Dekadę po premierze „Bogów”, siedem lat po „Sztuce kochania. Historii Michaliny Wisłockiej” producenci słynnego Watchout Studio domykają swoją trylogię filmowych biografii produkcją „Kulej. Dwie strony medalu”. Historię Jerzego i Heleny Kulejów przeniósł na duży ekran Xawery Żuławski, natomiast w rolę legendarnego pięściarza, dwukrotnego mistrza olimpijskiego, wcielił się Tomasz Włosok. Czy to będzie najlepszy polski biopik tego roku? Wkrótce się przekonamy.
On – legendarny bokser, podwójny mistrz Europy i ośmiokrotny mistrz Polski, który jako jedyny polski pięściarz wywalczył dwa złota olimpijskie i choć nigdy nie leżał na deskach, to w życiu upadał nie raz. Ona – silna kobieta, która niezmiennie stała u jego boku, ale nie chciała na zawsze pozostać w jego cieniu. Historię Jerzego i Heleny Kulejów – najbardziej barwnego małżeństwa Polski lat 60. – przedstawi obraz „Kulej. Dwie strony medalu”, który jesienią trafi na ekrany kin.
Nowy film w reżyserii Xawerego Żuławskiego koncentruje się na okresie między 1964 a 1968 rokiem, kiedy Kulej zdobył złoto na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, a następnie powtórzył ten wyczyn w Meksyku. To wielowymiarowa historia sportowca, jego triumfów na ringu, kolorytu epoki, ale także opowieść o burzliwych losach małżeństwa Kulejów, w którym wielka miłość była wystawiona na próbę radzenia sobie z wielkim sukcesem.
W rolę Jerzego Kuleja wciela się Tomasz Włosok. Aktor od wielu lat trenuje kickboxing, jednak przygotowując się do roli, zintensyfikował treningi bokserskie. Aby wiernie oddać styl walki z dawnych lat, niezbędne były również zajęcia z choreografii ruchu i tańca. Zdjęcia okazały się niezwykle wymagające, co niekiedy oznaczało boksowanie dzień po dniu po 9 godzin – aktor musiał być w formie iście olimpijskiej.
Tomasz Włosok w filmie „Kulej. Dwie strony medalu” (Fot. materiały prasowe Next Film)
Michalina Olszańska jako Helena Kulej miała za zadanie przede wszystkim pokazać niezwykłą charyzmę i wyjątkową siłę charakteru. Andrzej Chyra gra trenera reprezentacji Polski – inną sławę świata boksu, Feliksa „Papę” Stamma, natomiast Tomasz Kot występuje w roli pułkownika, szefa klubu sportowego Gwardia. W pozostałych rolach zobaczymy m.in. Bartosza Gelnera, Konrada Eleryka i Monikę Mikołajczak.
Michalina Olszańska w filmie „Kulej. Dwie strony medalu” (Fot. materiały prasowe Next Film)
Andrzej Chyra w filmie „Kulej. Dwie strony medalu” (Fot. materiały prasowe Next Film)
Tomasz Kot w filmie „Kulej. Dwie strony medalu” (Fot. materiały prasowe Next Film)
Za reżyserię odpowiada Xawery Żuławski, wspólnie z Rafałem Lipskim jest też autorem scenariusza. Wśród twórców znalazły się największe nazwiska polskiej branży filmowej, m.in. Marian Prokop (zdjęcia), Anna Englert (kostiumy), Jan Komar, Mikołaj Majkusiak (muzyka), Agnieszka Hodowana (charakteryzacja). Producentem jest natomiast Krzysztof Terej z Watchout Studio („Bogowie”, „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”).
„Kulej. Dwie strony medalu” został objęty honorowym patronatem przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Polski Komitet Olimpijski, dlatego już 2 sierpnia film zostanie przedpremierowo zaprezentowany zawodnikom podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Kadra olimpijska oraz media będą miały okazję uczestniczyć w wydarzeniu Domu Polskiego Paryż 2024, w ramach którego odbędzie się projekcja oraz spotkanie z twórcami.
– Jestem bardzo zadowolony, że to właśnie w domu polskiego sportu w Paryżu odbędzie się prapremiera filmu o naszym wybitnym pięściarzu. Wspaniali aktorzy, świetna fabuła, pasjonująca historia życia naszego wybitnego sportowca. Myślę, że to najbardziej właściwe miejsce i moment podczas Igrzysk na pokazanie tej historii. Zapraszamy serdecznie. Jestem przekonany, że odbiór filmu przyniesie nam wszystkim niezapomniane wrażenia – mówi Radosław Piesiewicz, prezes PKOL.
„Kulej. Dwie strony” wejdzie do kin 11 października 2024 roku. Wcześniej jednak obraz zawalczy o Złote Lwy w Konkursie Głównym 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (23-28 września). Poniżej prezentujemy pierwszy zwiastun produkcji.