II Big Book Festival 14 i 15 czerwca w Warszawie

Jutro rusza Big Book Festival. Druga edycja święta entuzjastów czytania potrwa cały weekend.
Odbywa się dopiero po raz drugi, a już zmienił czytelniczy pejzaż w mieście. Big Book Festival, tworzony przez młode pokolenie organizatorów z Fundacji „Kultura nie boli”, jest antidotum na pesymistyczne czytelnicze statystyki, bo przypomina, że książki są przyjemnością, przygodą i początkiem ważnych rozmów.

Przez dwa dni w kilkunastu miejscach Warszawy, m.in. w zabytkowym Hotelu Bristol, na schodach ruchomych przy trasie W-Z i kolejowym Dworcu Śródmieście odbędzie się 50 wydarzeń. Udział w nich weźmie 150 gości z Polski i świata, w tym: okrzyknięty literacką sensacją Karl Ove Knausgard i autor bestsellerowej satyry na Hitlera – Timur Vermes. A także ekonomista Tomáš Sedláček, europejski analityk Jon Worth i badaczka feminizmu Shana Penn. Wśród polskich gości: Robert Więckiewicz, prof. Leszek Balcerowicz, Sylwia Chutnik, Jacek Dehnel, prof. Andrzej Chwalba, Tymon Tymański.

Pięć powodów, dla których nie można przegapić Big Book Festival

Po pierwsze: MIASTO KOBIET

O wolności, tożsamości, erotyce i ekstremalnym życiu rozmawiać będą autorki, poetki i publicystki z kilku krajów. Amerykanka Shana Penn odkrywa fenomen solidarności Polek. Chorwacka poetka Dorta Jagić mówi o wyzwoleniu, Sonja Vukovic o potędze uzależnienia, a Agnieszka Taborska – o zakazanym języku. Bez wstydu i znieczulenia.
// Bar Studio, PKiN. Sobota: 14.00 Uzależniona. Zapiski życia w nałogu, 16.00 Solidarność według kobiet. Niedziela: 15.00 Kanapa na na rynku, 18.00 Zakazany język.

Po drugie: RETRO-PIKNIK W STAWISKU

W słynnej rezydencji Iwaszkiewiczów na Stawisku w Podkowie Leśnej ożyje atmosfera dawnych pikników i herbatek. Odbędą się mecze badmintona i krokieta, degustacja rodzinnych smakołyków z lat 30. Warto posłuchać, jak wszystkowiedzący Iwaszkiewiczolodzy zdradzają sekrety czterech pokojów rezydencji. Stroje z epoki mile widziane.

// Muzeum im. A. i J. Iwaszkiewiczów w Stawisku, ul. Gołębia 1, Podkowa Leśna. Niedziela, 12.00.-15.00

Do Podkowy Leśnej można dojechać z bezpłatnym biletem festiwalowym – do pobrania tutaj.

Po trzecie: REKORD ŚWIATA W CZYTANIU

Mieszkańcy Warszawy spotkają się, by pobić ustanowiony przed rokiem rekord świata w liczbie osób czytających razem na wolnym powietrzu. Można przyjść z książką, podręcznikiem, kawałkiem gazety, smartfonem, e-czytnikiem. Lub wypożyczyć książkę z festiwalowej biblioteki. Wystarczy się zarejestrować, usiąść wygodnie i czytać w dobrym towarzystwie.

// Pasaż Wiecha, ul. Chmielna, niedziela 15 czerwca. Rejestracja od 11.00, czytanie 12.00-12.30

Po czwarte: NIESAMOWITE WYKŁADY
Najodważniejsze umysły naszych czasów – dwaj młodzi, nietuzinkowi analitycy i badacze w fascynujący sposób mówią o ważnych tendencjach dzisiejszego świata. Tomáš Sedláček, czeski ekonomista, doradca prezydentów i autor książek zadziwi oryginalną wizją ekonomii i rynku. Steven Poole, pisarz i entuzjasta języka mediów odkoduje internetowy slang i pokaże jego piękno.
// Dom Towarowy Braci Jabłkowskich, ul. Bracka 25, niedziela.
12.00-14.00 Economics of good and evil by Tomas Sedlacek
14.00-15.00 Facepalm.
The joys of webspeak by Steven Poole

Po piąte: MAŁA I DUŻA LITERATURA
Kto powiedział, że dorośli czytają więcej? Specjalne spotkania dla dzieci i nastolatków udowodnią, że przyjemność czytania, pisania i publikowania nie ma nic wspólnego z wiekiem. Dzieci ugotują rodzinne wspomnienia, zbudują miasto marzeń i wymyślą słowa, których nie ma. A gimnazjaliści stworzą remiks tekstowy i audiobook na żywo.
//
Literatura w sieci – remiks dla nastolatków. Dom Towarowy Braci Jabłkowskich, ul. Bracka 25. Niedziela, godz. 11.00
Dla małych i dużych – zajęcia rodzinne. Stacja Muranów, Andersa 13. Sobota i niedziela 11.00-18.00

Więcej na www.bigbookfestival.pl