fbpx

Planete+ Doc: Koniec czasu. Wszystko zaczyna się teraz

Planete+ Doc: Koniec Czasu
fot. materiały prasowe Planete+ Doc

„Koniec czasu” to połączenie dokumentu i dysputy filozoficznej poświęconej postrzeganiu czasu w ludzkim wymiarze.
Reżyser filmu, Peter Mettler, stawia sobie pytania o początek czasu i o jego koniec. O zdanie pyta zarówno fizyków zajmujących się najmniejszymi cząsteczkami krążącymi we Wszechświecie, biologów, obcujących z florą i fauną, muzyków, jak i zwykłych ludzi, starych i młodych, których łączy jedno – wszyscy zastanawiają się nad naturą czasu.

Mettler w trakcie swoich rozważań dochodzi do wniosków, że czas nierozerwalnie związany jest z przestrzenią, przez przestrzeni czas nie istnieje. Jednocześnie cza zdaje się być konstruktem czysto ludzkim, percepcją, jaką stworzył człowiek, obserwując gwiazdy i przyrodę.

Czym jest czas, kiedy się zaczął i kiedy się skończy? Czy będzie istniał do końca Wszechświata czy tylko do końca gatunku. Czy życie jest linearne czy cykliczne, czy wszyscy się odradzamy czy żyjemy tylko raz? To tylko niektóre z pytań, jakie stawia reżyser, wciągając widza w filozoficzne rozważania. Jednocześnie, w poszukiwaniu odpowiedzi na swoje pytania, Mettler odwiedza społeczności żyjące w różnych zakątkach ziemi, porównując ich postrzeganie czasu z naszym, zachodnim. Ciekawy dokument,a pytania na długo zostają i zmuszają do refleksji.