fbpx

Filmy z udziałem Emmy Thompson – przegląd najciekawszych kreacji aktorskich

Filmy z Emmą Thompson - przegląd najciekawszych ról aktorki
Emma Thompson na planie filmu "Junior" z 1994 roku. (Fot. BEW Photo)

Niesamowicie utalentowana, charyzmatyczna, z ogromnym poczuciem humoru i dystansem do siebie – taka jest właśnie jest Emma Thompson. Na ekranie zawsze daje z siebie sto procent, o czym można przekonać się sięgając po filmy z jej udziałem. W dniu urodzin jednej z najsympatyczniejszych brytyjskich aktorek przyglądamy się jej najciekawszym filmowym kreacjom.

Elinor Dashwood („Rozważna i romantyczna”)

Po oscarowej roli Emmy Thompson w „Powrót do Howards End” mogliśmy zobaczyć ją w filmie, który zapewnił jej drugiego Oscara, tym razem za scenariusz. Mowa oczywiście o ekranizacji powieści „Rozważna i Romantyczna” Jane Austen. Aktorka wcieliła się tu w jedną z głównych ról. Jej bohaterka, Elinor Dashwood, zmuszona jest powściągać uczucia do uroczego Edwarda Ferrasa, granego przez Hugh Granta. Emma Thompson przyznaje jednak, że prywatnie nie ma w niej nic z introwertycznej Elinor.

Filmy z Emmą Thompson - przegląd najważniejszych ról aktorki
Film „Rozważna i romantyczna” dostępny jest na Netflixie. (Fot. Columbia Pictures Corporation/Entertainment Pictures/Forum)

P.L. Travers („Ratując Pana Banksa”)

Spełniając specjalne życzenie swoich córek, Walt Disney ma zrealizować film na podstawie książki „Mary Poppins”. Jej autorką jest zgryźliwa i bezkompromisowa Pamela L. Travers, w którą wciela się Emma Thompson. Na początku kobieta nie chce w ogóle rozmawiać z wytwórnią. Kiedy jednak zaczyna mieć kłopoty finansowe, godzi się na spotkanie z Disneyem. Niestety, jego wizja nie do końca przypada jej do gustu. Nieprzejednana autorka będzie bronić swoich bohaterów za wszelką cenę.

Filmy z Emmą Thompson - przegląd najciekawszych ról aktorki
Film „Ratując pana Banksa” dostępny jest na platformie vod.pl. (Fot. NG Collection/Interfoto/Forum)

Gareth Peirce („W imię ojca”)

„W imię ojca” to oparty na faktach dramat obyczajowy z rewelacyjną kreacją Emmy Thompson. Film ukazuje historię jednej z największych pomyłek w historii brytyjskiego wymiaru sprawiedliwości. Aktorka wcieliła się w nim w rolę energicznej pani mecenas. Drobny irlandzki złodziejaszek Geralnd Conlon (Daniel Day-Lewis) zostaje aresztowany za udział w zamachu bombowym i niesłusznie skazany na dożywocie. Wraz z ojcem oraz reprezentującą rodzinę prawniczką walczy o udowodnienie swojej niewinności.

Filmy z Emmą Thompson - przegląd najważniejszych ról aktorki
Film „W imię ojca” dostępny jest na Netflixie. (Fot. BEW Photo)

Dr Diana Reddin („Junior”)

Do czego posunie się prawdziwy naukowiec, aby udowodnić słuszność swojej tezy? Dr Alexander Hesse (Arnold Schwarzenegger) pragnąc dowieść skuteczności leku mającego zapewnić zdrowy przebieg ciąży, pozwala wszczepić sobie zapłodnioną komórkę jajową. Pomaga mu w tym dr Diana Reddin, która pracuje nad regulowaniem płodności. Eksperyment sprawia, że Alex zaczyna odczuwać instynkt macierzyński. Niesamowitą historię 9 miesięcy z życia bohatera opowiedział Ivan Reitman.

Filmy z Emmą Thompson - przegląd najważniejszych ról aktorki
Film „Junior” dostępny jest na Netflixie. (Fot. Universal/Entertainment Pictures/Forum)

Maureen („Opowieści o rodzinie Meyerowitz (utwory wybrane)”)

Komediodramat „Opowieści o rodzinie Meyerowitz” w reżyserii Noah Baumbacha to emocjonalna i niezwykle komiczna międzypokoleniowa opowieść o pewnym rodzeństwie (Adam Sandler, Ben Stiller i Elizabeth Marvel), które żyje w cieniu swojego ojca, egocentrycznego artysty, w którego wciela się Dustin Hoffman. W jednej z ról podziwiać możemy również Emmę Thompson. Na ekranie towarzyszą im m.in. Grace Van Patten, Adam Driver, Candice Bergen, Judd Hirsch i Rebecca Miller.

Filmy z Emmą Thompson - przegląd najciekawszych ról aktorki
Film „Opowieści o rodzinie Meyerowitz (utwory wybrane)” dostępny jest na Netflixie. (Fot. materiały prasowe)

Sybilla Trelawney („Harry Potter”)

Kreacja ekscentrycznej nauczycielki z Hogwartu w serii filmów o Harrym Potterze przyniosła Emmie Thompson popularność i uznanie wśród młodszej widowni. Choć jej rola była epizodyczna, a obecność na ekranie trwała zaledwie kilka minut, fani młodego czarodzieja błyskawicznie pokochali stworzoną przez nią postać. Aktorka pojawiła się w trzech filmach z cyklu: „Harry Potter i więzień Azkabanu”, „Harry Potter i Zakon Feniksa” oraz „Harry Potter i Insygnia Śmierci. Część 2”.

Filmy z Emmą Thompson - przegląd najciekawszych ról aktorki
Seria filmów o Harrym Potterze dostępna jest na platformie HBO GO. (Fot. Mary Evans Picture Librar/Forum)

Katherine Newbury („Late Night”)

„Late Night” to kapitalna komedia o charyzmatycznej prezenterce telewizyjnej, która przechodzi poważny kryzys wizerunkowy. W jej rolę wciela się Emma Thompson. Katherine Newbury, bo tak nazywa się jej bohaterka, jest silną kobietą o niewyparzonym języku – połączeniem ostrzejszej wersji Ellen DeGeneres z Jimmym Fallonem. Po 25 latach kariery jej gwiazda zaczyna jednak powoli gasnąć. Co zrobi ikona wieczornego talk-show, aby przywrócić swojemu programowi dawną świetność? Sprawdźcie sami.

Filmy z Emmą Thompson - przegląd najważniejszych ról aktorki
Film „Late Night” dostępny jest na platformie HBO GO. (Fot. BEW Photo)