1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Filmy na podstawie książek – najlepsze adaptacje filmowe

 \
"W imię ojca" (fot. BEW PHOTO)
Zobacz galerię 6 Zdjęć
Literatura od lat stanowi źródło inspiracji dla twórców filmowych, tymczasem widzowie często nie zdają sobie sprawy, że ich ulubione filmy nakręcono na podstawie książek. Choć takich tytułów jest wiele, postaraliśmy się zebrać 12 najlepszych, które nie tylko zachwyciły publiczność na całym świecie, ale niejednokrotnie też przerosły swoje pierwowzory. Oto adaptacje filmowe znanych książek:

„Przeminęło z wiatrem” (1939)

Przykład na to, jak filmy na podstawie książki wchodzą do kanonu światowej kinematografii. Bestsellerowa powieść Margaret Mitchell o burzliwym związku beztroskiej i bogatej Scarlett O’Hary z Rhettem Butlerem to absolutny klasyk. Przez plan filmowy adaptacji kultowego romansu przewinęło się aż trzech reżyserów - George Cukor (zrezygnował po 10 dniach), Victor Fleming (nakręcił 45 procent filmu i odszedł z powodu problemów zdrowotnych) oraz Sam Wood.

 \ "Przeminęło z wiatrem" (fot. BEW PHOTO)

Adaptacje filmowe książek - lata 60. i 70.:

„Absolwent” (1967)

Nagrodzony Oscarem „Absolwent” to pierwsza poważna rola w karierze Dustina Hoffmana. Młody mężczyzna po zakończeniu studiów nawiązuje romans ze starszą sąsiadką. Wkrótce zakochuje się również w jej córce. Film w reżyserii Mike’a Nicholsa powstał na podstawie opowiadania Charlesa Webba.

„Lot nad kukułczym gniazdem” (1975)

Pięć Oscarów – dokładnie tyle przyznano filmowej adaptacji „Lotu nad kukułczym gniazdem” w reżyserii Milosa Formana. To przykład na to, jak filmy na podstawie książek odzwierciedlają literacką rzeczywistość. Film wiernie oddaje treść kultowej książki Kena Keseya i zachwyca rewelacyjną grą aktorską Jacka Nicholsona. Opowiada o złodzieju, który aby uniknąć więzienia udaje niepoczytalność. Trafia do szpitala dla umysłowo chorych, gdzie twardą ręką rządzi siostra Ratched.

 \ "Lot nad kukułczym gniazdem" (fot. BEW PHOTO)

„Czas Apokalipsy” (1979)

Francis Coppola to niekwestionowany król filmowych adaptacji. To jemu zawdzięczamy nie tylko „Ojca Chrzestnego”, ale również „Czas Apokalipsy”. Reżyser luźno potraktował powieść „Jądro ciemności” Josepha Conrada i przeniósł ją w realia wojny w Wietnamie. Film przedstawia historię kapitana Willarda, który otrzymuje misję odnalezienia i zlikwidowania pułkownika Kurtza. To pozycja obowiązkowa dla każdego fana kinematografii, odkrywającego najlepsze filmy na podstawie książek.

„Lśnienie” (1980)

W 1980 roku znany z odważnych eksperymentów filmowych Stanley Kubrick sięgnął po kultowy horror Stevena Kinga. Reżyser odrzucił jednak wiele (jego zdaniem) zbędnych elementów powieści i zostawił sam trzon, co nie spodobało się autorowi pierwowzoru. Film obronił się jednak znakomitą realizacją i genialnym kunsztem aktorskim Jacka Nicholsona, a klimat skrajnego niepokoju, jaki stworzył Kubrick sprawił, że "Lśnienie" to jedna z najlepszych adaptacji filmowych, jakie kiedykolwiek powstały.

Adaptacje filmowe książek - lata 90.:

„Milczenie Owiec” (1991)

Adaptacja kryminału Thomasa Harrisa w reżyserii Jonathana Demme’a w brutalny sposób obnaża mroczne tajemnice ludzkiej psychiki. Seryjny morderca i inteligentna agentka FBI łączą siły, aby schwytać przestępcę odzierającego ze skóry swoje ofiary. Ten film na podstawie książki był jednym z najczęściej nagradzanych. W 1992 roku film zdobył pięć najważniejszych Oscarów, a dwa z nich powędrowały do rąk odtwórców głównych ról, czyli doskonałego duetu aktorskiego - Jodie Foster i Anthony’ego Hopkinsa.

 \ "Milczenie owiec" (fot. BEW PHOTO)

„Wichrowe wzgórza” (1992)

Klasyczny romans autorstwa Emily Brontë doczekał się aż dwóch ekranizacji. Pierwszą nakręcono w 1939 roku, drugą przeszło pół wieku później. Adaptację z 1992 roku wyreżyserował Peter Kosminsky, a w rolach głównych wystąpili Juliette Binoche i Ralph Fiennes. "Wichrowe wzgórza" to pozycja obowiązkowa dla każdego kinomana, który pragnie odnaleźć, wśród najlepszych filmów na podstawie książek, romanse warte obejrzenia.

Adaptacje filmowe książek oparte na faktach: „W imię ojca” (1993)

Historia tragicznej pomyłki ukazana w filmie „W imię ojca” Jima Sheridana wydarzyła się naprawdę. Drobny irlandzki złodziejaszek Geralnd Conlon zostaje niesłusznie aresztowany za udział w zamachu bombowym i skazany na dożywocie. Wraz z ojcem i reprezentującą rodzinę prawniczką walczy o wolność. Scenariusz oparto na przejmującej autobiografii głównego bohatera, w którego brawurowo wcielił się Daniel Day-Lewis.

 \ "W imię ojca" (fot. BEW PHOTO)

„Angielski pacjent” (1996)

Materiałem wyjściowym do nakręcenia „Angielskiego pacjenta” została nagrodzona prestiżową nagrodą Booker Prize powieść Michaela Ondaatje o tym samym tytule. To historia ciężko poparzonego pilota samolotu, który trafia pod opiekę kanadyjskiej pielęgniarki. Film wyreżyserował Anthony Minghella, a w obsadzie znalazły się same aktorskie perełki - Ralph Fiennes i Juliette Binoche, którzy cztery lata wcześniej zagrali razem w „Wichrowych wzgórzach”, a także Willem Dafoe, Colin Firth i Kristin Scott Thomas.

„Oczy szeroko zamknięte” (1999)

Jeśli chcemy zobaczyć najlepsze adaptacje filmowe książek - dzieła Kubricka znajdują się w czołówce. Stanley Kubrick ma na swoim koncie kilka adaptacji filmowych, w tym ekranizację opowiadania Arthura Schnitzlera „Jak we śnie”. Lekarz William Harford i jego żona Alice są szczęśliwym nowojorskim małżeństwem. Sielanka trwa jednak do momentu, gdy Alice wyznaje pod wpływem narkotyku, że marzy o grze erotycznej z innym mężczyzną. Kryminalna intryga w najlepszym wydaniu.

„Utalentowany Pan Ripley” (1999)

Nakręcono dwa filmy na podstawie tej książki. Film o młodym oszuście Tomie Ripleyu w reżyserii Anthony'ego Minghelli to druga ekranizacja powieści Patricii Highsmith. Pierwsza powstała w 1960 roku ("W pełnym słońcu", reż. René Clément), a w roli głównej wystąpił debiutujący Alain Delon. Film opowiada historię chłopaka, który całe swoje życie opiera na kłamstwie. Adaptacja z 1999 roku zachwyca rewelacyjną grą aktorską (Matt Damon, Jude Law, Gwyneth Paltrow, Cate Blanchett i Philip Seymour Hoffman), a także doskonałą scenografią, kostiumami i muzyką – dzięki temu poziom ekranizacji książek Highsmith niejednokrotnie przewyższał filmy na podstawie powieści, które powstawały wiele lat później.

 \ "Utalentowany pan Ripley" (fot. BEW PHOTO)

„Piękny umysł” (2001)

"Piękny umysł" w reżyserii Rona Howarda to kolejny film oparty na faktach, nakręcony na podstawie biografii geniusza matematycznego Johna Nasha autorstwa Sylvi Nasar. Bohater za wszelką cenę pragnie opracować teorię, dzięki której zostanie cenionym naukowcem. Przeszkodą staje się jego stopniowo rozwijająca się choroba psychiczna. W rolach głównych Russell Crowe i Jennifer Connelly.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze