Adama Mickiewicza i jego twórczość zna chyba każdy Polak. Ale czy wiemy tak naprawdę jak wyglądało jego życie prywatne i uczuciowe? Tę sferę egzystencji naszego wieszcza poznamy bliżej w nowym filmie kostiumowym „Niepewność. Zakochany Mickiewicz”, którego głównym motywem będzie historia jego młodzieńczej miłości. W roli głównej – Nikodem Rozbicki.
Twórczość Mickiewicza wzbudzała wcześniej zainteresowanie filmowców, jednak do tej pory żaden z nich nie pokusił się o zekranizowanie jego losów. „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” w reżyserii Waldemara Szarka to pierwszy obraz poświęcony życiu naszego wieszcza i jednocześnie pierwszy opowiadający o najsłynniejszej historii miłosnej polskiego romantyzmu – historii wielkiej miłości poety do Maryli Wereszczakówny. – Starałem się, by Mickiewicz nie był jedynie postacią ze spiżu i brązu, a żywym człowiekiem z ludzkimi słabościami i wadami. „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” jest nie tylko skromnym filmowym hołdem złożonym wielkiemu poecie, ale także nowocześnie opowiedzianą uniwersalną historią o miłości romantycznej – mówi reżyser filmu.
Kadr z filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (Fot. materiały prasowe TVP)
W roli Adama Mickiewicza zobaczymy popularnego aktora młodego pokolenia Nikodema Rozbickiego, któremu partneruje debiutująca na dużym ekranie Aleksandra Piotrowska. Film skupi się natomiast na płomiennym i niezwykle burzliwym romansie kochanków w świecie pełnym konwenansów i ograniczeń, w którym zakazana miłość jest z góry skazana na klęskę.
Akcja filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” rozgrywa się wśród bezkresnych pól, łąk i lasów. 22-letni Adam, ubogi nauczyciel i aspirujący poeta, spędza sielskie lato u arystokratycznej rodziny Wereszczaków, w malowniczej posiadłości w okolicach Nowogródka. Trenuje szermierkę, spiskuje marząc o wolnej Polsce, a wszystko to w towarzystwie przyjaciół – Tomasza Zana i Michała Wereszczaka. Szczególną uwagę poświęca jednak córce właścicieli, Maryli Wereszczakównie.
Kadr z filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (Fot. materiały prasowe TVP)
Błyskotliwa i piękna dziewczyna robi na młodzieńcu niesamowite wrażenie. To z Marylą młody poeta przeżywa pierwszą miłość. Adam uświadamia sobie, że jego największym atutem jest talent poetycki i nim uwodzi Marylę. Jest w szale twórczym, a miłość rozkwita… Baśniowy klimat szlacheckiego dworku i sielankowa sceneria to jednak tylko część świata przedstawionego. W filmie nie zabraknie także tła historycznego – zmartwień i nadziei pierwszych lat Królestwa Kongresowego pod berłem cara Aleksandra I.
Romans Adama Mickiewicza i Maryli Wereszczakówny to jedna z najbardziej znanych historii miłosnych epoki romantyzmu. Córka marszałka szlachty powiatu nowogródzkiego była bowiem pierwszą wielką miłością poety. Poznali się prawdopodobnie w 1820 roku, gdy Mickiewicz odwiedził brata Maryli w ich rodzinnym majątku. Wereszczakówna była dobrze wykształcona: znała włoski i francuski oraz dobrze grała na fortepianie. Jak pisze Jarosław Marek Rymkiewicz w notatce poświęconej szlachciance opublikowanej w książce „Mickiewicz. Encyklopedia”, ukochana poety była – jak na owe czasy – kobietą niezwykle nowoczesną, a przy tym lekko ekscentryczną. Paliła fajkę, grała w szachy, chętnie czytała książki i odbywała samotne konne wycieczki.
Aleksandra Piotrowska jako Maryla Wereszczakówna w filmie „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (Fot. materiały prasowe TVP)
I choć Maryla była zaręczona z Wawrzyńcem Puttkamerem, między nią a Mickiewiczem narodziło się uczucie. Ich związek był jednak z góry skazany na klęskę. On był tylko biednym nauczycielem, a dziewczyna obiecała swoją rękę bogatemu i niezwykle urodziwemu, starszemu od niej o pięć lat hrabiemu. Samemu związkowi bardzo przychylni byli jej rodzice, a i sama Maryla nie wyobrażała sobie, by wieść skromne życie pozbawione blichtru, pieniędzy i pozycji społecznej.
Kadr z filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (Fot. materiały prasowe TVP)
Po ślubie Maryli Mickiewicz wyjechał, jednak związek z Wereszczakówną niewątpliwie wywarł wielki wpływ na jego twórczość. Najbardziej znanym pomnikiem ich relacji jest IV część „Dziadów”. Gdy poeta podarował kochance „Poezje tom II” (zawierające II i IV część „Dziadów” oraz „Grażynę”), opatrzył prezent wymowną dedykacją: „Pamiątki kochanka przyjmij z ręki brata”, czym jasno dał znak, że teraz jedynym co może jej zaproponować jest przyjaźń. O swojej nieszczęśliwej miłości wieszcz pisał również w licznych wierszach.
Kadr z filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (Fot. materiały prasowe TVP)
Historia romansu stała się również inspiracją do powstania jednego z najważniejszych zbiorów ballad w Polsce, czyli „Ballad i romansów”. Do naszych czasów zachowało się także wiele listów, które zakochani wymieniali między sobą za pośrednictwem przyjaciela Mickiewicza, poety Tomasza Zana. Dziś, lata po śmierci Mickiewicza i Maryli, ich legenda wciąż jest żywa. Wcześniej podtrzymywali ją również sami bratankowie hrabiny Puttkamerowej, którzy na terenie Tuhanowicz postawili tablicę, na której widniał napis: „Tu mieszkała Maryla, pierwsza miłość Adama Mickiewicza”.
Kadr z filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (Fot. materiały prasowe TVP)
– Moim zdaniem lata 1820-1823 były ważnym czasem w życiu Mickiewicza. Opowiadam o okresie, kiedy Mickiewicz nabrał świadomości świata, w którym żyje. Miłość do Maryli w pewnym sensie pomogła mu się odnaleźć. Od tamtej historii dzieli nas 200 lat, ale przecież uczucia się nie zmieniają. One – wbrew pozorom – wciąż są takie same. Oczywiście, w moim wieku trudno już się zakochać, ale mogę to sobie wyobrazić – mówi reżyser.
Kadr z filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (Fot. materiały prasowe TVP)
– Zagłębiając się w tę opowieść zdałem sobie sprawę, że wbrew pozorom przez 200 lat nie zmieniło się wiele w naszym życiu. Z koni przesiedliśmy się do samochodów, wysyłanie listów zostały zastąpione przez komunikatory, ale pewne ambicje, potrzeby i marzenia to coś, co jest niezwykle uniwersalne. Oczywiście, kontekst historyczny jest ważny, a przypomnijmy, że był to okres, kiedy Polska de facto nie istniała na mapach – dodaje twórca.
Kadr z filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” (Fot. materiały prasowe TVP)
Kiedy „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” trafi na ekrany? Premiera kinowa filmu zaplanowana jest na 13 września 2024 roku. W oczekiwaniu na ten moment, obejrzyjcie jak prezentuje się Nikodem Rozbicki jako Adam Mickiewicz w pierwszym zwiastunie produkcji.