fbpx

Piękna i bokser na 13. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty

Nowe Horyzonty
Please Add Photos <br> to your Gallery
Zobacz galerię Zdjęć
cutieandtheboxer.com

Pełnometrażowy dokument kreacyjny Zachary’ego Heinzerlinga pt. „Piękna i bokser” nagrodzony na festiwalu Sundance znalazł się w sekcji „Filmy o Sztuce”.

Pełnometrażowy dokument kreacyjny Zachary’ego Heinzerlinga pt. „Piękna i bokser” nagrodzony na festiwalu Sundance znalazł się w sekcji „Filmy o Sztuce”.

Starsze małżeństwo japońskich artystów poznajemy w chwili, gdy Ushio obchodzi swoje 80. urodziny. O rocznicy przypomina mu żona Noriko, młodsza o 20 lat, która w ich związku pełni rolę asystentki, sekretarki, kucharki i sprzątaczki znanego choć wiecznie bez pieniędzy artysty. W domu rodziny Shinohara to Ushio jest artystą. To jego odwiedzają przedstawiciele największych muzeów w Nowym Jorku, z Guggenheimem na czele. Każdy zainteresowany jest posiadaniem jego obrazu lub kontrowersyjnej rzeźby, gorzej z płaceniem za dzieła sztuki. Dlatego Ushio i Noriko od 40 lat klepią biedę, ledwo mieszcząc wszystkie swoje prace w małej nowojorskiej kawalerce oraz studio, które wynajmuje Ushio.

Gdy żwawy 80-latek tworzy kolejne rzeźby i obrazy (ma ksywę bokser, bo tworzy obrazy, uderzając w płótno rękawicami bokserskimi nasączonymi farbą), kamera towarzyszy Noriko przy pracy nad jej własnymi rysunkami. Te zaczynają układać się w komiks opowiadający historię związku sprzed 40 lat. Dowiadujemy się o okolicznościach poznania pochodzącej z bogatej rodziny Noriko z ubogim japońskim artystą, hulaką i alkoholikiem. Chwila zauroczenia , nadzieje na spełnienie własnych artystycznych marzeń i nieplanowana ciąża – tak Noriko, w komiksie przedstawiona jako Cutie, zaczyna swoje życie z artystą -bokserem. Ciąg dalszy tej historii to próby utrzymania rodziny, zmaganie się z wiecznie imprezującym mężem alkoholikiem i trudy macierzyństwa. Noriko wykracza poza ramy osobistej historii i pokazuje, jak na co dzień wygląda związek z niezamożnym artystą megalomanem. Tworzone w wolnych chwilach rysunki zaczynają przybierać formę większego projektu, a Noriko staje przed szansą wystawienia swoich prac.

Kamera rejestruje zmiany zachodzące w związku obu artystów. Noriko powoli, ale konsekwentnie zaczyna wybijać się na niezależność, Ushio staje się coraz bardziej zagubiony, widząc, że jego asystentka coraz mniej przypomina potulną żonę. Ciekawy, poruszający dokument, który pokazuje, że nawet w jesieni życia możemy spełnić nasze marzenia, a przeszłość potraktować nie jako nauczkę ale jako inspirację.

Cutie and Boxer, dokument, USA, 2013

ZAMÓW

E-WYDANIE

ZAMÓW

E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze
?>