1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Miłość za pieniądze - PLANETE+ DOC

fot. materiały prasowe Planete+ Doc
fot. materiały prasowe Planete+ Doc
Zobacz galerię 3 Zdjęcia
Podczas tegorocznego festiwalu PLANETE+ DOC organizatorzy przygotowali duży blok filmów o prostytucji. To bolesne choć kulturowe ciekawe historie o płatnej miłości oglądane z perspektywy nie klienta a kobiety.

W najmniej kontrowersyjnym wizualnie, choć moralnie jak najbardziej, filmie "Małżeństwo na chwilę" poznajemy świat obyczajów w Islamskiej Republice Iranu. Tam urzędnicy i stróże prawa szczycą się tym, że dzięki zgodnemu z Koranem sprytnemu rozwiązaniu "małżeństwa tymczasowego" uporano się z problemem prostytucji. Małżeństwo na chwilę, dla zaspokojenia żądz może być wielokrotnie powtarzane, może trwać kilka lat i 1,5 godziny. Jednak beneficjentem w tym rozwiązaniu jest mężczyzna, który - gdy zdecyduje się na prawdziwe małżeństwo - za wybrankę weźmie sobie dziewicę. Kobiety w tym układzie są mniej lub bardziej cennym towarem, którym można handlować jak sztuką mięsa do czasu, aż się zepsuje, za łaskawym przyzwoleniem Allaha i przyklaskiem mułły.

"Chwała dziwkom" skojarzyła mi się z ostatnią książką Gabriela Garcii Marqueza - "Rzecz o mych smutnych dziwkach". I tu, i tu perspektywa patrzenia na prostytucję jest inna niż powszechnie: wnikliwa i intymna ale pełna szacunku. W dokumencie Michaela Glawoggera poznajemy świat prostytutek w Tajlandii, Bangladeszu i Meksyku. Ten pierwszy jest śliczny, czysty, umalowane i odstawione dziewczęta siedzą za szybą wystawową niczym manekiny w sklepie z ciuchami. A po drugiej stronie klienci oglądają je sobie, negocjują cenę i wybierają. Przychodzą po coś nowego, ale też po świeżość i młodość.

W Bangladeszu domem publicznym jest przestrzeń miasta; poruszamy się po brudnych, wąskich uliczkach, gdzie w kolejnych pokoikach wielkości norek, siedzą niczym księżniczki na ziarnku grochu, młode, wyglądające na niepełnoletnie dziewczyny, czekając na książąt z bajki. Pilnują ich burdel-mamy, bo dziewczyny muszą zarobić na siebie, swoje sukienki i na swoje opiekunki i ich rodziny. Kiedy kończą karierę nie mają nic. Wszystko to jest jeszcze znośne, dopóki jedna z nich nie mówi, że czasami chciałaby po prostu o czymś porozmawiać. Pokoje są niczym klatki, a świat na zewnątrz nie istnieje, bo większość z nich nigdy go nie zobaczy.

Wreszcie Meksyk i rozpasanie z wyuzdaniem, alkohol, narkotyki i dziewczyny, "które zrobią wszystko". I które to lubią. Czy tak jest, nigdy się nie dowiemy, ale oglądałam tę część, jakbym patrzyła na seksualny dom wariatów, na biblijną sodomę i gomorę, gdzie wyuzdanie znaczy tyle co bułka z masłem, gdzie intymność nie istnieje, gdzie seks sprowadzony do mechaniki poruszeń i ruchów przypomina gimnastykę a nie zbliżenie. Świadomość, że istnieje taki świat, a właściwie takie światy - biorąc pod uwagę cały dokument - nie pozostawia spokojnym.

Najbardziej bajeczny wizualnie z tych dokumentów to "Zła pogoda", opowieść o zagrożonej zniknięciem niczym Atlantyda z powierzchni ziemi wyspy na południu Bangladeszu. To wyspa - burdel i dlatego, jak wieszczy zamieszkujący ją samozwańczy na wpół obłąkany prorok, musi zniknąć z powierzchni ziemi, musi nastąpić mikroskopijny koniec świata. Ale jednocześnie znajdziemy na niej wszystko, tylko nie zło tej ziemi. Wyspę zamieszkują prostytutki z rodzinami, jest tu nawet kościół i kapłan. Mężczyźni przywożą swoim kobietom klientów specjalnymi łodziami, ale o wszystkim, co za drzwiami sypialni i poza nimi decydują kobiety. To swoisty matriarchat i na jego zasadach toczy się tam życie. Co więcej, te kobiety to feministki, dopominają się swoich praw, by walczyć o niepewną przyszłość swoją i swoich rodzin. A w tle ich działań, niepokojów i małych radości tłumy natrętnych klientów i zbliżająca się nieuchronnie katastrofa.

Wszystkie te dokumenty mają w sobie coś ostatecznego, tak jakby poza światem który pokazują nie było już nic, bo już gorzej być nie może, choć nie wiadomo, czy może być lepiej.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze