fbpx

Planete+ Doc Film Festival: Taniec wyklętych kobiet

Planete+ Doc: Taniec wyklętych kobiet
fot. materiały prasowe Planete+ Doc

„Taniec wyklętych kobiet” to jeden z tych filmów, który pokazuje co kryje się w turystycznych rajach, gdy zajrzymy za zbudowaną specjalnie dla nas – turystów – fasadę.

Planete+ Doc: Taniec wyklętych kobiet
fot. materiały prasowe Planete+ Doc/więcej w galerii

Bohaterką filmu jest Marokanka, 22-letnia Hind, walcząca z uzależnieniem od alkoholu i haszyszu tancerka i prostytutka, która mieszka w koszmarnych warunkach na przedmieściach jednego z marokańskich miast. Hind nie żyje tak z własnej woli. Żyje tak, bo jej los już w wieku 15 lat przypieczętowali jej rodzice. Pamiętnego dnia matka dziewczynki wysłała ją do pracy do pewnego człowieka, który ją zgwałcił, wcześniej płacąc matce za taką możliwość. Na wieść o utracie dziewictwa przez córkę ojciec wygnał Hind z domu, a bracia spalili jej dokumenty.

Bez nich, bez dowodu osobistego, nawet bez aktu urodzenia, Hind oficjalnie nie istnieje w Maroku. Nie może legalnie pracować, nie może wynająć mieszkania, nie może odzyskać dzieci. Film pokazuje rok z życia dziewczyny, drogę, jaką siłą woli pokonuje, by wyjść na prostą: zdobyć papiery i nie dać się zabić przez rodzinę, odzyskać córkę, uzyskać legalną pracę, stanąć na nogi. Hind pokazuje widzowi, na jakie życie muszą się godzić marokańskie kobiety. Jeśli uda im się utrzymać dziewictwo do ślubu, mają szansę na życie w szacunku ze strony społeczności. Ale często ślub oznacza konieczność utrzymania całej rodziny, bo mężczyźni albo znikają, albo każą kobiecie pracować. „Nigdy nie wyjdę za mąż”, mówi Hind, choć oświadczył się jej ukochany.

„Taniec wyklętych kobiet”, poprzez portret wykluczonej ze społeczności Hind, pokazuje trudną sytuację kobiet w patriarchalnym społeczeństwie muzułmańskim. Bo przecież takich ofiar systemu jak ona są dziesiątki tysięcy w Maroku – kobiet, które żyją bez dokumentów, bez tożsamości, bez pomocy i bez dziewictwa – karty przetargowej do życia w społeczności.

Więcej informacji o filmach i festiwalu na stronie Planete+ Doc

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze