas”.

Więcej informacji na www.heliosnh.pl