1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Filmy
  4. >
  5. 18. BNP Paribas Dwa Brzegi. Jesteśmy pełnoletni

18. BNP Paribas Dwa Brzegi. Jesteśmy pełnoletni

Fot. Materiały prasowe
Fot. Materiały prasowe
18. edycja BNP Paribas Dwa Brzegi – Festiwalu Filmu i Sztuki odbędzie się w dniach 27 lipca – 4 sierpnia w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Osiemnastka zobowiązuje. Będą pokazy specjalne, kino dla dorosłych, koncerty i niespodzianki!

W cyklu Świat pod namiotem, prezentującym najnowsze produkcje znajdą się filmy, które swoje światowe premiery miały na festiwalach w Cannes, Berlinie, Wenecji, Sundance, a teraz czas by zobaczyła je publiczność BNP Paribas Dwóch Brzegów i wydała swój werdykt, przyznając jakże ważną dla każdego twórcy, Nagrodę Publiczności. Niebawem przedstawimy najgorętsze tytuły tej sekcji.

Bohaterką retrospektywy aktorskiej „I Bóg stworzył…aktorkę” będzie laureatka Złotej Palmy w Cannes za rolę w filmie „Inne spojrzenie” w reż. Karoly Makka, Jadwiga Jankowska- Cieślak, która o swojej twórczości filmowej i teatralnej opowie podczas spotkań z publicznością.

Niewiele jest twórczyń filmowych, które potrafią tak konsekwentnie budować swoje kino, swój artystyczny, autorski język jak reżyserka i scenarzystka Dorota Kędzierzawska. Jej filmy nagradzane były w Gdyni („Nic” 1998, „Jestem” 2005, „Pora umierać” 2007), Cannes („Wrony” 1994), Berlinie („Jestem” 2005, „Jutro będzie lepiej” 2010). Wspaniale pracuje z dziećmi, zachowując ich szczerość, naturalność bez ingerencji w delikatna psychikę. Jak to się robi? Autorka osobiście opowie na 18. BNP Paribas Dwa Brzegi.

Retrospektywa zagraniczna to w tym roku filmy Josepha Loseya. Zmuszony do opuszczenia Stanów Zjednoczonych w epoce McCarthy’ego, rozwinął swoją twórczość w Europie. Jako emigrant często pokazywał w swoich filmach outsiderów, piętnował hipokryzję i przemoc psychiczną. Takie filmy jak: „Służący”, „Wypadek”, „Posłaniec” (Grand Prix w Cannes) mają niezwykłą, kafkowską atmosferę. Retrospektywę Loseya otworzy gość specjalny, wybitny aktor Daniel Olbrychski, który zagrał główną rolę w filmie „Pstrąg” u boku Isabelle Huppert.

Temat emigracji artystycznej pojawi się także w specjalnym cyklu poświęconym niezwykłemu, przewrotnemu artyście. Kochał groteskę, absurd, bawił się formą: Witold Gombrowicz. Rok 2024 jest dedykowany twórcy „gęby”, „pupy”, „łydki” w 120-tą rocznicę jego urodzin. Filmy o Gombrowiczu, na podstawie Gombrowicza, goście z Polski i ze świata, dla których autor „Pornografii” jest nieustającą inspiracją.

Osiemnastka będzie szalona! Dojrzała albo niedojrzała – jak powiedziałby Gombrowicz.

Zapraszam!

Grażyna Torbicka – dyrektor artystyczna BNP Paribas Dwa Brzegi.

Fot. Materiały prasowe Fot. Materiały prasowe

BNP Paribas Dwa Brzegi — 18. Festiwal Filmu i Sztuki odbędzie się w dniach 27 lipca – 4 sierpnia 2024 roku w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Zachęcamy do śledzenia naszych newsletterów.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze