1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Filmy
  4. >
  5. Rok temu zdobyła nagrodę, teraz będzie je przyznawać. Agnieszka Holland w jury 81. Festiwalu Filmowego w Wenecji

Rok temu zdobyła nagrodę, teraz będzie je przyznawać. Agnieszka Holland w jury 81. Festiwalu Filmowego w Wenecji

Agnieszka Holland z Nagrodą Specjalną Jury za film „Zielona granica” (Fot. Andreas Rentz/Getty Images)
Agnieszka Holland z Nagrodą Specjalną Jury za film „Zielona granica” (Fot. Andreas Rentz/Getty Images)
W zeszłym roku zaprezentowała na Lido „Zieloną granicę”, za którą odebrała Nagrodę Specjalną Jury. Tym razem do Włoch zaproszoną ją w innej roli. Zamiast samej brać udział w konkursie, polska reżyserka zadecyduje, do kogo powędrują wyróżnienia. Agnieszka Holland dołączyła do składu jurorskiego 81. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.

Kolejna edycja najważniejszego włoskiego święta kina powoli nabiera kształtów. Wiadomo już, że filmem otwarcia będzie „Sok z żuka 2” w reżyserii Tima Burtona. Kontynuacja czarnej komedii zostanie pokazana poza konkursem. Pretendentów do Złotego Lwa na pewno jednak nie zabraknie. Za kulisami plotkuje się o premierze wyczekiwanego filmu „Joker: Folie à deux” z Joaquinem Phoenixem i Lady Gagą. Możliwe, że wenecka publiczność zobaczy też „Marię” Pablo Larraína i „Queer” Luki Guadagniniego. To by oznaczało, że na czerwonym dywanie pojawią się Angelina Jolie i Daniel Craig. Dyrektorzy festiwalu nie boją się kontrowersji, co udowodnili podczas ubiegłej edycji, kiedy to uwzględnili w programie filmy Woody'ego Allena, Luca Bessona czy Romana Polańskiego. Niewykluczone więc, że na wodach laguny zjawi się też Johnny Depp ze swoim dramatem biograficznym „Modì”.

Agnieszka Holland w jury 81. Festiwalu Filmowego w Wenecji

Choć wszyscy czekamy na ogłoszenie programu festiwalowego, dla polskich kinomanów równie ciekawe są wieści dotyczące jury. Właśnie ujawniono, że do tegorocznej przewodniczącej Isabelle Huppert przyłączy się grono uznanych filmowców. O tym, kto wróci do domu z prestiżowymi statuetkami, zadecyduje między innymi Agnieszka Holland. Poza polską artystką do Wenecji przyjadą również James Gray („Ad Astra”), Andrew Haigh („Dobrzy nieznajomi”), Kleber Mendonça Filho („Aquarius”), Abderrahmane Sissako („Timbuktu”), Giuseppe Tornatore („Cinema paradiso”), Julia von Heinz („Treasure”) oraz gwiazda „Wyznań gejszy” Zhang Ziyi.

Zgodnie z tradycją jury przyzna nie tylko Złotego Lwa dla najlepszego filmu, ale również Wielką Nagrodę Jury (Srebrnego Lwa), Srebrnego Lwa za najlepszą reżyserię, Puchar Volpiego dla najlepszej aktorki i najlepszego aktora, Nagrodę Specjalną Jury, nagrodę za najlepszy scenariusz oraz Nagrodę im. Marcello Mastroianniego dla młodego aktora lub młodej aktorki. 81. Festiwal Filmowy w Wenecji rozpocznie się dopiero 28 sierpnia, ale już teraz trzymamy kciuki za owocne obrady!

Źródło: „Venice Film Festival Jury: Andrew Haigh, Agnieszka Holland, James Gray and More Join President Isabelle Huppert”, variety.com [dostęp: 10.07.2024]

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze