fbpx

„Gwiezdne Wojny” – w jakiej kolejności oglądać Star Wars?

Gwiezdne Wojny kolejność - jak oglądać wszystkie części Star Wars?
Kad z filmu "Gwiezdne wojny: Część IV - Nowa nadzieja" fot. BEW

„Gwiezdne wojny” pokochały miliony ludzi na całym świecie. Boom na filmy oparte na trylogii stworzonej przez George’a Lucasa rozpoczął się w 1977 r. wraz z premierą filmu „Star Wars”, a cały cykl stał się niezaprzeczalnym fenomenem.

„Gwiezdne wojny” to fenomen na skalę światową. Ta wyjątkowo silnie zakorzeniona w kulturze seria filmów wpłynęła na szeroko pojętą popkulturę. Odesłania do „Gwiezdnych wojen” można zauważyć wszędzie – w muzyce, grach, książkach, a główne motywy, które pojawiają się w filmach, mają o wiele głębsze dno, niż mogłoby się to wydawać w pierwszej chwili.

Fani mnożą teorie na temat historii głównych bohaterów, analizują fabułę i podejrzewają intrygi. Sami też często narzucają określoną kolejność oglądania poszczególnych części „Gwiezdnych wojen”, nie zawsze zgodną z chronologią filmu. Niektórzy decydują się na oglądanie sagi po kolei – wszystkie części, które dotychczas się ukazały zgodnie z numeracją poszczególnych filmów. Inni zaś decydują się oglądać „Gwiezdne wojny”, opierając się na fabule.

„Gwiezdne wojny” – kolejność oglądania

Chronologia „Gwiezdnych wojen” to skomplikowany temat, który ciężko jednoznacznie zdefiniować. Mętlik, jaki powstaje w głowie, zwłaszcza tych, którzy dotychczas nie mieli wiele wspólnego z kolejnymi częściami i omijali premiery kolejnych odsłon „Gwiezdnych wojen”, często jest jedną z głównych przeszkód w sięgnięciu po serię. Jedną z częściej przywoływanych kolejności oglądania filmów jest sposób klasyczny – zgodny z datami, w których pojawiały się kolejne części – od najstarszej do najnowszej i przedstawia się następująco:

„Gwiezdne wojny” – data premiery

 1. „Gwiezdne wojny: Część IV – Nowa nadzieja” (1977)
 2. Gwiezdne wojny: część V – Imperium kontratakuje (1980)
 3. Gwiezdne wojny: część VI – Powrót Jedi (1983)
 4. Gwiezdne wojny: część I – Mroczne widmo (1999)
 5. Gwiezdne wojny: część II – Atak klonów (2002)
 6. Gwiezdne wojny: część III – Zemsta Sithów (2005)
 7. Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy (2015)
 8. Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi (2017)
 9. Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie (2019)

Spin off:

 1. Gwiezdne wojny: Wojny klonów (Star Wars: The Clone Wars) (2008)
 2. Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie (2016)
 3. Han Solo: Gwiezdne wojny – historie (2018)

Druga najchętniej wybierana możliwość oglądania części „Gwiezdnych wojen” zgodna jest z wydarzeniami, które dzieją się w poszczególnych częściach. Lista kolejnych części „Gwiezdnych wojen” zgodnie z chronologią wydarzeń przedstawia się następująco:

„Gwiezdne wojny” – chronologia wydarzeń

 1. Gwiezdne wojny: część I – Mroczne widmo (1999)
 2. Gwiezdne wojny: część II – Atak klonów (2002)
 3. Gwiezdne wojny: część III – Zemsta Sithów (2005)
 4. Han Solo: Gwiezdne wojny – historie (spin-off, opcjonalnie)
 5. Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie (spin-off, opcjonalnie)
 6. „Gwiezdne wojny: Część IV – Nowa nadzieja” (1977)
 7. Gwiezdne wojny: część V – Imperium kontratakuje (1980)
 8. Gwiezdne wojny: część VI – Powrót Jedi (1983)
 9. Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy (2015)
 10. Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi (2017)
 11. Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie (2019)

Oczywiście nie są to jedyne możliwe sposoby oglądania kolejnych części „Gwiezdnych wojen”. Od lat tworzone są przeróżne propozycje na chronologię wszystkich części filmu – wśród najpopularniejszych można wyróżnić oglądanie wyłącznie tych części „Gwiezdnych wojen”, przy których pracował George Lucas, sposób Ernsta Ristera – zaproponowany przez jednego z użytkowników amerykańskiego forum dla fanów „Star Wars” i wiele innych.

Każdy sposób „w jakiej kolejności oglądać „Star Wars” to kwestia tak naprawdę indywidualna – każdy ma swoje wady i zalety i tak naprawdę zarówno porządek kinowy, jak i chronologiczny mają plusy.

 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze
?>