1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Filmy
  4. >
  5. Najlepsze filmy dramatyczne, które warto obejrzeć

Najlepsze filmy dramatyczne, które warto obejrzeć

Anthony Hopkins w filmie „Ojciec” (Fot. Capital Pictures/ Film Stills/Forum)
Anthony Hopkins w filmie „Ojciec” (Fot. Capital Pictures/ Film Stills/Forum)
Lato i wakacje zdecydowanie sprzyjają nadrabianiu zaległości filmowych. Wolicie lekkie i wesołe produkcje – pasujące do aury wokół – czy raczej mocniejsze tytuły? Dziś mamy dla was polecane filmy dramatyczne, które zdecydowanie warto obejrzeć.

„Ojciec”

Pierwszy w naszym zestawieniu „dobre filmy dramaty” jest „Ojciec”, brytyjsko-francuski film z 2020 roku w reżyserii Floriana Zellera. Film opowiada o Anne (Olivia Colman), która przeprowadza się do Paryża, by opiekować się 80-letnim ojcem (w tej roli Anthony Hopkins), który z powodu demencji traci kontakt z rzeczywistością. Wesoły i psotny staruszek pod wpływem choroby powoli gaśnie, a córka nie może nic z tym zrobić. To przejmujący obraz o przemijaniu i miłości – upadek silnego człowieka, od którego choroba okazała się silniejsza. Jak planujecie oglądać filmy dramatyczne – tego zdecydowanie nie możecie pominąć. Zwłaszcza że Hopkins otrzymał za tę rolę Oscara.

„Siedem dusz”

Jeśli chodzi o filmy dramaty, Netflix ma ich sporo w swojej ofercie. Jednym z nich jest „Siedem dusz” – pełna tajemnic i zaskakująca historia miłosna z Willem Smithem w roli głównej. Ben Thomas obarcza się za wypadek samochodowy, w którym zginęli ludzie, i każdego dnia walczy z poczuciem winy. Pojawia się jednak szansa na odkupienie – mężczyzna postanawia zmienić losy siedmiu obcych mu osób, które są ciężko chore. Ben jednak nie przewiduje tego, że zakocha się w jednej z nich – Emily (Rosario Dawson), która cierpi na wrodzoną wadę serca. Niezbędny jest przeszczep, ale niestety dziewczyna ma bardzo rzadką grupę krwi… To opowieść, która zadaje prowokacyjne pytania m.in. na temat życia, śmierci, żalu, przebaczenia i – oczywiście – miłości.

„O chłopcu, który ujarzmił wiatr”

Najlepsze filmy dramaty to także historie na faktach, jak ta o czternastoletnim Williamie Kamkwamba, czyli tytułowym chłopcu, który ujarzmił wiatr. Mieszka on w malawijskiej wiosce, gdzie jest zdolnym uczniem pasjonującym się fizyką. Niestety, ze względu na problemy finansowe wkrótce chłopiec jest zmuszony odejść ze szkoły. Znajduje jednak sposób, by nadal móc korzystać z biblioteki. Gdy katastrofy żywiołowe stopniowo niszczą plony, William robi wszystko, by zapobiec tragedii. Inteligentny i pomysłowy chłopak wpada na pomysł, by… zbudować generator wiatrowy. Jednak by tego dokonać, trzeba rozebrać na części rodzinny rower – jedyny rower we wsi i ostatni ważny majątek rodziny. Czy ojciec stanie na przeszkodzie synowi i uratowaniu wioski? Reżyserem filmu jest Chiwetel Ejiofor, znany m.in. z ról w „Zniewolonym” czy „Doktorze Strange’u”. Produkcję możemy oglądać na platformie Netflix.

„Skazani na Shawshank”

Jak filmy dramatyczne, to i „Skazani na Shawshank”, czyli amerykańska produkcja z 1994 roku z Timem Robbinsem i Morganem Freemanem w rolach głównych. Film powstał na podstawie opowiadania Stephena Kinga. Przedstawia historię bankiera Andy’ego Dufresne’a, który dostaje karę podwójnego dożywocia za zamordowanie żony i jej kochanka. Mężczyzna trafia do Shawshank, gdzie staje się sławny, gdy pomaga strażnikowi w sprawach finansowych. Wkrótce wszyscy zwracają się do niego o pomoc – włącznie z naczelnikiem Nortonem, który chce go wykorzystać do zarobienia pieniędzy. Po jakimś czasie w więzieniu pojawia się ktoś, kto może uniewinnić Andy’ego. Jednak czy naczelnik puści go tak łatwo? Obejrzyjcie! Jeśli chodzi o dobre filmy dramaty – to pozycja obowiązkowa. Niestety, chociaż tytuł otrzymał siedem nominacji do Oscara w 1995 roku, to nie zdobył żadnej statuetki.

„Zielona mila”

Pozostając w kręgu książek Stephena Kinga, przedstawiamy kolejny dramat oparty na jego twórczości – „Zielona Mila”. To opowieść Paula Edgecomba (Tom Hanks), który pracował jako strażnik więźniów skazanych na karę śmierci w więzieniu w Luizjanie. Jego zadaniem było odprowadzanie skazańców do celi śmierci długim korytarzem wyłożonym zielonym linoleum – zwanym zieloną milą. Pewnego dnia do bloku trafia potężny czarnoskóry mężczyzna John Coffey (Michael Clarke Duncan), który został oskarżony o zamordowanie dwóch białoskórych dziewczynek. Jednak pozory mylą i John okazuje się niezwykle łagodnym mężczyzną obdarzonym uzdrowicielską mocą. Paul zaczyna wątpić, czy taki człowiek byłby zdolny do tak okrutnego czynu…

„Lot nad kukułczym gniazdem”

Zestawienia „filmy dramatyczne” – a właściwie „najlepsze filmy dramatyczne” – nie byłoby bez tego klasyka z 1975 roku. To amerykański film w reżyserii Miloša Formana na podstawie książki Kena Keseya pod tym samym tytułem. Jest to historia McMurphy’ego – złodzieja i chuligana – który udaje osobę chorą psychicznie, by uniknąć więzienia. Trafia więc do szpitala dla umysłowo chorych, gdzie żelazną ręką dowodzi siostra Ratched. Prawdziwe zamieszanie zrobi się dopiero, gdy McMurphy zacznie namawiać innych pacjentów do ucieczki, na co oni z chęcią przystaną…

„Cud w celi nr 7”

Kolejny na liście „filmy dramaty Netflix” jest turecki dramat z 2019 roku pt. „Cud w celi nr 7”. Przedstawia historię niepełnosprawnego intelektualnie mężczyzny, który trafia do więzienia oskarżony o morderstwo dziecka wysoko postawionego wojskowego. Memo będzie musiał udowodnić, że jest niewinny. Film, chociaż jest dramatem, momentami bawi, wzrusza i przede wszystkim daje do myślenia. Nie jest to oryginalna produkcja Netfliksa, ale możecie obejrzeć film na platformie.

„Niemożliwe”

Ostatni w kategorii „polecane filmy dramaty” jest hiszpańsko-angielski dramat w reżyserii Juana Antonio Bayony, który opowiada prawdziwą historię doświadczeń Alvárezów podczas tsunami na Oceanie Indyjskim w 2004 roku. Maria i Henry Alvárezowie wraz z trójką dzieci wybrali się na świąteczny odpoczynek do Tajlandii. Niestety, kiedy rankiem 26 grudnia pojawia się fala tsunami, rodzina zostaje rozdzielna, a jej członkowie rozpoczynają wzajemne poszukiwania i walkę o przeżycie. W produkcji możemy zobaczyć młodego Toma Hollanda jako Lucasa, jednego z trójki synów.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze