1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Filmoterapia z Sensem: „Nie opuszczaj mnie”

Zobacz galerię 3 Zdjęcia
Do kina przychodzi się po emocje, ale również ze swoimi własnymi emocjami - w jaki sposób połączyć te dwa światy?

Do kina przychodzi się po emocje, ale  również ze swoimi własnymi emocjami - w jaki sposób połączyć te dwa światy? Podczas siedmiu comiesięcznych spotkań będziemy rozmawiać o kwestiach fundamentalnych dla naszego życia i dobrego funkcjonowania w świecie, takich jak: miłość, pasja, samotność, zmiana. Polem dyskusji będą filmy dokumentalne z festiwalu Millennium Docs Against Gravity, które jak w soczewce skupiają ludzkie życie. Po filmach wraz z zaproszonymi gośćmi będziemy prowadzić dyskusyjny klub filmowy, czyli rozmawiać i konfrontować wspólne emocje oraz światopoglądy. Głównym celem cyklu jest pokazanie w jaki sposób możemy wykorzystywać film jako narzędzie do pracy z własnymi emocjami. Dlatego na spotkania zawsze zapraszamy psychologów oraz kulturoznawców i filmoznawców z Uniwersytetu SWPS a także autorkę projektu Filmoterapia.pl. Podczas spotkań widzowie będą mieli okazję poznać na czym polega filmoterapia i jakie narzędzia się w niej stosuje. Osoby, które wypełnią narzędzia oraz będą uczestniczyć w co najmniej pięciu spotkaniach, otrzymają certyfikat odbycia kursu filmoterapii. O Filmoterapii można przeczytać na:

Program cyklu znajduje się na stronie:

Czas i miejsce: od października do kwietnia (7 spotkań), środy godz. 20.00 Miejsce: Kinoteka Cena pojedynczego biletu: 15 zł Czas trwania spotkania po filmie: ok. 70 min. PAŹDZIERNIK:

„Nie opuszczaj mnie” My Love, Don’t Cross That River, Reżyseria: Jin Mo-Young Korea Południowa, 2013, Czas trwania: 86 min 19 października godz. 20.00

98-letni Jo Byeong-Man i 89-letnia Kang Kye-Yeol są małżeństwem od 76 lat. Mieszkają w górskiej wiosce Hoengseong w prowincji Gangwon w Korei Południowej. Spłodzili razem dwanaścioro dzieci i pogrzebali szóstkę z nich. Ich relacja wciąż pełna jest młodzieńczej radości i czułości. Bliźniaczo podobne stroje, które noszą, codzienne żarciki, jakimi się raczą, ale przede wszystkim ogromna miłość uczyniły z nich bohaterów koreańskiej telewizji, a powstały w konsekwencji film pełnometrażowy stał się największym sukcesem komercyjnym w historii południowokoreańskiego kina dokumentalnego. Głównym wątkiem tej historii jest miłość starszych ludzi, zaś osnową - zmienne pory roku i dostosowane do nich czynności gospodarskie. Grabienie liści, odśnieżanie podwórka, zbieranie chrustu na opał, przygotowywanie posiłków z dostępnych produktów – zajęcia powtarzane od lat, z roku na rok stają się coraz powolniejsze i trudniejsze do wykonania. Z miesiąca na miesiąc Jo Byeong-Man słabnie coraz bardziej, a jego ukochana żona nie może mu pomóc. Reżyser towarzyszy parze przez 15 miesięcy, dokumentując codzienne rytuały, gdyż tylko to może zrobić wobec zbliżającego się pożegnania, wyznania miłości i bezsiły. W swoim filmie nie zadaje pytania o granice medium i możliwości filmowego obrazowania śmierci. Obserwuje swoich bohaterów z pewnego dystansu, tak by najbardziej intymna i osobista przestrzeń pozostała tylko dla nich. I pomimo że wszystko tu jest realne - postaci, zdarzenia, bezradność i ból, historia wykracza poza współczesność i przenosi się w bezczas mitu.

TEMATA SPOTKANIA PO FILMIE - MIŁOŚĆ:

Jak wytrzymać ze sobą kilkadziesiąt lat? Na czym polega siła tego filmu? Mało jest dzisiaj pozytywnych wzorców relacji w filmach, potrzebujemy tego? Co czyni tę relację wyjątkową? Czy to możliwe, żeby po 75 latach wspólnego życia, w taki sposób odnosić się do siebie? Co nam przeszkadza w tworzeniu szczęśliwych związków? Co dają nam długotrwałe relacje? Druga osoba jest dla nas lustrem, piszą Sroczyński i Jucewicz w książce „Kochaj wystarczająco dobrze”. W jaki sposób bohaterka w filmie przygotowuje się do odejścia męża? Miłość jest podobno najważniejsza dla Polaków, zaraz po zdrowiu i rodzinie (raport „Jak kochają Polacy” Newsweeka z 2015 roku). Może warto miłość lub związki z innymi postawić w swoim życiu jako priorytet?

GOŚCIE:

Katarzyna Kościelak - autorka reportaży o Korei Południowej

dr Konrad Maj - specjalista Uniwersytetu SWPS, psycholog społeczny

dr Karol Jachymek - specjalista School of Ideas Uniwersytetu SWPS, kulturoznawca

Stali eksperci wspierający merytorycznie dyskusję o psychologii i filmie:

Bartosz Szymczyk - psychoterapeuta, terapeuta par, członek Sekcji Naukowej Terapii Rodzin Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, pracuje w Ośrodku Naukowo-Terapeutycznym .

Kuba Mikurda - psycholog i filmoznawca, specjalista od Freuda.

Prowadząca Martyna Harland - autorka projektu , psycholog Uniwersytetu SWPS. Pracuje jako dziennikarka magazynu "Sens" oraz TVP (w programie „Hala Odlotów” TVP Kultura oraz „Kocham Kino” TVP2).

ORAGANIZATORZY I PARTNERZY: Against Gravity, Milllennium Docs Against Gravity Film Festival, Magazyn SENS, Uniwersytet SWPS, Filmoterapia.pl, Kinoteka

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze